W ostatnim czasie w szpitalach zachodzą duże zmiany. Coraz powszechniejsza staje się chirurgia małoinwazyjna. Pojawiły się liczne innowacje w środowiskach chirurgicznych, takie jak radiologia interwencyjna (IVR) czy chirurgia hybrydowa. Wiele usprawnień informatycznych ma na celu bezproblemową wymianę informacji na każdym etapie procesu leczenia: podczas opieki ambulatoryjnej, przeprowadzania badań w pracowniach obrazowania, postępowania diagnostycznego czy zabiegów chirurgicznych. Aby nadążyć za zmianami w tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się dziedzinie, EIZO kontynuuje prace nad rozwojem technologii obrazowania i zwiększaniem jakości urządzeń wyświetlających obrazy.

EIZO wprowadziło do swojej oferty produkty medyczne już w 2002 roku. Wtedy na rynku pojawiła się linia medycznych monitorów RadiForce, przeznaczona do diagnostyki i wyświetlania badań z różnych urządzeń medycznych. Następnie w 2011 roku producent zaprezentował systemy zarządzania wideo z monitorami 4K. Z kolei w 2014 roku opracowano system CuratOR, kompleksowe rozwiązanie do zarządzania plikami wideo na salach operacyjnych.

Obecnie oferta EIZO obejmuje szeroką gamę produktów i rozwiązań spełniających wymagania specyficznych środowisk medycznych. Poniżej opisujemy aktualną ofertę EIZO:

1. Diagnostyka i badania

obrazowanie

Od 2002 roku EIZO projektuje i produkuje monitory spełniające wysokie standardy w diagnostyce i wyświetlaniu obrazów medycznych pod marką RadiForce.

Kompleksowa oferta

W medycynie różne urządzenia medyczne generują obrazy w różnych rozdzielczościach w trybie monochromatycznym lub w kolorze. Na przykład obrazy mammograficzne są wyświetlane w trybie monochromatycznym z rozdzielczością 1914 x 2294, podczas gdy obrazy z ultrasonografu wyświetlane są w kolorze w rozdzielczości 800 x 600. Dlatego EIZO oferuje szereg monitorów o różnych rozdzielczościach i zróżnicowanych opcjach wyświetlania, aby zoptymalizować wyświetlanie obrazów pochodzących z różnych źródeł. Dzięki temu obrazy mammograficzne można oglądać w pełnym rozmiarze na monochromatycznym monitorze 5MP, podczas gdy inne modalności, takie jak klasyczne RTG, tomografia czy USG, można oglądać na monitorze kolorowym 2MP lub większym (przy wielu seriach akwizycji).

Monitory multimodalne

W ostatnich latach wzrosła jednak potrzeba jednoczesnego wyświetlania kilku obrazów. Jak wspominaliśmy, do oglądania obrazów pochodzących z poszczególnych modalności stosowane były różne monitory, z optymalizowanymi dla radiologa parametrami. Chcąc rozwiązać ten problem, EIZO opracowało linię bezramkowych, panoramicznych ekranów o rozdzielczości 8MP i 6MP z serii Multi RadiForce. Monitory te umożliwiają jednoczesne wyświetlanie i porównywanie obrazów kolorowych i monochromatycznych o różnych rozdzielczościach i w różnych układach. W skład tej serii wchodzi nawet multimodalny monitor odpowiedni do wyświetlania mammografii monochromatycznej.

Dla tej grupy odbiorców EIZO ma w swojej ofercie następujące serie monitorów:

RadiForce Multi: monitory do wyświetlania obrazów z wielu modalności
Serię RadiForce Multi zaprojektowano z myślą o wyświetlaniu zarówno monochromatycznych, jak i kolorowych obrazów jednocześnie. Te modele o wysokiej rozdzielczości mają matryce 8MP lub 6MP.

