Jak wyświetlać kolorowe i monochromatyczne obrazy z idealną skalą szarości
Jak wyświetlać kolorowe i monochromatyczne obrazy z idealną skalą szarości
Technologie medyczne idą naprzód, a wraz z nimi rośnie ilość danych obrazowania. Aby ułatwić i usprawnić proces diagnozy, coraz częściej wyświetla się obrazy monochromatyczne i kolorowe obok siebie.
W teorii monochromatyczne i kolorowe obrazy powinny być wyświetlane z osobnymi skalami szarości. Dla obrazów monochromatycznych zaleca się standard DICOM Part 14 GSDF (Grayscale Standard Display Function), natomiast dla kolorowych standard Gamma 2.2. Stosowanie nieodpowiedniej skali szarości może skutkować gorszą jakością obrazu i sprawić, że lekarzowi trudniej będzie dostrzec istotne detale diagnostyczne.
Standardy GSDF i Gamma 2.2 inaczej wyświetlają obrazy medyczne. Gdy monitor używa skali szarości zgodnej ze standardem GSDF, na kolorowych obrazach barwy stają się przygaszone i trudne do rozróżnienia, ale obrazy monochromatyczne wyglądają dobrze. Z kolei gdy monitor używa skali szarości zgodnej ze standardem Gamma 2.2, obrazy kolorowe wyświetlają się prawidłowo, natomiast obrazy monochromatyczne mają zbyt niski kontrast.
Przełącznik CAL Switch
Niektóre monitory umożliwiają ręczne przełączanie się między predefiniowanymi trybami pracy stworzonymi pod kątem konkretnych rodzajów badań. W monitorach EIZO tę funkcję pełni przełącznik CAL Switch. Jednak w środowiskach, gdzie często wyświetla się kolorowe i monochromatyczne obrazy, ciągłe zmienianie trybów pracy jest czasochłonne i uciążliwe. W efekcie często zdarza się, że monitor stale pracuje w standardzie GSDF, nawet podczas wyświetlania kolorowych obrazów. Rozwiązaniem tego problemu jest autorska funkcja EIZO o nazwie Hybrid Gamma PXL.
Wiele monitorów medycznych umożliwia przełączanie się między różnymi trybami wyświetlania. W monitorach medycznych EIZO służy do tego przełącznik CAL Switch.
Hybrid Gamma PXL
Funkcja Hybrid Gamma PXL analizuje wszystkie piksele na obrazie – zarówno kolorowe, jak i monochromatyczne – a następnie kalibruje każdy piksel z osobna do standardu GSDF lub połączenia GSDF i Gamma 2.2, w zależności od stopnia jasności. Cały proces odbywa się bez żadnych opóźnień w odtwarzaniu obrazu.
Po rozpoznaniu kolorowego piksela monitor analizuje jego parametry kolorystyczne i stosuje połączenie standardów Gamma 2.2 i GSDF. Zapewnia to idealne wyświetlanie wszystkich obrazów.
W ramach badania przeprowadzonego w japońskim szpitalu Kumamoto Chuo 77% uczestników uznało, że metoda analizy pikseli i hybrydowego wyświetlania obrazów zapewnia taką samą jakość obrazu jak klasyczne wyświetlanie kolorowych obrazów w standardzie Gamma 2.2. Aż 94% uczestników badania stwierdziło, że obrazy monochromatyczne wyświetlane tą metodą nie różnią się jakością od obrazów w standardzie GSDF oglądanych na monitorze monochromatycznym.
Dzięki funkcji Hybrid Gamma PXL można wyświetlać kolorowe i monochromatyczne obrazy na jednym ekranie bez pogorszenia ich jakości w stosunku do tradycyjnych metod. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć ręcznego przełączania trybów i w efekcie przyspieszyć proces diagnostyczny.
Funkcję Hybrid Gamma PXL oferują wybrane modele z serii RadiForce G i R. Jednym z nich jest monitor RX560, który wykorzystano do testów w szpitalu Kumamoto Chuo. Aby dowiedzieć się więcej o tych badaniach, kliknij tutaj.
Przeczytaj także: Zalety technologii Hybrid Gamma PXL