Przed zakupem monitora biurowego sprawdź, czy ma złącze USB-C, będące nowym standardem dla urządzeń elektronicznych.

Poniższy tekst został przygotowany na podstawie angielskiego tłumaczenia japońskiego artykułu opublikowanego 28 września 2017 roku na portalu ITmedia. Copyright 2017 ITmedia Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Nowoczesny monitor dla nowoczesnego biura

W ostatnich latach styl pracy w biurze bardzo się zmienił, m.in. ze względu na wprowadzenie sieci biurowych i potrzebę serwisowania infrastruktury. Model pracy przy jednym, wyznaczonym biurku powoli ustępuje miejsca systemowi swobodnej rotacji między stanowiskami. Obecnie pracownicy mogą wykonywać swoje zadania nie tylko na stacjonarnym komputerze, ale i na smartfonie, tablecie czy laptopie, bez ograniczeń miejsca i czasu. Pracodawcy coraz częściej wychodzą naprzeciw tej tendencji, zmniejszając zależność od połączeń VPN, przestawiając się na serwery chmurowe i ułatwiając pracownikom stosowanie systemów BYOD (Bring Your Own Device) lub CYOD (Choose Your Own Device).

Nowy styl pracy sprawił, że konieczne stały się zmiany sprzętowe. Aby sprostać nowym wymaganiom i stworzyć warunki do prawdziwie mobilnej pracy, urządzenia zaczęły korzystać z wydajniejszych procesorów, pojemniejszych i szybszych pamięci wewnętrznych oraz akumulatorów o coraz dłuższej żywotności.

Pojawienie się standardu USB-C pozwoliło „odchudzić” urządzenia przenośne, które dzięki temu stały się jeszcze wygodniejsze i bardziej mobilne. Złącze USB-C ma niewielkie rozmiary i jest dwustronne, co oznacza, że podłączając do niego kabel można go włożyć dowolną stroną. Osiąga prędkość transferu do 10 Gb/s (dla USB 3.1 Gen 2) i dostarcza zasilanie do 100 W. Port USB-C pojawił się już w najnowszym MacBooku i nie ma wątpliwości, że w przyszłości stanie się standardowym interfejsem dzięki swej unikalnej funkcji jednoczesnego zasilania oraz przesyłania danych i sygnałów audio/wideo.

W konsekwencji laptopy nie ustępują już stacjonarnym komputerom pod względem mocy obliczeniowej, a nowy styl pracy biurowej faworyzujący mobilność sprawia, że użytkownicy coraz częściej wybierają poręczne notebooki zamiast zajmujących dużo miejsca, nieprzenośnych pecetów.

DSF0004.jpg
Połączenie mobilnego laptopa z wysokiej jakości monitorem znacznie zwiększa wydajność pracy.

Choć trudności związane z pracą mobilną udało się w dużej mierze wyeliminować, niewielka przekątna ekranu laptopa pozostaje barierą nie do pokonania. Jeśli urządzenie ma być rzeczywiście przenośne, nie może mieć dużego ekranu, a co za tym idzie nie pozwala wyświetlać większej ilości danych naraz.

Oczywiście producenci laptopów próbują poradzić sobie z tym problemem, używając w tym celu paneli LCD o wysokiej gęstości. Większa liczba pikseli umożliwia co prawda wyświetlanie większej ilości danych, ale w rzeczywistości istnieje granica, powyżej której ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć tekstu i obiektów na ekranie. Na rynku popularne są również monitory w wysokich rozdzielczościach i o wysokiej gęstości pikseli, jednak w przeciwieństwie do laptopów mają ekrany o dużych przekątnych, co sprawia, że ludzkie oko z łatwością widzi wyświetlane na nich dane.

W związku z tym wiele osób decyduje się na podłączenie do laptopa zewnętrznego monitora. Sam laptop sprawdza się do wykonywania prostych czynności „w biegu” (np. sprawdzania poczty), natomiast monitor biurowy jest niezastąpiony do bardziej zaawansowanych zadań, wymagających obszernej przestrzeni roboczej i dostępu do dużej ilości danych.

