Na rynku pojawia się coraz więcej monitorów 4K, które eliminują wiele problemów z wyświetlaniem obrazu. Szczególnie atrakcyjny model na długie lata pracy to monitor EIZO FlexScan EV3237.

Uwaga: poniższy tekst jest tłumaczeniem artykułu ITmedia opublikowanego 18 września 2014. Copyright 2014 ITmedia Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wyświetlacze 4K EIZO – najwyższe standardy jakości obrazu i rozmiaru ekranu

Ciekłokrystaliczne wyświetlacze full HD były kiedyś produktem z wyższej półki, ale w ostatnich latach ich ceny znacznie spadły. Dzisiaj modele full HD o przekątnej 23” są tak popularne, że można je uznać za rozwiązanie mainstreamowe. Przejście na wyświetlacze full HD zbiegło się w czasie z pojawieniem się cyfrowej telewizji naziemnej. Później nastąpił okres zastoju, ale sytuacja znów ruszyła z miejsca wraz z pojawieniem się monitorów 4K.

„4K” oznacza poziomą rozdzielczość 4000 pikseli. Litera „K” to skrót słowa „kilo”, czyli tysiąc. Obecnie większość monitorów 4K ma rozdzielczość 3840 x 2160 (standard 4K UHDTV), która ma dokładnie 4 razy więcej pikseli niż wyświetlacze full HD (1920 x 1080). Termin „monitory 4K” odnosi się także do wyświetlaczy w standardzie DCI 4K (4096 x 2160), wykorzystywanych w przemyśle filmowym.

Dwa standardy monitorów 4K

Standard 4K UHD został określony przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacji (ITU). Ma dwukrotnie większą rozdzielczość w pionie i w poziomie niż full HD i został przyjęty w przemyśle telewizyjnym.

Standard DCI 4K został określony przez organizację DCI (Digital Cinema Initiatives). Liczba pikseli w poziomie jest większa niż w standardzie 4K UHD. Rozdzielczość DCI 4K jest dwukrotnie większa w pionie i w poziomie niż rozdzielczość projektorów (2048 x 1080) i została przyjęta w przemyśle filmowym.

W obliczu rosnących rozdzielczości aparatów i kamer cyfrowych obsługujących 4K, a także coraz lepszej jakości obrazu na wyświetlaczach smartfonów i tabletów, monitory w standardzie full HD coraz bardziej tracą na atrakcyjności. Jednocześnie wzrasta zainteresowanie dużymi ekranami i środowiskami wieloekranowymi, które oferują większą przestrzeń roboczą i wydajną, wielozadaniową pracę na komputerach PC.

W odpowiedzi na te oczekiwania EIZO wprowadziło nowy, szerokoekranowy monitor FlexScan EV3237 o przekątnej 31,5″ (widoczna przekątna: 79,9 cm). Jest to pierwszy uniwersalny wyświetlacz obsługujący rozdzielczość 4K 3840 x 2160. FlexScan EV3237 to nowoczesne rozwiązanie z najwyższej półki, oferujące wysoką jakość obrazu i dużą przestrzeń roboczą.

tm_1409eizo_01

Monitor EIZO 31,5″ FlexScan EV3237 4K

Można się zastanawiać, czy nie jest jeszcze za wcześnie na zakup monitora 4K. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, jak monitor FlexScan EV3237 rozwiązuje problemy często spotykane w dzisiejszych wyświetlaczach. Przedstawiony tu zestaw pytań i odpowiedzi pokazuje, czemu warto rozważyć kupno monitora FlexScan EV3237

 

Monitory 4K EIZO inteligentnie rozwiązują najczęstsze problemy z wyświetlaniem obrazu

Pytanie: Przyzwyczaiłem się do dobrej jakości obrazu na ekranie mojego smartfona, tabletu i laptopa. W porównaniu z nimi obraz na ekranie monitora jest nieostry. Czy tak już po prostu jest?

