W ostatnich latach monitory i telewizory 4K stały się niezwykle popularne zarówno w handlu, jak i w biznesie. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że oferowana przez nie rozdzielczość jest aż czterokrotnie większa niż standardowa rozdzielczość full HD.

Nowy trend nie ominął także świata medycyny, gdzie coraz częściej zaczęły się pojawiać monitory i kamery 4K. Z dalszej lektury tego artykułu dowiesz się, jakie zalety ma stosowanie monitorów 4K w połączeniu z endoskopami i mikroskopami.

Full_HD.jpg
Rozdzielczość 4K jest cztery razy większa niż rozdzielczość full HD.

 

01. Brak widocznych pikseli
02. Lepsza widoczność i głębia obrazu
03. Współpraca z sygnałem hull HD
Polecany model

01
Brak widocznych pikseli

Pracując na dużych monitorach full HD, na ekranie często można zauważyć pojedyncze piksele. Osoba patrząca na 31-calowy monitor full HD jest w stanie rozróżnić piksele nawet z odległości jednego metra. Tymczasem obserwując z tego samego miejsca monitor o takiej samej przekątnej, ale w rozdzielczości 4K (np. CuratOR EX3140), nie da się już dostrzec indywidualnych pikseli. Duże monitory full HD sprawdzają się tylko, jeśli patrzy się na nie z dystansu, natomiast oglądanie ich z bliska powoduje, że obrazy stają się rozmyte.

Ta różnica jest szczególnie istotna, jeśli monitor jest używany podczas operowania małych naczyń krwionośnych i zakładania mikroskopijnych szwów. Na ekranie full HD obraz jest dużo mniej czytelny i może utrudniać rozróżnienie drobnych struktur, a na ekranie 4K chirurg wyraźnie widzi nawet najmniejsze detale. Dzięki temu może operować z większą pewnością, śledząc swoje ruchy na obrazie w wysokiej jakości.

Czterokrotne zwiększenie rozdzielczości przy zachowaniu jednakowego rozmiaru ekranu sprawia, że niewielkie obiekty takie jak nić chirurgiczna i naczynia krwionośne stają się dużo ostrzejsze. Z kolei rozmiar piksela znacznie się zmniejsza, wobec czego nie da się dostrzec pojedynczych pikseli nawet patrząc na ekran z bardzo bliska.

endoskopowe i chirurgiczne monitory 4K

Monitory 4K wyraźnie pokazują szwy bez rozmycia obrazu.

 

02
Lepsza widoczność i głębia obrazu

W większości szpitali zamiast operacji inwazyjnych coraz częściej i chętniej przeprowadza się operacje o minimalnej inwazyjności, które skracają czas rekonwalescencji pacjenta, zmniejszają ryzyko infekcji i nie zostawiają dużych blizn. Oprócz wielu zalet mają one jednak poważną wadę: widoczność. Podczas operacji o minimalnej inwazyjności chirurg widzi tylko to, co znajduje się na obrazie z kamery. Nie ma więc przed sobą trójwymiarowego obrazu na żywo, tylko dwuwymiarowy obraz o znacznie mniejszej głębi. Widoczność ograniczają mu także parametry monitora takie jak rozdzielczość, poziom jasności i odwzorowanie kolorów.

Korzystając z monitora i kamery w rozdzielczości 4K da się przywrócić utraconą widoczność i zwiększyć czytelność obrazu, a co za tym idzie jego głębię. Nasza percepcja głębi zależy od tego, jak postrzegamy interakcję światła z obiektami. Lepsza widoczność sprawia więc, że widzimy obraz z większą głębią.

 

03
Współpraca z sygnałem full HD

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości monitora 4K, potrzebne jest oczywiście źródło sygnału 4K (np. kamera) – dzięki temu obrazy będą tak wyraźne, jak tylko się da. Mimo to placówki, które nie dysponują kamerą w rozdzielczości 4K, także mogą cieszyć się zaletami ekranu 4K z pomocą autorskiej funkcji EIZO o nazwie S.R.S.C.

Dostępna w niektórych modelach funkcja S.R.S.C. (ang. Smart Resolution with Sparse Coding) poprawia widoczność rozciągniętych obrazów full HD, wyświetlanych na ekranie monitora 4K. Użytkownik może więc w pełni wykorzystać monitor 4K nawet bez źródła sygnału w odpowiednio wysokiej rozdzielczości.

Autorska funkcja EIZO o nazwie S.R.S.C pozwala powiększyć obrazy full HD i wyraźnie wyświetlać je na ekranie w rozdzielczości 4K.

 

Polecany model

Monitor chirurgiczny CuratOR EX3140 pozwala w pełni wykorzystać wszystkie zalety rozdzielczości 4K, takie jak brak widocznych pikseli, lepsza widoczność i głębia obrazu oraz funkcja S.R.S.C poprawiająca czytelność obrazów full HD.

CuratOR EX3140 to monitor 4K UHD o przekątnej 31,1″, przeznaczony do wyświetlania obrazów endoskopowych i mikroskopowych. Jego zgrabna obudowa o zaokrąglonych rogach i całkowicie płaski panel ochronny ze szkła umożliwiają szybką, wygodną dezynfekcję. Ponadto CuratOR EX3140 obsługuje technologię HDR.