Doskonałym przykładem monitora przeznaczonego do współpracy z laptopem jest FlexScan EV2785, czyli udoskonalona wersja modelu FlexScan EV2780, wprowadzonego na rynek zimą 2016 roku. Oba monitory mają przekątną 27 cali, ale FlexScan EV2785 oferuje dodatkowo rozdzielczość 4K, lepsze zasilanie z portem USB-C i zestaw zupełnie nowych funkcji.

FlexScan EV2785
Monitor FlexScan EV2785

 

Dlaczego FlexScan EV2785 to idealny monitor do biura: powód nr 1

Najistotniejszą zaletą monitora FlexScan EV2785 jest jego rozdzielczość: 4K UHD (3840 x 2160). Gęstość pikseli wynosi 163 ppi (pixels per inch – pikseli na cal), co pozwala osiągnąć doskonałą ostrość obrazu, do jakiej przyzwyczaiło nas korzystanie ze smartfonów. Nawet po przeskalowaniu ekranu do 150% DPI, czyli standardu w systemie Windows 10, uzyskujemy przestrzeń roboczą WQHD (2560 x 1440). Pracując z EV2785 nie trzeba więc rezygnować ani z dużej przestrzeni roboczej, ani z ostrości obrazu.

DSCF20170824_0028edit.jpg
Na 27-calowym ekranie wyświetlany jest obraz w rozdzielczości 3840 x 2160.

Większość sprzedawanych obecnie laptopów z systemem Windows ma przekątną w zakresie od 13 do 16 cali i rozdzielczość od WXGA (1366 x 768) do full HD (1920 x 1080). Ekran monitora EV2785 jest więc od nich 3-4 razy większy i ma 4-8 razy wyższą rozdzielczość. W przypadku laptopów full HD gęstość pikseli wynosi zazwyczaj od 141 ppi (dla ekranu 15,6”) do 165 ppi (dla ekranu 13,3”), zatem 163 ppi monitora EV2785 zapewnia niemal identyczną ostrość i powiększenie przy skalowaniu DPI. Podczas pracy w środowisku wieloekranowym różnice wyświetlania są prawie niezauważalne, a przestrzeń roboczą można powiększyć.

W biurze powiększona przestrzeń robocza świetnie nadaje się do zastosowań takich jak gromadzenie i analiza danych czy równoległe korzystanie z dwóch programów wyświetlanych obok siebie, natomiast do prostszej pracy podczas spotkań i w podróży wystarczy wbudowany ekran laptopa.

DSCF20170831_0054.jpg
Laptop i monitor tworzą razem idealną konfigurację dwuekranową. Na mniejszym ekranie można normalnie pracować, a na większym wyświetlać wszystkie potrzebne informacje.

Sparowanie laptopa z monitorem to także dobry sposób na zwiększenie produktywności. Pracując w konfiguracji dwuekranowej można np. pisać w edytorze tekstu na laptopie i wyświetlać pomocne informacje (wykresy, tabele, mapy, artykuły) na monitorze, bez potrzeby ciągłego przełączania się między oknami.

 

Dlaczego FlexScan EV2785 to idealny monitor do biura: powód nr 2

Duża przekątna i wysoka rozdzielczość ekranu to nie jedyne zalety monitora FlexScan EV2785. Nieoceniona jest także obecność złącza USB-C, które umożliwia ładowanie laptopa, transferowanie danych oraz przesyłanie sygnałów audio i wideo jednym kablem, a nie kilkoma różnymi, jak było do tej pory.

Taka wielozadaniowość świetnie sprawdzi się np. w sytuacji, gdy po powrocie ze spotkania z klientem podłączysz swojego laptopa do monitora EV2785 przez złącze USB-C. Tym jednym ruchem zyskasz dodatkowy ekran do pracy i zaczniesz ładować laptopa bez potrzeby szukania i podłączania ładowarki. Z kolei jeśli do huba USB monitora podłączone są pełnowymiarowa klawiatura lub myszka, możesz zacząć ich używać niemal natychmiast po podpięciu laptopa do złącza USB-C monitora. To rozwiązanie nie tylko odczuwalnie zwiększa komfort pracy, ale też pomaga ograniczyć liczbę kabli i utrzymać porządek na biurku. Użytkownik zyskuje w ten sposób więcej miejsca na rozłożenie potrzebnych dokumentów, a efekcie może pracować szybciej i wydajniej.