Odpowiedź: Wartość oddająca stopień szczegółów na obrazie to gęstość pikseli, wyrażana w jednostce ppi (pixels per inch). Im mniejsza odległość między pikselami (rozmiar piksela) przy takim samym rozmiarze ekranu LCD, tym większa wartość ppi, a tym samym lepsza jakość wyświetlanego obrazu.

Gęstość pikseli na ekranach smartfonów rośnie w zawrotnym tempie i sięga powyżej 300 ppi. W efekcie wyświetlany obraz jest tak dobrej jakości, że nawet przy patrzeniu na ekran z bardzo bliska nie da się zauważyć ziarnistych pikseli ani poszarpanych, skośnych krawędzi. Niektóre urządzenia z najwyższej półki oferują nawet ekrany o oszałamiającej gęstości pikseli przekraczającej 500 ppi!

W przypadku monitorów przeznaczonych do komputerów PC gęstość pikseli wynosi zazwyczaj 96 ppi, co odpowiada gęstości 96 dpi (dots per inch), która jest standardem dla interfejsu Windows. Nowy ekran startowy i inne elementy interfejsu Modern UI Windows 8 i późniejszych wersji mają standard 135 dpi (z automatycznym przełączaniem między powiększeniem 100%, 140% i 180% w zależności od gęstości pikseli danego wyświetlacza), ale pulpit interfejsu nadal posługuje się standardem 96 dpi. Nic więc dziwnego, że wyświetlany obraz wygląda źle w porównaniu z ekranem smartfona.

tm_1409eizo_02

Różnice w gęstości pikseli powodują różnice w wyglądzie wyświetlanych obrazów. Pokazana powyżej grafika to powiększona czcionka w rozmiarze 10pt, a grafika pod spodem to powiększona miniatura zdjęcia. Przy gęstości 96 ppi piksele obrazu są bardzo niewyraźne, natomiast przy gęstości 192 ppi widać znaczną poprawę jakości. Przy gęstości 384 ppi obraz jest regularny i nie widać na nim ziarnistych pikseli czy postrzępionych krawędzi.

Gęstość wyświetlanego obrazu (dpi) dla systemów operacyjnych na komputerach PC daje się już modyfikować i w zależności od tej wartości można przeprowadzić płynne skalowanie. Możliwość zmiany gęstości wyświetlanego systemu operacyjnego została wprowadzona w Windows XP, ale dopiero od Windows 7 da się to zrobić na tyle skutecznie, by zachować prawidłowy układ ekranu.

Wraz z pojawieniem się Windows 8.1 użytkownik zyskał możliwość wprowadzenia różnych ustawień gęstości pikseli dla kilku podłączonych jednocześnie wyświetlaczy, co zmniejsza rozbieżności obrazu w środowiskach wielomonitorowych. Liczba dostępnych ustawień jest jednak ograniczona i nie umożliwia dokładnej regulacji kilku ustawień gęstości.

W przypadku Mac OS X popularyzacja wyświetlaczy o wysokiej gęstości pikseli (nazywanych przez Apple wyświetlaczami Retina) rozpoczęła się dużo szybciej niż dla systemu Windows, dlatego możliwości regulacji są bardziej zaawansowane. OS X Mavericks 10.9.3 i nowsze wersje obsługują też zewnętrzne wyświetlacze.

Obsługa systemów operacyjnych wyświetlanych z wysoką gęstością pikseli znana jest pod nazwą HiDPI. Oprócz tego rozwija się także obsługa aplikacji oraz coraz bardziej praktyczne w użyciu oprogramowanie. Wszystko to wpływa na dalsze upowszechnianie się wyświetlaczy o wysokiej gęstości pikseli, takich jak monitory 4K.

