EIZO Polska wraz z vortalem videodslr.pl rozpoczynają wspólnie duży nowy projekt edukacyjny, którego celem jest przekazanie praktycznych umiejętności w dziedzinie filmowania i postprodukcji materiałów video o nazwie Akademia Rzemiosła Filmowego EIZO/videodslr.pl

Głównym założeniem projektu jest przekazywanie praktycznej wiedzy tak, aby absolwenci podstawowych kursów mogli rozpocząć efektywną pracę nad własnymi projektami – czy to zarobkowo, czy dla własnych potrzeb. Obecnie w przygotowaniu są dwa podstawowe kursy poświęcone filmowaniu i postprodukcji.

Filmowanie – Tu uczestnicy nauczą się pracy z kamerą i sprzętem dźwiękowym oraz jak montować ujęcia, żeby zrobić film. Dowiedzą się jak pracuje kamera, dlaczego powstaje obraz, jak zrobić ciekawe ujęcia i uchronić się przed szkolnymi błędami.
Postprodukcja – W czasie tego kursu będzie można się nauczyć, jak opracowywać kolorystycznie filmy, żeby były atrakcyjne dla widza oraz by spełniały wymogi techniczne pozwalające na ich prezentację; dowiedzieć się, jak bardzo istotne są walory techniczne produkcji i jak ważne jest umiejętne przekazywanie myśli światłem i kolorem.

Program będzie realizowany w czasie 5 kilkugodzinnych spotkań zakończonych przygotowaniem przez uczestników projektów, w których będą mogli zaprezentować nabyte umiejętności. Jako kontynuację lub też uzupełnienie kursów organizatorzy planują warsztaty tematyczne, które będą dotyczyć specyficznych zagadnień, takich jak przygotowanie napisów/czołówki czy edycja dźwięku. W odróżnieniu od kursów, będących spójną całością i adresowanych dla osób stawiających pierwsze kroki w produkcji video, warsztaty będą kierowane do wszystkich tych, którzy będą chcieli pogłębić swoją wiedzę w danym zakresie.

Oprócz ukierunkowania na praktykę, organizatory przykładają dużą wagę do jakości szkolenia. Kursy prowadzone będą w małych 8-10 osobowych grupach, uczestnicy będą mieli do dyspozycji dwóch prowadzących i najwyższej klasy sprzęt.

„Dostęp do dowolnego sprzętu oraz rozwój niezależnych platform dystrybucji spowodował, że każdy może próbować swoich sił jako filmowiec lub przynajmniej może spróbować poszukać swojego talentu w tym kierunku.” – mówi Wojtek Franus, jeden z pomysłodawców projektu. – „Każdy może zostać dokumentalistą i robić filmy, zarabiać na filmowaniu wesel, założyć videobloga, otworzyć internetowy kanał informacyjny czy pokusić się o realizację filmu fabularnego lub serialu.” Idąc tym tropem, organizatorzy kierują swoją ofertę do każdego – nawet do osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tą dziedziną kreacji.

Projekt rusza w październiku bieżącego roku. W tej chwili trwają prace rozwojowe, w których uwzględniane są sugestie od potencjalnych odbiorców. Aktualne informacje będą publikowane na vortalu videodslr.pl