Przed zakupem monitora biurowego sprawdź, czy ma złącze USB-C, będące nowym standardem dla urządzeń elektronicznych.

Poniższy tekst został przygotowany na podstawie angielskiego tłumaczenia japońskiego artykułu opublikowanego 28 września 2017 roku na portalu ITmedia. Copyright 2017 ITmedia Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Nowoczesny monitor dla nowoczesnego biura

Połączenie mobilnego laptopa z wysokiej jakości monitorem znacznie zwiększa wydajność pracy.
Monitor FlexScan EV2785

Dlaczego FlexScan EV2785 to idealny monitor do biura: powód nr 1

Najistotniejszą zaletą monitora FlexScan EV2785 jest jego rozdzielczość: 4K UHD (3840 x 2160). Gęstość pikseli wynosi 163 ppi (pixels per inch – pikseli na cal), co pozwala osiągnąć doskonałą ostrość obrazu, do jakiej przyzwyczaiło nas korzystanie ze smartfonów. Nawet po przeskalowaniu ekranu do 150% DPI, czyli standardu w systemie Windows 10, uzyskujemy przestrzeń roboczą WQHD (2560 x 1440). Pracując z EV2785 nie trzeba więc rezygnować ani z dużej przestrzeni roboczej, ani z ostrości obrazu.

Na 27-calowym ekranie wyświetlany jest obraz w rozdzielczości 3840 x 2160.

Większość sprzedawanych obecnie laptopów z systemem Windows ma przekątną w zakresie od 13 do 16 cali i rozdzielczość od WXGA (1366 x 768) do full HD (1920 x 1080). Ekran monitora EV2785 jest więc od nich 3-4 razy większy i ma 4-8 razy wyższą rozdzielczość. W przypadku laptopów full HD gęstość pikseli wynosi zazwyczaj od 141 ppi (dla ekranu 15,6”) do 165 ppi (dla ekranu 13,3”), zatem 163 ppi monitora EV2785 zapewnia niemal identyczną ostrość i powiększenie przy skalowaniu DPI. Podczas pracy w środowisku wieloekranowym różnice wyświetlania są prawie niezauważalne, a przestrzeń roboczą można powiększyć.

W biurze powiększona przestrzeń robocza świetnie nadaje się do zastosowań takich jak gromadzenie i analiza danych czy równoległe korzystanie z dwóch programów wyświetlanych obok siebie, natomiast do prostszej pracy podczas spotkań i w podróży wystarczy wbudowany ekran laptopa.

Laptop i monitor tworzą razem idealną konfigurację dwuekranową. Na mniejszym ekranie można normalnie pracować, a na większym wyświetlać wszystkie potrzebne informacje.

Sparowanie laptopa z monitorem to także dobry sposób na zwiększenie produktywności. Pracując w konfiguracji dwuekranowej można np. pisać w edytorze tekstu na laptopie i wyświetlać pomocne informacje (wykresy, tabele, mapy, artykuły) na monitorze, bez potrzeby ciągłego przełączania się między oknami.

Dlaczego FlexScan EV2785 to idealny monitor do biura: powód nr 2

EV2780, czyli poprzedni model z serii FlexScan kompatybilny ze standardem USB-C, umożliwiał ładowanie urządzeń z mocą maksymalnie 30 W. EV2785 oferuje zasilanie o mocy 60 W, czyli aż dwukrotnie większej. Dzięki temu za pomocą jednego kabla USB-C można ładować nie tylko małe notebooki, ale i bardziej wymagające laptopy z wyższej półki. W przypadku większości laptopów do podstawowych zadań takich jak przeglądanie stron internetowych i tworzenie dokumentów wystarczy zasilanie 60 W, natomiast do bardziej intensywnej pracy (np. do przetwarzania baz danych lub przesyłania zdjęć) może być konieczny notebook z procesorem Intel Core i5.

Zazwyczaj do podłączenia zewnętrznego monitora potrzebnych jest kilka różnych kabli.Jeśli monitor ma złącze USB-C, podłączenie do niego laptopa to kwestia jednego kabla. Ten sam port przejmuje także funkcję ładowania, dlatego nie musisz sięgać po ładowarkę laptopa – potrzebny jest tylko kabel zasilający do monitora.