Jednym z takich produktów jest monitor FlexScan EV3237 o gęstości pikseli 140 ppi. To niewiele w porównaniu z gęstością pikseli na ekranach smartfonów, ale należy pamiętać, że na monitor patrzy się z dużo większej odległości niż na smartfon. W przypadku monitora FlexScan EV3237, który ma przekątną 31,5″, na ekran patrzy się z odległości ok. 50-60 cm. W efekcie widziany obraz jest równie ostry jak na smartfonie. Ponadto rozmiar wyświetlacza jest znacznie większy niż w przypadku smartfona, wobec czego jednorazowo na ekranie zmieści się dużo więcej danych. Oglądane w ten sposób zdjęcia i filmy także robią większe wrażenie.

tm_1409eizo_03

Na monitor FlexScan EV3237 31,5″ patrzy się z większej odległości niż na smartfon, tablet czy laptop, dlatego obraz jest ostry nawet przy gęstości pikseli 140 ppi. Trudno to dostrzec na zdjęciach, ale oglądanie wysokiej jakości filmów w rozdzielczości 4K na szerokim ekranie o przekątnej 31,5″ (ok. 80 cm) to niezwykłe doświadczenie, którego nie da się odtworzyć na wyświetlaczu full HD.

Pytanie: Chcę pracować wydajniej, ale nie mam miejsca na ustawienie więcej niż jednego monitora. Nie lubię też ramek między ekranami. W jaki sposób można zwiększyć wydajność pracy korzystając z jednego ekranu?

Odpowiedź: Ogólnie rzecz biorąc, są dwa sposoby pracy z monitorami ustawionymi obok siebie. Pierwszy polega na podłączeniu kilku monitorów do jednego komputera, aby zwiększyć przestrzeń roboczą. Z kolei drugi polega na wyświetlaniu obrazu na ekranach podłączonych do różnych komputerów, aby móc na nich pracować równolegle. Monitor FlexScan EV3237 doskonale nadaje się do obu celów. W pierwszym przypadku szeroki panel LCD o przekątnej 31,5″ i rozdzielczości 4K oferuje dużą przestrzeń roboczą (trzeba też jednak wziąć pod uwagę skalowanie – ten aspekt zostanie omówiony dalej). W drugim przypadku cztery wejścia sygnałowe (2 złącza DisplayPort, 1 złącze HDMI i 1 złącze DVI-D 24-pin) w połączeniu z funkcjami PbyP (Picture-by-Picture) i PinP (Picture-in-Picture) pozwalają jednocześnie wyświetlać obrazy z kilku źródeł.

tm_1409eizo_04

Wejścia sygnałowe FlexScan EV3237 (od lewej do prawej): wejście DVI-D, wejście HDMI, dwa wejścia DisplayPort 1.2. Po prawej stronie znajduje się port upstream i wejście liniowe USB 3.0. Dostępny jest też wbudowany zasilacz oraz wyłącznik głównego zasilania, który pozwala odciąć pobór mocy w czasie bezczynności. Monitor wyposażono także w trzy porty USB 3.0 (downstream) oraz wejście słuchawkowe po lewej stronie.

Funkcja Picture-by-Picture (PbyP) umożliwia wyświetlanie obok siebie obrazów z różnych źródeł na dużym ekranie. Dostępne są różne tryby wyświetlania: podział w poziomie (dwa ekrany 3840 x 1080), podział w pionie (dwa ekrany 1920 x 2160), podział w poziomie prawej lub lewej połowy (1920 x 2160 + dwa ekrany full HD) oraz podział jednocześnie w pionie i w poziomie (cztery ekrany full HD). Wszystkie powyższe konfiguracje wyświetlają ekrany bez ramek, co zapewnia maksymalną wygodę pracy. Układ z czterema ekranami odpowiada czterem wyświetlaczom full HD o przekątnej 15-16” oglądanym bez żadnych ramek.

tm_1409eizo_a

Funkcja PbyP pozwala jednocześnie wyświetlać obok siebie źródła obrazu z różnych komputerów na pojedynczym ekranie. Do wyboru jest pięć różnych układów. Tę funkcję można również wykorzystać jako tzw. digital signage do jednoczesnego wyświetlania filmów wideo, reklam itp.

tm_1409eizo_06

Trzy źródła obrazu wyświetlone obok siebie za pomocą funkcji PbyP. Lewa połowa ekranu ma wymiary 1920 x 2160, a górna i dolna część prawej połowy obie mają wymiary 1920 x 1080. Dzięki dużemu ekranowi o przekątnej 31,5″ i wysokiej rozdzielczości 4K użytkownik może pracować w konfiguracji wieloekranowej bez żadnych ramek.

