Oprogramowanie ColorNavigator Elements

ColorNavigator Elements jest darmowym oprogramowaniem przeznaczonym dla monitorów serii ColorEdge CS oraz CX. Przy jego wykorzystaniu możliwe jest uzyskanie i utrzymywanie zgodności kolorystycznej wydruków oraz obrazu wyświetlanego na monitorze. Użycie wbudowanego w konstrukcję monitora czujnika pomiarowego sprawia, że użytkownik nie jest zmuszony do zakupu lub wykorzystywania żadnych dodatkowych urządzeń. Dodatkową funkcjonalnością ColorNavigator Elements jest w pełni automatyczna kontrola parametrów wyświetlania obrazu co zadany okres czasu i – w razie potrzeby – wykonanie powtórnej ich regulacji.

Cały proces kalibracji jest niezwykle prosty i przebiega w czterech krokach. Pierwszym z nich jest wstępna konfiguracja monitora – przejście w tryb CAL, ustawienie temperatury barwowej 5500K oraz wartości współczynnika gamma równej 2.2, a następnie automatyczne ustawienie profilu barwnego w systemie operacyjnym komputera. Dzięki temu dowolny program, który korzysta z silnika zarządzania barwą ma dostęp do informacji, jak dany monitor reprodukuje barwy.

Drugi krok polega na wydrukowaniu przykładowej fotografii, która będzie służyć jako baza do regulacji monitora. ColorNavigator Elements zawiera kilka przykładowych plików, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do użycia własnego materiału. Pamiętać jednak należy, by wydruk wykonać z właściwymi ustawieniami zarządzania barwą w samym programie, jak i sterowniku drukarki. Informacje o zagadnieniach konfiguracji opublikowane zostaną na specjalnie przygotowanej witrynie internetowej.

W trzecim kroku pracy z programem ColorNavigator Elements należy dokonać „przechwycenia” wyświetlanego zdjęcia. Prawidłowe wykonanie tego zadania ułatwia wyświetlana ramka.

Krok czwarty to już właściwa regulacja parametrów wyświetlania. Sterować można zarówno jasnością, jak odcieniem kolorów na bieżąco porównując obrazu wydrukowany z wyświetlanym na monitorze. Zmiany parametrów dokonuje się prostym kliknięciem na miniaturze przedstawiającej wydrukowany obraz. W sytuacji, w której zasadniczo obraz jest zgodny z wydrukiem, a potrzebne są niewielkie korekty specyficznych odcieni – wystarczy wykorzystać funkcję „Feature colors” i dopasować np. odcienie skóry lub barwę nieba.

Po wykonaniu tych czynności zapisywany jest nowy profil ICC i ustawiany automatycznie jako domyślny w systemie operacyjnym.

ColorNavigator Elements współpracuje z systemami Mac OS X od wersji 10.6 wzwyż oraz Windows XP (wersja 32-bitowa), Windows 7 i 8 (wersje 32- i 64-bitowe).

ColorNavigator 6, ColorNavigator Elements, EasyPIX – porównanie funkcji

 ColorNavigator 6ColorNavigator ElementsEasyPIX
Segment zastosowańProfesjonalnyKonsumenckiKonsumencki
Percepcyjna regulacja obrazu, bez stosowania urządzenia pomiarowegoTAKTAK
Percepcyjna regulacja z wykorzystaniem miniatur obrazu testowegoTAK
Regulacja do bieli papieruTAKTAK