RadiForce G&R: monitory diagnostyczne
RadiForce G&R to seria monitorów diagnostycznych. Dostępne są modele 3MP lub 2MP z matrycą kolorową i monochromatyczną. Mają certyfikat zgodności z DICOM Part 14 i nadają się do wyświetlania RTG klatki piersiowej, CR, DR, MRI czy CT.

RadiForce Mammo: monitory do obrazowania badań piersi
RadiForce Mammo to rodzina monitorów przeznaczonych do wyświetlania obrazu ze skriningu piersi. Dostępne są modele kolorowe i monochromatyczne z matrycą 8MP i 5MP. Dzięki wysokiemu kontrastowi i jasności oferują optymalne warunki do przeglądania obrazów z tomosyntezy i mammografii.

RadiForce MX: Kliniczne monitory podglądowe
Monitory RadiForce MX są idealne do oglądania badań pacjentów z rezonansu i tomografu w standardzie DICOM Part 14. Dostępne są modele kolorowe z różnymi rozdzielczościami, jak również z ekranem dotykowym.

Nowy sposób interpretacji obrazów medycznych

Wraz z rozwojem cyfrowego obrazowania medycznego do diagnozowania pacjentów zaczęto wykorzystywać coraz większą ilość obrazów interpretowanych za pomocą komputera. W związku z tym radiolodzy muszą obecnie interpretować więcej danych niż choćby kilka lat wcześniej. Aby ich odciążyć, EIZO opracowało funkcje Work-and-Flow, których zadaniem jest usprawnienie i ułatwienie pracy diagnostycznej. Korzystając z narzędzia Point-and-Focus, radiolog może zaznaczyć wybrane obszary obrazu za pomocą myszki i klawiatury, aby je ze sobą porównać.. Ocenę dodatkowo ułatwia możliwość zmiany jasności i skali szarości dla konkretnych punktów na ekranie. Z kolei dzięki funkcji Switch-and-Go można obsługiwać dwa komputery za pomocą jednej myszki i klawiatury (kursor porusza się między ekranami). Jest to przydatne, gdy oceniający musi pracować jednocześnie na dwóch różnych systemach badawczych i różnych przeglądarkach obrazów. Pomaga to zwiększyć wydajność pracy i uzyskać wygodną, intuicyjną w obsłudze przestrzeń roboczą.

2. Leczenie i chirurgia

Nowoczesne sale operacyjne wyposażone są w różne urządzenia generujące obraz, zapewniające bezpieczne i skuteczne przeprowadzanie zabiegów operacyjnych. W obszarach takich jak radiologia interwencyjna, chirurgia hybrydowa i chirurgia endoskopowa w zależności od zakresu operacji wymagane są różne obrazy, tak jak przedstawiono w poniższej tabelce:

Urządzenie wyświetlająceWyświetlane informacjeUżytkownicy
Monitor wielkoformatowyFluoroskopia rentgenowska, USG, CT, MRI, elektrokardiogram, HIS, RIS, PACS, stacja 3D, kamera chirurgicznaChirurg, asystent, radiolog, personel pomocniczy, studenci/goście
Monitor endoskopowy (chirurgiczny)Endoskopia, mikrochirurgia, chirurgia robotycznaChirurg, asystent, personel pomocniczy, studenci/goście
Monitor operacyjnyFluoroskopia rentgenowska, USG, CT, MRI, elektrokardiogram, HIS, RIS, PACS, stacja 3D, kamera chirurgicznaRadiolog, personel pomocniczy
Ekran do monitorowania stanu pacjentaInformacje anestetyczne, elektrokardiogram, kamera chirurgicznaAnestezjolog, personel pomocniczy, studenci/goście

Gromadzenie tych wszystkich obrazów i informacji na salach operacyjnych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta i skuteczności zabiegów. Producenci tacy jak EIZO muszą więc umożliwić optymalne wyświetlanie obrazów i danych dla każdego użytkownika w odpowiednim czasie i miejscu.