Z drugiej strony, jeśli użytkownikowi wystarczy mała część ekranu, funkcja Picture-in-Picture (PinP) pozwala wykonywać równoległe zadania korzystając z dużej przestrzeni roboczej. Do wyboru są dwa rozmiary małych ekranów, które można umieścić w dowolnym rogu monitora.

tm_1409eizo_b

Funkcja PinP pozwala umieścić mały ekran na ekranie głównym. Jednym z możliwych zastosowań tej funkcji jest np. równoległe wyświetlanie wideo ze spotkania udziałowców na małym ekranie w rogu i przeprowadzanie transakcji na ekranie głównym.

tm_1409eizo_07

Funkcja PinP pozwala wyświetlić mały ekran w rogu ekranu głównego. Jego rozmiar jest mniejszy niż minimalny rozmiar dostępny dla funkcji PbyP, dzięki czemu użytkownik ma do dyspozycji większą przestrzeń roboczą.

Pytanie: Standardy full HD (1920 x 1080) i WUXGA (1920 x 1200) pozostawiają wiele do życzenia przy edycji zdjęć i filmów w wysokiej jakości. Czy lepiej jest wybrać standard WQHD albo ultra-wide (CinemaScope)? A może od razu zainwestować w monitor 4K?

Odpowiedź: Popularność monitorów 4K rośnie szybciej, niż można by się tego spodziewać. W krajach takich jak USA czy Korea Południowa realizuje się już plany związane z transmisjami w standardzie 4K, a w Japonii nawet w standardach 4 i 8K. W środowisku komputerowym pojawiły się wyświetlacze HiDPI i w efekcie na sklepowe półki natychmiast zaczęły trafiać nowe produkty.  Producenci gier także zaczęli rozważać wprowadzenie obsługi 4K (choć wymagania techniczne dla gier 4K są szokujące wysokie). W najbliższej przyszłości zapotrzebowanie na monitory 4K będzie rosło, powodujący tym samym przyspieszenie ich produkcji.

Dobrym pomysłem może być wybór rozwiązania pośredniego, np. standardu WQHD (2560 x 1440) lub ultra-wide (np. 2560 x 1080, czyli 21:9) w oczekiwaniu na popularyzację monitorów 4K. Te standardy nie mają gęstości pikseli takiej jak monitory 4K, dlatego nie wymagają skalowania i gwarantują dużą przestrzeń roboczą. Na daną chwilę są także bardziej przystępne cenowo.

Z kolei dla osób, które mają już do dyspozycji środowisko odpowiednie dla monitorów 4K i chcą rozwiązania, które posłuży im przez lata, nie ma powodu, aby odkładać w czasie kupno monitora  FlexScan EV3237. Ponadto monitory o rozdzielczości mniejszej niż 4K szybko mogą się stać przestarzałe, dlatego osobom szukającym długotrwałego rozwiązania opłaca się kupić wyświetlacz 4K, który popracuje dłużej i zwróci zainwestowane w niego pieniądze.

tm_1409eizo_08

Monitor EIZO FlexScan EV2736W z szerokim panelem LCD o przekątnej 27” i rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 / 109 ppi). Przed pojawieniem się monitora FlexScan EV3237 był to flagowy model rodziny FlexScan EV. Osoby dopiero zaczynające się rozglądać za odpowiednim produktem powinny jednak rozważyć monitory 4K.

Pytanie: Kupiłem laptopa z wyświetlaczem o bardzo wysokiej gęstości pikseli, ale w praktyce nie widać różnicy, chyba że przeskaluję obraz do 150-200%. Czy z monitorem 4K nie będzie takiego samego problemu?