Wiele firm wprowadza do swoich biur systemy takie jak BYOD i hot desking, co oznacza, że rotacja urządzeń jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Uniwersalny charakter złącza USB-C sprawia, że kompatybilność sprzętu nie jest żadnym problemem – wystarczy, że wszystkie urządzenia są zgodne ze standardem USB-C. Choć według prognoz już wkrótce USB-C stanie się najpopularniejszym interfejsem na rynku, starsze urządzenia oczywiście go nie mają. Laptopa bez złącza USB-C można jednak podłączyć do monitora EV2785, korzystając ze złącz DisplayPort i HDMI obsługujących 4K/60p. Warto więc myśleć przyszłościowo i wybrać monitor kompatybilny ze standardem USB-C, taki jak FlexScan EV2785.

Oprócz złącza USB-C monitor EV2785 ma także dwa wejścia HDMI i jedno wejście DisplayPort.

Dlaczego FlexScan EV2785 to idealny monitor do biura: powód nr 3

Optymalne zagospodarowanie przestrzeni to kluczowa kwestia w każdym biurze. Monitor EV2785 ma tylko 611,4 mm szerokości i bez problemu zmieści się nawet na wąskim biurku, dlatego jest idealny do środowisk wieloekranowych i konfiguracji z laptopem. Sekret tkwi w jego „bezramkowej” konstrukcji – to dzięki niej EV2785 zajmuje tak mało miejsca.

Czarna ramka ma ok. 6 mm szerokości, a biała krawędź z zewnątrz ok. 1 mm.
Potrzebne są tylko dwa kable: zasilający i USB-C. Po podłączeniu ich do monitora na tylną część stopki można założyć dołączony uchwyt lub osłonę, aby zapobiec splątaniu przewodów i utrzymać idealny porządek na biurku.

EV2785 ma stopkę o szerokich możliwościach regulacji, składającą się z trzech rozsuwanych części. Jej podstawa jest o ok. 15 mm mniejsza niż w modelu EV2780, a co za tym idzie zwalnia więcej miejsca na biurku. W ramach regulacji można zmienić wysokość (w zakresie 177,9 mm) i nachylenie (od -5 do 35 stopni), a także obrócić monitor o 344 stopni lub ustawić go w trybie portretowym, aby ułatwić sobie czytanie długich dokumentów i stron internetowych.

EV2785 korzysta z nowej stopki, która zyskała popularność przy okazji wprowadzenia modelu EV2456. Nie tylko umożliwia ona swobodną regulację położenia ekranu, ale i zajmuje mniej miejsca na biurku niż jej poprzedniczka.
EV2785 można z łatwością ustawić w trybie portretowym, dlatego doskonale sprawdzi się jako monitor referencyjny. Opcjonalny stelaż PCSK-03 pozwala natomiast wygodnie podłączyć komputer typu thin client lub mini PC z tyłu monitora.

W małych biurach przestrzeń dla pracowników bardzo często znajduje się w tym samym pomieszczeniu, co sekretariat lub recepcja – a to oznacza, że odwiedzający firmę klienci mogą zobaczyć stanowiska pracy. Aby zrobić na nich dobre wrażenie, warto stworzyć stylowe, uporządkowane biuro, które będzie naszą wizytówką.

Dlaczego FlexScan EV2785 to idealny monitor do biura: powód nr 4

Tryb Paper Mode ogranicza emisję światła niebieskiego, uznawanego za szkodliwe dla wzroku.
(Po lewej: tryb sRGB, po prawej: tryb Paper Mode)
EV2785 współpracuje z nowoczesnymi laptopami takimi jak HP EliteBook x360 1030 G2 czy MacBook.

FlexScan EV2785 to idealny monitor dla użytkowników nowoczesnych laptopów. Rozważ jego zakup, jeśli korzystasz z notebooka w pracy i chcesz uwolnić się od ograniczeń małego ekranu. Nawet jeśli Twoje obecne urządzenie nie ma złącza USB-C, monitor obsługujący ten standard to świetna inwestycja w przyszłość – zwłaszcza, że EV2785 objęty jest 5-letnią gwarancją. Dzięki temu masz pewność, że monitor posłuży Ci przez długi czas i wejdzie razem z Tobą w erę urządzeń USB-C.

Dowiedz się więcej o monitorze FlexScan EV2785 (pl.)

Obejrzyj prezentację o monitorze (ang.)