Niepożądany efekt „srebrzenia czerni” jest charakterystyczny dla coraz bardziej rozpowszechnionych matryc typu IPS. Staje się szczególnie dokuczliwy w momencie, gdy patrzymy na czarny ekran monitora pod kątem, a w pomieszczeniu jest ciemno, tak jak widać na załączonym filmie.

Niepożądany efekt „srebrzenia czerni” na typowym monitorze z matrycą IPS

 

Z jednej strony jest to problem zbyt mocno wyolbrzymiany, bo kto pracuje w idealnie zaciemnionym pomieszczeniu i patrzy na czarny ekran monitora? Z drugiej strony jednak matryca z efektem srebrzenia będzie charakteryzowała się wysokim punktem czerni i wizualnie nieprawidłowym odwzorowaniem najciemniejszych tonów. Jeśli nasz monitor jest wyposażony w matrycę z takim efektem, należy unikać pracy w pomieszczeniach, w których jest zbyt mało światła.

Użytkownikom, którzy lubią głębokie naturalne czernie z pomocą przychodzimy my – dwa nasze modele z serii ColorEdge, CX240 oraz CG246, wyposażone zostały w specjalne powłoki retardacji optycznej. Powłoki te niemal całkowicie likwidują zjawisko „srebrzenia czerni”. W efekcie nawet w ciemnym pomieszczeniu wszystkie ciemne partie obrazu oraz same czernie będą wyglądały bezbłędnie.

Neutralną głęboką czerń w szczególności docenią fotograficy, graficy i wszystkie osoby, które preferują pracę w zaciemnionych pomieszczeniach.