Odpowiedź: Jak wspomnieliśmy wcześniej, w związku z postępem obsługi HiDPI coraz więcej laptopów ma wysokiej jakości ekrany LCD. Ich główną reklamowaną zaletą jest możliwość wyświetlania wysokiej jakości obrazów, która zakłada powiększenie obrazu przy pomocy funkcji skalowania. W związku z tym wysoka rozdzielczość nie oznacza dużej przestrzeni roboczej, jak miało to miejsce gdy gęstość wyświetlanego obrazu była niezmienna.

Rozmiar piksela ma duży wpływ na widoczność i czytelność obrazu. Na ekran laptopa patrzy się z mniejszej odległości niż na zewnętrzny monitor, dlatego gęstość pikseli jest większa (ok. 220 ppi na wyświetlaczu 13,3”, 2560 x 1440) i w efekcie rozmiar piksela jest stosunkowo mniejszy (ok. 0,12 mm). Na obrazie w rozmiarze 100% (bez skalowania) tekst i ikony są za małe. Z kolei rozmiar piksela na monitorze FlexScan EV3237 jest niewielki z powodu natury ekranu HD. Aby zachować rozmiar piksela taki sam jak na popularnych monitorach full HD 23” 4K (czyli ok. 0.27 mm), należało by dwukrotnie powiększyć rozmiar ekranu do przekątnej 46”. FlexScan EV3237 ma ekran o przekątnej 31,5”, dlatego rozmiar piksela automatycznie musi być mniejszy.

Warto zauważyć, że na dużym ekranie o przekątnej 31,5” wyświetlany tekst i ikony nie są tak małe, jak na ekranie 4K o przekątnej 23,8″ czy 28″. Rozmiar piksela wynosi ok. 0,18 mm, dlatego wystarczy ustawić monitor w odpowiedniej odległości, aby skalowanie nie było konieczne. Patrzenie na ekran 31,5″ z bliska nadwyręża jednak wzrok i mięśnie szyi, dlatego w takim przypadku warto skorzystać z funkcji skalowania.

Rozmiar piksela jest dość duży, nie ma więc potrzeby skalowania. Z ekranu da się bez przeszkód korzystać, jeśli ustawienie Windows DPI to „Medium – 125%” lub więcej – daje to jednocześnie dobrą ostrość obrazu i dużą przestrzeń roboczą. Aby uzyskać obraz zbliżony do standardu full HD 23” (ok. 96 ppi), wystarczy zmienić ustawienie na „Larger – 150%”.

tm_1409eizo_09_11

Ustawienie „Smaller – 100%” (po lewej) i „Medium – 125%” (po prawej) Można zaobserwować różnicę w rozmiarze i ostrości tekstu oraz ikony.

tm_1409eizo_11_12

Ustawienie „Larger – 150%” (po lewej) i „Extra Large – 200%” (po prawej). Przy ustawieniu 150% pulpit systemu Windows jest zbliżony do standardu 96 dpi (103% w stosunku do 96 dpi).

tm_1409eizo_14

Obraz wyświetlany przy ustawieniu „Smaller – 100%”. Jest to normalne powiększenie obrazu (3840 x 2160), które pozwala w pełni wykorzystać rozdzielczość 4K. Gęstość pikseli wynosi ok.  140 ppi, a rozmiar piksela ok. 0,18 mm. Z tego ustawienia da się co prawda normalnie korzystać, ale z ekranem wygodniej się pracuje przy ustawieniu „Medium – 125%” lub „Larger – 150%”.

tm_1409eizo_13

Obraz wyświetlany przy ustawieniu „Larger – 150%”. Użycie funkcji skalowania do rozmiaru 150% powoduje, że przestrzeń robocza jest mniejsza, ale tekst i ikony są dużo lepiej widoczne. To ustawienie doskonale nadaje się dla osób, które chcą widzieć pulpit Windows w standardzie ok. 96 dpi, a także potrzebują równowagi między wielkością przestrzeni roboczej a jakością wyświetlanego obrazu.

tm_1409eizo_22

Monitor FlexScan EV3237 (31,5″, 3840 x 2160, ok. 140 ppi) po lewej i FlexScan EV2436W-Z (24,1″, 1920 x 1200, ok. 94 ppi) po prawej. Po przeskalowaniu ekranu FlexScan EV3237 do rozmiaru 150% tekst i ikony wyglądają mniej więcej tak samo jak na nieprzeskalowanym ekranie FlexScan EV2436W-Z. Nawet po przeskalowaniu ekranu do 150% użytkownik nadal ma do dyspozycji dużą przestrzeń roboczą.

