Zarządzanie kolorem cz. 1: przeglądarki WWW

Już nie tylko profesjonalni twórcy stron WWW, ale i zwykli użytkownicy regularnie publikują zdjęcia w sieci – w serwisach aukcyjnych, na blogach, w mediach społecznościowych itp. Jaką mamy jednak gwarancję, że oglądające je osoby widzą odpowiednie kolory? Umieszczając swoje zdjęcia w Internecie, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Poniższy artykuł serwuje nieco teorii i omawia zarządzanie kolorem w przeglądarkach, bazując na testach przeprowadzonych przez EIZO.

Zarządzanie kolorem w przeglądarce

Najpierw rzućmy okiem na to, jak popularne przeglądarki – Chrome, Firefox, Internet Explorer i Safari – radzą sobie z zarządzaniem kolorem. Przeglądarki te różnią się między sobą, dlatego osoby projektujące strony internetowe często wolą sprawdzić, jak będą się wyświetlały ich treści w każdej z nich.

SPIS TREŚCI

Dlaczego kolory wyglądają inaczej w różnych przeglądarkach?
Podstawy zarządzania kolorem
Zarządzanie kolorem w popularnych przeglądarkach
Podsumowanie

Dlaczego kolory wyglądają inaczej w różnych przeglądarkach?

Czasami zdjęcie wyświetlone w przeglądarce wygląda zupełnie inaczej, niż w programie graficznym, w którym je edytowaliśmy – jaskrawe lub wyblakłe kolory, brak płynnych przejść tonalnych, zmienione odcienie… Taka rozbieżność kolorystyczna może przysporzyć sporych problemów, np. jeśli zdjęcia przedstawiają przedmiot wystawiony na sprzedaż, przekłamując jego wygląd.

Są dwie główne przyczyny tego zjawiska:

(1) Dla zdjęcia nie ustawiono odpowiedniego profilu barwnego.

(2) Różne przeglądarki mają różne mechanizmy zarządzania kolorem.

Warto więc zrozumieć, jak poszczególne przeglądarki obchodzą się z kolorami, jak również pracować na odpowiednim monitorze, który umożliwia prawidłowe zarządzanie kolorem. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać.

Podstawy zarządzania kolorem

Zawsze osadzaj profil barwny

Dzięki osadzeniu profilu barwnego w pliku przeglądarka otrzymuje informację o docelowej przestrzeni kolorów obrazu. W przypadku grafiki RGB najczęściej używa się uniwersalnego profilu sRGB lub preferowanego przez profesjonalistów profilu Adobe RGB. Pracę z profilami barwnymi umożliwia oprogramowanie z funkcją zarządzania kolorem, np. Adobe Photoshop. Trzeba jednak pamiętać, że różne przeglądarki nie obsługują profili barwnych w ten sam sposób, wobec czego ten sam obraz może wyświetlać się inaczej w przeglądarce Google Chrome, inaczej w Mozilla Firefox, a jeszcze inaczej w Internet Explorer.

Standardową przestrzenią barwną używaną w Internecie jest sRGB – to właśnie za jej pomocą definiowane są kolory w języku CSS stosowanym do tworzenia stron WWW. Dzięki osadzeniu profilu barwnego sRGB w publikowanych grafikach zwiększamy szansę, że będą się prawidłowo wyświetlały w różnych środowiskach.

 

Korzystaj z profilu monitora

Profil monitora (którego nie należy mylić z profilem barwnym osadzanym w obrazie) to plik zawierający informacje o tym, jak dane urządzenie wyświetla kolory. W przypadku monitorów ColorEdge podczas przeprowadzania kalibracji za pomocą darmowego oprogramowania ColorNavigator odbywa się automatyczna konfiguracja profilu monitora w systemie operacyjnym komputera. Dzięki temu przeglądarki umożliwiające zarządzanie kolorami otrzymują informację nie tylko o profilu barwnym osadzonym w obrazie, ale również o profilu używanego monitora, co pozwala skorygować obraz pod kątem parametrów wyświetlania urządzenia.

Zarządzanie kolorem w popularnych przeglądarkach

EIZO przeprowadziło testy, aby sprawdzić, jak wyświetlają się obrazy w różnych przeglądarkach. Wyniki tych testów przedstawia poniższa tabela.

System operacyjnyWindows 10 (64-bitowy)Windows 10 (64-bitowy)Windows 10 (64-bitowy)macOS Mojave (10.14)
PrzeglądarkaChromeFirefoxInternet ExplorerSafari
Wersja75.0.3770.9067.0.211.503.17763.012.1.1 (14607.2.6.1.1)
(1) Czy przeglądarka obsługuje osadzone profile barwne?TakTakTakTak
(2) Jak wyświetlają się obrazy bez profilu barwnego?W przestrzeni sRGBW przestrzeni barwnej monitoraW przestrzeni barwnej monitoraW przestrzeni sRGB
(3) Czy przeglądarka korzysta z profilu monitora?TakTakNie (rozpoznaje monitor wyłącznie jako sRGB)Tak
(4) Czy przeglądarka korzysta z profilów wszystkich monitorów w konfiguracjach wielomonitorowych?TakNie (korzysta wyłącznie z profilu głównego monitora)Nie (korzysta wyłącznie z profilu głównego monitora)Tak

Wyniki wewnętrznych testów EIZO przeprowadzonych w lipcu 2019 roku. Rzeczywiste wyniki mogą być inne w zależności od przyszłych aktualizacji przeglądarek.

Chrome / Safari

Przeglądarki Chrome i Safari potrafią prawidłowo wyświetlać obrazy, korzystając z osadzonego profilu barwnego oraz profilu monitora. W przypadku obrazów bez osadzonego profilu barwnego przeglądarka automatycznie stosuje profil sRGB. Taka metoda gwarantuje dużą uniwersalność i niezawodność, aczkolwiek zawsze należy osadzać profil barwny w zamieszczanych grafikach, mając na uwadze, że osoby oglądające nasze obrazy niekoniecznie muszą korzystać z jednej z tych dwóch przeglądarek.

Internet Explorer

Przeglądarka Internet Explorer obsługuje profile barwne osadzone w obrazach, ale już nie profile monitora. Tak samo jak w przypadku przeglądarki Firefox, grafiki bez osadzonego profilu barwnego zostają dopasowane do przestrzeni barwnej monitora. W efekcie kolory mogą być zbyt jaskrawe, wyblakłe lub w inny sposób przekłamane. Aby temu zapobiec, należy zawsze osadzać profil barwny w publikowanych grafikach. Ponadto Internet Explorer rozpoznaje wszystkie monitory jako monitory sRGB, niezależnie od ich rzeczywistej przestrzeni kolorów. W związku z tym obrazy nie wyświetlają się prawidłowo na monitorach Adobe RGB.

Wskazówka dla osób pracujących w konfiguracjach wielomonitorowych

Jak pokazuje wiersz (4) w tabeli powyżej, w przypadku przeglądarek Firefox i Internet Explorer zarządzanie kolorami działa tylko na głównym monitorze. Niektóre programy do edycji obrazu zachowują się tak samo, dlatego pracując na kilku monitorach należy pamiętać, aby zawsze sprawdzać kolory na monitorze głównym.

Podsumowanie

  • Zawsze osadzaj profil barwny w obrazach, aby przeglądarki potrafiły prawidłowo je wyświetlać.
  • Osadzenie uniwersalnego profilu barwnego sRGB pozwala zminimalizować przekłamanie kolorów.
  • Do tworzenia treści na strony internetowe najlepiej nadają się monitory umożliwiające wierną reprodukcję przestrzeni sRGB.