EV2780, czyli poprzedni model z serii FlexScan kompatybilny ze standardem USB-C, umożliwiał ładowanie urządzeń z mocą maksymalnie 30 W. EV2785 oferuje zasilanie o mocy 60 W, czyli aż dwukrotnie większej. Dzięki temu za pomocą jednego kabla USB-C można ładować nie tylko małe notebooki, ale i bardziej wymagające laptopy z wyższej półki. W przypadku większości laptopów do podstawowych zadań takich jak przeglądanie stron internetowych i tworzenie dokumentów wystarczy zasilanie 60 W, natomiast do bardziej intensywnej pracy (np. do przetwarzania baz danych lub przesyłania zdjęć) może być konieczny notebook z procesorem Intel Core i5.

Zazwyczaj do podłączenia zewnętrznego monitora potrzebnych jest kilka różnych kabli. Jeśli monitor ma złącze USB-C, podłączenie do niego laptopa to kwestia jednego kabla. Ten sam port przejmuje także funkcję ładowania, dlatego nie musisz sięgać po ładowarkę laptopa – potrzebny jest tylko kabel zasilający do monitora.

Wiele firm wprowadza do swoich biur systemy takie jak BYOD i hot desking, co oznacza, że rotacja urządzeń jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Uniwersalny charakter złącza USB-C sprawia, że kompatybilność sprzętu nie jest żadnym problemem – wystarczy, że wszystkie urządzenia są zgodne ze standardem USB-C. Choć według prognoz już wkrótce USB-C stanie się najpopularniejszym interfejsem na rynku, starsze urządzenia oczywiście go nie mają. Laptopa bez złącza USB-C można jednak podłączyć do monitora EV2785, korzystając ze złącz DisplayPort i HDMI obsługujących 4K/60p. Warto więc myśleć przyszłościowo i wybrać monitor kompatybilny ze standardem USB-C, taki jak FlexScan EV2785.

terminals.jpg
Oprócz złącza USB-C monitor EV2785 ma także dwa wejścia HDMI i jedno wejście DisplayPort.

 

Dlaczego FlexScan EV2785 to idealny monitor do biura: powód nr 3

Optymalne zagospodarowanie przestrzeni to kluczowa kwestia w każdym biurze. Monitor EV2785 ma tylko 611,4 mm szerokości i bez problemu zmieści się nawet na wąskim biurku, dlatego jest idealny do środowisk wieloekranowych i konfiguracji z laptopem. Sekret tkwi w jego „bezramkowej” konstrukcji – to dzięki niej EV2785 zajmuje tak mało miejsca.

DSCF20170824_0030.jpg
Czarna ramka ma ok. 6 mm szerokości, a biała krawędź z zewnątrz ok. 1 mm.

Krawędź znajdująca się u góry i po bokach ekranu ma zaledwie 1 mm szerokości, a całkowita powierzchnia niewyświetlająca obrazu tylko 7 mm. Z kolei krawędź dolna ma 13 mm, pomimo wbudowanych w nią przycisków sterujących OSD. Krawędzie nie wystają ponad powierzchnię ekranu, dlatego przednia część monitora jest całkowicie płaska i idealnie nadaje się do pracy w środowiskach wieloekranowych.

FlexScan EV2785 ma zgrabną, miłą dla oka obudowę w wersji białej lub czarnej. Dołączone kable są w tym samym kolorze co monitor, co pomaga zachować spójny, estetyczny wygląd miejsca pracy. Tylna część stopki funkcjonuje też jako uchwyt na kable, umożliwiający schowanie ich i utrzymanie porządku na biurku.

DSCF20170824_0035(2).jpg DSCF20170824_0034(2).jpg
Potrzebne są tylko dwa kable: zasilający i USB-C. Po podłączeniu ich do monitora na tylną część stopki można założyć dołączony uchwyt lub osłonę, aby zapobiec splątaniu przewodów i utrzymać idealny porządek na biurku.

EV2785 ma stopkę o szerokich możliwościach regulacji, składającą się z trzech rozsuwanych części. Jej podstawa jest o ok. 15 mm mniejsza niż w modelu EV2780, a co za tym idzie zwalnia więcej miejsca na biurku. W ramach regulacji można zmienić wysokość (w zakresie 177,9 mm) i nachylenie (od -5 do 35 stopni), a także obrócić monitor o 344 stopni lub ustawić go w trybie portretowym, aby ułatwić sobie czytanie długich dokumentów i stron internetowych.