Zależności między rozdzielczością, proporcjami, gęstością pikseli, rozmiarem piksel i najpopularniejszymi rozmiarami ekranów LCD
Zewnętrzne wyświetlacze
Rozmiar ekranu Rozdzielczość Proporcje Gęstość pikseli Rozmiar piksela
31,5″ wide 3840 × 2160 16:9 ok. 140 ppi ok. 0,18 mm
28″ wide 3840 × 2160 16:9 ok. 157 ppi ok. 0,16 mm
23,8″ wide 3840 × 2160 16:9 ok. 185 ppi ok. 0,14 mm
29″ wide 2560 × 1080 21:9 ok. 96 ppi ok. 0,27 mm
27″ wide 2560 × 1440 16:9 ok. 109 ppi ok. 0,23 mm
24,1″ wide 1920 × 1200 16:10 ok. 94 ppi ok. 0,27 mm
27″ wide 1920 × 1080 16:9 ok. 82 ppi ok. 0,31 mm
24″ wide 1920 × 1080 16:9 ok. 91 ppi ok. 0,28 mm
23″ wide 1920 × 1080 16:9 ok. 96 ppi ok. 0,27 mm
21,5″ wide 1920 × 1080 16:9 ok. 102 ppi ok. 0,25 mm
Wbudowane wyświetlacze laptopów
Rozmiar ekranu Rozdzielczość Proporcje Gęstość pikseli Rozmiar piksela
15,4″ wide 2880 × 1880 16:10 ok. 223 ppi ok. 0,12 mm
14″ wide 3200 × 1800 16:9 ok. 256 ppi ok. 0,1 mm
13,3″ wide 2560 × 1600 16:10 ok. 227 ppi ok. 0,11 mm
13,3″ wide 2560 × 1440 16:9 ok. 221 ppi ok. 0,12 mm
12″ wide 2160 × 1440 3:2 ok. 216 ppi ok. 0,12 mm
13,3″ wide 1920 × 1080 16:9 ok. 227 ppi ok. 0,11 mm
11,6″ wide 1920 × 1080 16:9 ok. 190 ppi ok. 0,13 mm
Choć liczy się także odległość patrzenia na ekran, przy rozmiarze piksela mniejszym niż 0,2 mm używanie monitora bez skalowania robi się uciążliwe. W takiej sytuacji należy powiększyć obraz korzystając z funkcji skalowania.

Pytanie: Czy korzystanie z dużego ekranu o dużej ostrości obrazu nie obciąża oczu i ramion?

Odpowiedź: Zawsze należy podejmować odpowiednie kroki, żeby łagodzić negatywne skutki długiej pracy przy komputerze. Minimalne wymagania dla panelu LCD to powłoka antyodblaskowa oraz możliwość regulacji jasności, a także wysokości i kąta ekranu.

Z reguły praca na szerokich ekranach o dużej ostrości obrazu nadwyręża wzrok i mięśnie ramion, ale monitor FlexScan EV3237 wyposażono w wiele funkcji, które temu zapobiegają. Dobrze znana użytkownikom EIZO stopka FlexStand gwarantuje wyjątkową ruchomość monitora, m.in. nachylenie, obrót oraz regulację w pionie. Dzięki temu monitor EV3237 da się łatwo dostosować do pracy w każdym środowisku.

To samo dotyczy regulacji jasności. Jej zakres jest na tyle szeroki, że bez problemu można dopasować jasność obrazu do otoczenia. Najwygodniej jest jednak skorzystać z funkcji Auto EcoView, czyli wbudowanego czujnika, który wykrywa zmiany oświetlenia w otoczeniu i na tej podstawie automatycznie ustawia optymalną jasność ekranu.

