Powłoka "optical bonding" zwiększa widoczność

Firma EIZO wprowadza na rynek 27-calowy monitor DuraVision MDF2701W, wyposażony w technologię optical bonding i przeznaczony do zastosowań ECDIS / RADAR oraz systemów nawigacji morskiej.

Monitory stosowane w środowiskach morskich, m.in. na statkach oraz w obiektach przybrzeżnych, muszą być wytrzymałe i zapewniać dobrą widoczność nawet w mocnym słońcu. Aby spełnić oba te wymogi, model DuraVision MDF2701W wykorzystuje technologię optical bonding, która polega na wypełnieniu żywicą szczeliny między modułem LCD a szkłem. Sklejenie ze sobą obu warstw poprawia przepuszczalność światła pochodzącego z podświetlenia monitora, a także ogranicza odblaski na ekranie spowodowane zewnętrznymi źródłami światła. Ponadto optical bonding zapobiega powstawaniu kondensacji, która w środowiskach, gdzie występują ekstremalne wahania temperatur, powoduje zamglenie ekranu. Proces sklejania warstw odbywa się we własnych zakładach EIZO, co gwarantuje wysoką jakość produktu końcowego.

Międzynarodowe certyfikaty

Parametry takie jak jasność podświetlenia, krzywa gamma oraz ustawienia barw RGB poddawane są kalibracji fabrycznej. Dzięki temu DuraVision MDF2701W wiernie odwzorowuje kolory i spełnia specjalistyczne wymogi systemów ECDIS. Monitor jest również zgodny z międzynarodowymi standardami IEC 61174, IEC 6288 oraz IEC 62388 dla zastosowań ECDIS i RADAR.

DuraVision MDF2701W oczekuje na przyznanie certyfikatów najważniejszych morskich towarzystw klasyfikacyjnych, m.in. norweskiego DNV, co zapewni zgodność z przepisami Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Świetnie sprawdzi się w wymagających środowiskach morskich, ponieważ spełnia warunki pracy w określonych temperaturach, wilgotności oraz poziomie wibracji sprecyzowanych w międzynarodowej normie IEC 60945 dla standardowych urządzeń nawigacyjnych i radiokomunikacyjnych wykorzystywanych w transporcie morskim.

Do pracy w różnych warunkach

Monitor zaprojektowano w taki sposób, by pobierał niewiele mocy, odpowiednio rozprowadzał ciepło i nie nagrzewał się. Dzięki temu nie ma ryzyka awarii sprzętu ani pogorszenia jakości wewnętrznych komponentów z powodu powietrza pobieranego przez wbudowany wentylator.

DuraVision MDF2701W może pracować w pozycji poziomej lub odchylonej do dołu pod kątem maksymalnie 30 stopni. Daje to dużą swobodę instalacji i pozwala umieścić monitor także powyżej linii wzroku. Obudowę da się również przykręcić od przodu do istniejących konsoli.

Do produkcji monitora wykorzystano plastik pochodzący częściowo z recyklingu, w tym plastik wyrzucany w odległości ok. 50 km od wybrzeża, który mógłby trafić do oceanu.

Inne cechy

  • Szeroki zakres regulacji jasności (od 0,05 do 350 cd/m2) zapewniający dobrą widoczność w dzień i w nocy
  • Powłoka antyodblaskowa (AR) oraz zapobiegająca palcowaniu (AF)
  • Stopień ochrony IP65 z przodu monitora (pyłoszczelność i odporność na strumienie wody pod ciśnieniem)
  • Dwa wejścia zasilające zapewniające redundancję
  • Wejścia sygnałowe DisplayPort, DVI-D i D-Sub
  • Interfejsy komunikacyjne RS232-C i USB-B
  • 3-letnia gwarancja producenta uwzględniająca nieprzerwany czas pracy