DSCF20170824_0041(2).jpg DSCF20170824_0038(2).jpg
EV2785 korzysta z nowej stopki, która zyskała popularność przy okazji wprowadzenia modelu EV2456. Nie tylko umożliwia ona swobodną regulację położenia ekranu, ale i zajmuje mniej miejsca na biurku niż jej poprzedniczka.

rotating.jpg DSCF20170824_0029edit(2).jpg
EV2785 można z łatwością ustawić w trybie portretowym, dlatego doskonale sprawdzi się jako monitor referencyjny. Opcjonalny stelaż PCSK-03 pozwala natomiast wygodnie podłączyć komputer typu thin client lub mini PC z tyłu monitora.

W małych biurach przestrzeń dla pracowników bardzo często znajduje się w tym samym pomieszczeniu, co sekretariat lub recepcja – a to oznacza, że odwiedzający firmę klienci mogą zobaczyć stanowiska pracy. Aby zrobić na nich dobre wrażenie, warto stworzyć stylowe, uporządkowane biuro, które będzie naszą wizytówką.

 

Dlaczego FlexScan EV2785 to idealny monitor do biura: powód nr 4

Do tej pory EV2785 kierowany był głównie do użytkowników laptopów, ale świetnie sprawdzi się także jako regularny monitor do komputera stacjonarnego. Praca w nowoczesnym biurze nieodłącznie wiąże się z używaniem wyświetlaczy ekranowych, co pociąga za sobą różne wyzwania dotyczące środowiska pracy i zdrowia pracowników.

FlexScan EV2785 wyposażono w zestaw ergonomicznych funkcji pomagających dbać o wzrok podczas pracy z monitorem. Są to m.in. funkcja EyeCare Dimming, eliminująca migotanie obrazu wywołane przez podświetlenie LED, oraz tryb Paper Mode, który ogranicza emisję niebieskiego światła.

srgb.jpg DSCF20170907_0035(2).jpg
Tryb Paper Mode ogranicza emisję światła niebieskiego, uznawanego za szkodliwe dla wzroku.
(Po lewej: tryb sRGB, po prawej: tryb Paper Mode)

Monitor oferuje również najnowszą wersję funkcji Auto EcoView, wykorzystującą udoskonalony algorytm do jeszcze dokładniejszego, bardziej naturalnego dopasowywania jasności ekranu do oświetlenia w otoczeniu. Połączenie wszystkich powyższych funkcji pomaga ograniczyć zmęczenie oczu i pracować przez dłuższy okres czasu bez żadnego dyskomfortu.

Oprócz tego FlexScan EV2785 obsługuje darmowe oprogramowanie Screen InStyle, oferujące dodatkowe funkcje takie jak Auto Color Mode (automatyczna zmiana trybu wyświetlania w zależności od otworzonej aplikacji) i Circadian Dimming (stopniowe, automatyczne zmniejszanie emisji niebieskiego światła w ciągu dnia). Screen InStyle pozwala również zsynchronizować wszystkie ustawienia monitora – zasilanie, jasność itp. – w środowisku wieloekranowym. Dla administratorów przeznaczone jest dodatkowe oprogramowanie o nazwie Screen InStyle Server, dzięki któremu mogą zdalnie kontrolować ustawienia zasilania i zarządzać wieloma monitorami podłączonymi do sieci.

DSCF20170824_0043.jpg
EV2785 współpracuje z nowoczesnymi laptopami takimi jak HP EliteBook x360 1030 G2 czy MacBook.

FlexScan EV2785 to idealny monitor dla użytkowników nowoczesnych laptopów. Rozważ jego zakup, jeśli korzystasz z notebooka w pracy i chcesz uwolnić się od ograniczeń małego ekranu. Nawet jeśli Twoje obecne urządzenie nie ma złącza USB-C, monitor obsługujący ten standard to świetna inwestycja w przyszłość – zwłaszcza, że EV2785 objęty jest 5-letnią gwarancją. Dzięki temu masz pewność, że monitor posłuży Ci przez długi czas i wejdzie razem z Tobą w erę urządzeń USB-C.

 

Dowiedz się więcej o monitorze FlexScan EV2785 (pl.)

Obejrzyj prezentację o monitorze (ang.)