FlexScan EV3237 wyposażono też w wiele innych przydatnych funkcji, m.in. tryb Paper Mode ograniczający niebieskie światło oraz funkcję EyeCare Dimming, która zmniejsza migotanie obrazu wywołane podświetleniem LED. Te i inne funkcje pozwalają zadbać o oczy podczas długiej pracy z monitorem.

tm_1409eizo_15_16_17

Swobodna regulacja wysokości pozwala umieścić ekran tuż nad powierzchnią biurka, dzięki czemu użytkownik może patrzeć pod naturalnym kątem nawet na bardzo duże monitory.

tm_1409eizo_18_5

Funkcja Auto EcoView jednocześnie zmniejsza pobór mocy i ogranicza zmęczenie oczu. Aby ją skonfigurować, wystarczy skorzystać z menu OSD otwieranego przyciskiem z przodu panelu LCD (po lewej). W nowym modelu użytkownicy mogą sami ustawić minimalną i maksymalną wartość jasności (po prawej).

tm_1409eizo_23

Po naciśnięciu przycisku z przodu panelu pojawi się wygodne w obsłudze menu.

Pytanie: Potrzebuję dobrej jakości monitora, który wystarczy mi na długo. Jaki model wybrać?

Odpowiedź: Wielkoformatowe monitory tej klasy nie należą do tanich, nic więc dziwnego, że chcemy wybrać taki, który posłuży nam przez lata. Monitor FlexScan EV3237 spełnia te wymagania, ponieważ objęty jest 5-letnią gwarancją. Gdy za pięć lat okres gwarancji się skończy, monitory 4K nadal będą powszechnie używanym rozwiązaniem.

 

Uwagi na temat podłączenia monitora FlexScan EV3237 do komputera PC

Podłączenie monitora 4K do komputera PC to stosunkowo proste zadanie. Jeśli komputer ma wejście HDMI obsługujące standard HDMI 1.4 lub nowszy, obrazy 4K mogą być wyświetlane z częstotliwością odświeżania 30 Hz. Z kolei przy wyświetlaniu obrazów 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz (4K@60Hz) występują pewne ograniczenia. Po pierwsze, konieczny jest interfejs DisplayPort 1.2 lub nowszy. Po drugie, wyświetlanie obrazów 4K@60 Hz wymaga dużej przepustowości (co najmniej 16 Gbps), której nie obsługują złącza DVI (także DualLink) i HDMI 1.4.

4k

DisplayPort 1.2 pozwala wyświetlać obrazy 4K z częstotliwością 60 Hz

Standard HDMI 2.0 Level B jest w stanie przesyłać sygnały 4K 60 Hz przez pasmo transmisji HDMI 1.4, ale głębia kolorów YUV 4:2:0 powoduje, że są one rozmyte. Transmisja sygnałów 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz przez złącze HDMI będzie możliwa dopiero w standardzie HDMI 2.0 LEVEL A. Obecnie jedynym sposobem na wyświetlenie obrazu 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz jest użycie złącza DisplayPort 1.2.

Inne ograniczenia dotyczące wyświetlania obrazów 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz różnią się w zależności od modelu wyświetlacza, ale z monitorem FlexScan EV3237 nie ma żadnych problemów. FlexScan EV3237 korzysta z metody transmisji 4K 60 Hz o nazwie SST (Single Stream Transport) przez DisplayPort i dzięki temu może wyświetlać obrazy 4K bez specjalnych ustawień. Należy jednak pamiętać, że niektóre karty graficzne obsługują DisplayPort 1.2, ale nie obsługują SST, warto więc sprawdzić to przed zakupem.

