Zegar biologiczny i idealne warunki oświetleniowe

Badania wykazały, że niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne po zmroku wpływa na jakość snu. Jednakże w ciągu dnia to samo światło może mieć pozytywne efekty. Słońce jest naszym głównym źródłem światła, a zawierające się w nim fale światła niebieskiego pobudzają człowieka i zwiększają jego koncentrację. Mechanizm ten nosi nazwę rytmu okołodobowego, zwanego także circadialnym.

EIZO od lat wyposaża swoje monitory w ergonomiczne funkcje do ochrony oczu podczas pracy z komputerem. Od 2010 roku wiele modeli oferuje tryb Paper Mode, który redukuje ilość niebieskiego światła emitowanego przez ekran monitora.

W 2014 roku w oprogramowaniu ScreenManager Pro pojawiła się nowa funkcja o nazwie Circadian Dimming, służąca do kontroli zmian temperatury barwowej monitora w ciągu dnia. Wraz z nadejściem wieczoru oprogramowanie obniża temperaturę barwową ekranu, co zmniejsza emisję niebieskiego światła. Funkcja Circadian Dimming jest dostępna w monitorach EIZO FlexScan z serii EV wymienionych poniżej.

Monitory z serii FlexScan EV wyposażone w funkcję Circadian Dimming

FlexScan EV3237
ev3237.jpg
FlexScan EV2750
ev2750.jpg
FlexScan EV2455
ev2455.jpg
FlexScan EV2450
ev2450.jpg

Link do oprogramowania

Link do oprogramowania

Sposób użycia funkcji Circadian Dimming

setup.jpg
Więcej informacji można znaleźć w instrukcji obsługi oprogramowania ScreenManager Pro.