Zarządzanie kolorem cz. 2: profile ICC

W Internecie nie brakuje okazji, by publikować zdjęcia. Wrzucamy je na stronach firm, w sklepach internetowych, na blogach, w mediach społecznościowych. Ale czy odbiorcy widzą nasze grafiki w odpowiednich kolorach? W poniższym artykule podpowiemy, co warto sprawdzić przed publikacją zdjęć w Internecie, bazując na testach przeprowadzonych przez EIZO.

Zarządzanie kolorem z profilami ICC

Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule pt. Zarządzanie kolorem cz. 1: przeglądarki WWW, przed publikacją obrazów w Internecie warto osadzić w nich profil barwny. Trzeba mieć również na uwadze różnice między wersjami profilów barwnych, aby kolory wyświetlały się prawidłowo bez względu na używaną przeglądarkę. W dzisiejszym artykule omówimy dwie wersje profilów ICC (wersję 2 i 4) oraz ich kompatybilność z różnymi przeglądarkami internetowymi.

Czym jest profil ICC?

Profil ICC to plik opisujący właściwości kolorystyczne konkretnego urządzenia, zapisany w formacie *icc stworzonym przez International Color Consortium, czyli międzynarodową organizację zajmującą się wdrażaniem standardów zarządzania kolorem. Pojęcie „profil ICC” obejmuje zarówno profile barwne, jak i profile monitora. Te pierwsze definiują właściwości kolorystyczne dla urządzeń i obrazów, natomiast te drugie to nic innego jak pliki z danymi informującymi, jak dany monitor wyświetla kolory. Dzięki zastosowaniu profilów ICC można wyświetlać obrazy w ustandaryzowanej przestrzeni barw, niezależnie od właściwości kolorystycznych poszczególnych urządzeń.

Wersje profilów ICC

Istnieją dwie wersje profilów ICC:

  • Wersja 2: starsza, oferuje wysoką kompatybilność;
  • Wersja 4: wstecznie kompatybilna, ze zmienionymi, jaśniejszymi definicjami umożliwiającymi bardziej precyzyjne wyświetlanie kolorów.

Wersje wykorzystywane w popularnych profilach barwnych

Profil barwnyAdobe RGB (1998)sRGB IEC 61966-2.1Display P3
Wersja profilu ICC2 (2.1.0)2 (2.1.0)4 (4.0.0)

Jak pokazuje powyższa tabela, każdy z trzech wymienionych profilów opiera się na konkretnej wersji profilu ICC. Dla profilów sRGB i Adobe RGB jest to wersja 2, natomiast dla profilu Display P3 wersja 4. Warto pamiętać, że kompatybilność z daną wersją profilu ICC zależy od przeglądarki. Jeśli np. wyświetlimy obraz z osadzonym profilem barwnym w wersji 4 w przeglądarce obsługującej tylko wersję 2, kolory mogą być przekłamane.

Poniższa tabela pokazuje, którą wersję profilu ICC obsługują popularne przeglądarki. Ponieważ publikowane w Internecie obrazy mogą być wyświetlane w każdej z nich, zalecamy osadzenie profilu sRGB. Bazuje on na profilu ICC w wersji 2, kompatybilnej ze wszystkimi przeglądarkami.

Kompatybilność wersji profilów ICC z różnymi przeglądarkami

Nazwa przeglądarkiChromeFirefoxInternet ExplorerSafari
Wersja przeglądarki78.0.3904.7070.011.805.17763.013.0.2 (15608.2.30.1.1)
System operacyjnyWindows 10Windows 10Windows 10macOS mojave (10.14)
Kompatybilna wersja profilu ICC4244

* Powyższe dane bazują na testach przeprowadzonych w październiku 2019 r. Rzeczywista kompatybilność może być inna w zależności od aktualizacji przeglądarek.

Aby sprawdzić, którą wersję profilów ICC obsługuje Twoja przeglądarka, odwiedź oficjalną stronę ICC: http://www.color.org/version4html.xalter

  • Jeśli kolory wyświetlają się prawidłowo, Twoja przeglądarka obsługuje wersję 4.
  • Jeśli kolory nie wyświetlają się prawidłowo, Twoja przeglądarka jest niekompatybilna z wersją 4 albo z oboma wersjami (2 i 4).

 

Jak sprawdzić profil barwny w Photoshopie

Sprawdzanie osadzonego profilu barwnego

Otwórz obraz w programie Photoshop, kliknij strzałkę znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu i wybierz pozycję Document Profile. Na lewo od strzałki pojawi się nazwa profilu barwnego.

Zmiana osadzonego profilu barwnego

Z górnego paska menu wybierz Edit > Convert to Profile…. Następnie wybierz docelowy profil barwny z rozwijanej listy.

Jak sprawdzić wersję profilu ICC

Profile ICC są przechowywane w systemie operacyjnym komputera. Aby sprawdzić wersję konkretnego profilu ICC, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

W systemie Windows 10

Wybierz UstawieniaSystemEkranZaawansowane ustawienia wyświetlaniaWyświetl właściwości karty dla wyświetlacza → zakładka Zarządzanie koloramiZarządzanie kolorami… → zakładka Wszystkie profile. Następnie kliknij wybrany profil ICC, a jego wersja wyświetli się na dole okna.

W systemie macOS Catalina 10.15.1

Wybierz Preferencje systemoweMonitory → zakładka Kolor. Następnie zaznacz wybrany profil ICC i kliknij Otwórz profil.