Obsługa procesorów graficznych (GPU) w monitorze Flex Scan EV3237 4K
Producent Produkt DisplayPort (3840 x 2160 pixels/60Hz)
AMD Radeon HD 7700 lub nowszy Tak
Radeon R7 lub nowszy Tak
Fire Pro W series lub nowszy Tak
NVIDIA GeForce GT x 650 lub nowszy Tak
Quadro K series lub nowszy Tak
Intel HD Graphics 4200 lub nowszy Tak
Apple Mac Pro (Late 2013, OS x 10.9.3 lub nowszy) Tak

Niektóre procesory innych producentów wykorzystują metodę transmisji MST (Multi-Stream Transport) przez DisplayPort, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przy transmisji MST sygnał 4K jest dzielony na dwa (2 ekrany 1920 x 2160), a do ich ponownego połączenia potrzebna jest funkcja sterownika graficznego (np. EyeFinity w przypadku AMD).

Pozostaje jednak pytanie, czy warto kłaść aż tak duży nacisk na wyświetlanie obrazów 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz – zwiększa to pobór mocy, a źródła wideo 4K 60 Hz nadal są dość nieliczne. Nie ma to też dużego znaczenia dla graczy – jest mało prawdopodobne, by wydajność komputera dotrzymała kroku sygnałowi wideo 60 Hz. Mimo to codzienne działania takie jak poruszanie kursorem czy przewijanie są dużo płynniejsze przy częstotliwości 60 Hz. Wyświetlanie obrazów z częstotliwością odświeżania 30 Hz nie sprawia większych problemów, ale myśląc perspektywicznie, warto wybrać produkt obsługujący sygnały 4K 60 Hz.

Po podłączeniu monitora należy skonfigurować ustawienie skalowania. W systemie Windows 8.1 tę funkcję można znaleźć wchodząc w Wygląd i personalizacja -> Ekran -> Zmień rozmiar wszystkich elementów. Użytkownik może wybrać jedno z gotowych ustawień: „Smaller – 100%” (96 dpi), „Medium – 125%” (120 dpi) i „Larger – 150%” (144 dpi) albo jedno z ustawień niestandardowych: „Extra Large – 200%” i „Extra Extra Large – 250%”. Gęstość pikseli ekranu FlexScan EV3237 wynosi ok. 140 ppi, w związku z czym zaleca się ustawienie „Medium” lub „Larger.”

tm_1409eizo_20

Korzystając z monitorów o wysokiej gęstości pikseli, takich jak FlexScan EV3237, pamiętaj o ustawieniu odpowiedniego skalowania ekranu.

Równowaga między dobrą jakością obrazu i dużym ekranem

Jak już wiemy, rozmiar piksela monitora FlexScan EV3237 zapewnia dobrą równowagę między wysoką jakością obrazu 4K i dużą przestrzenią roboczą na ekranie o przekątnej 31,5″. Niedawno na rynku zaczęły się pojawiać tańsze monitory 4K korzystające z panelu TN o wąskim kącie widzenia, ale FlexScan EV3237 używa panelu IPS o szerokim kącie widzenia, aby ograniczyć zmiany koloru i kontrastu przy patrzeniu na ekran z boku. EV3237 jest wyposażony w autorską technologię i funkcje EIZO, które gwarantują lepsze wyświetlanie obrazu i zmniejszają zmęczenie oczu. Dzięki temu wydajność EV3237 jako monitora LCD jest lepsza nawet bez dużego ekranu i wyświetlania 4K.

FlexScan EV3237 to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż monitor klasy full HD. Doskonale nadaje się do pracy w najróżniejszych środowiskach, m.in w studiu CAD, w biurze czy w domu. Jest także wyposażony we wszystkie funkcje umożliwiające płynne wyświetlanie obrazów 4K.

FlexScan EV3237 to idealny wybór dla tych, którzy szukają wysokiej jakości monitora 4K z dużym ekranem i długą gwarancją niezawodnej pracy.

tm_1409eizo_21

FlexScan EV3237 oferuje duży ekran, wysoką jakość obrazu, panel IPS z szerokim kątem widzenia oraz płynne gradacje kolorów z 10-bitową korekcją krzywej gamma. Spektrum barw odpowiada przestrzeni kolorów sRGB.

Dowiedź się więcej o monitorach 4K EIZO