Aby zapewnić płynne zarządzanie coraz większymi zasobami informacji medycznych, EIZO wciąż rozwija swoją ofertę, tak aby sprostać wymaganiom dotyczącym wyświetlania obrazu na salach operacyjnych.

3. Administracja

Monitory i rozwiązania EIZO w placówkach medycznych mają dużo szersze zastosowanie niż sama diagnostyka czy chirurgia.

Przyjazne dla użytkowników

Osoby pracujące na salach monitorowania pacjentów po opuszczeniu oddziału intensywnej terapii, w gabinetach konsultacyjnych i na recepcjach oraz informatycy czy pracownicy ochrony zazwyczaj spędzają dużo czasu patrząc na ekran monitora, co prowadzi do nadwyrężania wzroku. Z myślą o nich EIZO wprowadziło w serii FlexScan szereg przyjaznych dla oczu funkcji (1), które zapobiegają zmęczeniu wzroku.

(1): “Przyjazne oczom” funkcje obejmują: ograniczenie emisji szkodliwego dla wzroku światła niebieskiego (w trybie wyświetlania Paper Mode), technologię zmniejszającą migotanie obrazu, (EyeCare Dimming), automatyczne dostosowanie poziomu jasności (Auto EcoView), powłokę antyrefleksyjną, wąskie ramki wokół ekranu i ergonomiczną stopkę umożliwiającą ustawienie ekranu w odpowiedniej pozycji.

Stabilne działanie

Szpitale i oddziały ratunkowe zapewniają całodobową opiekę medyczną, co oznacza, że monitory również muszą działać 24 godziny dziennie. Dla niektórych urządzeń takie warunki pracy są zabójcze. Wiele szpitali wybiera więc niezawodność i stabilność modeli z linii FlexScan, wykorzystując je w dyżurkach pielęgniarskich i oddziałach monitorowania pacjentów.

Przydatne narzędzia i efektywne zarządzanie

Dzięki wykorzystaniu sieciowego rozwiązania do kontroli jakości obrazów RadiNET Pro Web Hosting(2), placówki medyczne, które nawet nie posiadają własnego serwera mogą efektywnie zarządzać wieloma monitorami działającymi w szpitalu (zarządzanie zasobami, zarządzanie zasilaniem, kontrola jakości obrazu), znacząco redukując koszty zarządzania infrastrukturą. Wykorzystując RadiNET Pro Web Hosting można między innymi monitorować stopień zużycia monitorów i zawczasu zaplanować ich wymianę.

Coraz częstsze stosowanie rozwiązań teleradiologicznych w szpitalach narzuca obowiązek sprawdzania stanu stacji lekarskiej zdalnej zgodnie z obowiązującymi warunkami jej dopuszczenia do opisu badań. Ponieważ oprogramowanie RadiNET Pro może wykonywać część testów (nawet codziennych) na zdalnej stacji opisowej, zwiększa to poziom bezpieczeństwa dla szpitala zlecającego tego typu usługę.

(2): Do sieci RadiNET Web Pro Hosting podpiętych jest obecnie około 20 tys. monitorów, dzięki czemu zapewnione jest ich stabilne działanie w placówkach opieki zdrowotnej na całym świecie.

W jakim kierunku zmierza EIZO

Celem EIZO jest rozwijanie jakości i niezawodności technologii wizualnych. Nie poprzestając na opracowanych dotąd rozwiązaniach, EIZO będzie prowadzić dalsze działania rozwojowe linii monitorów 4K oraz modeli w wysokich rozdzielczościach; planowane jest dopracowanie autorskiej technologii optical bonding oraz folii antyrefleksyjnej pokrywającej ekrany (szczególnie ważnej w przypadku stacji lekarskich znajdujących się w pomieszczeniach z bezpośrednim nasłonecznieniem, gdzie refleksy światła utrudniają należytą ocenę badania).

Z myślą o personelu medycznym i pacjentach EIZO planuje rozwijać rozwiązania zwiększające jakość usług medycznych i komfort pacjentów, jak również usprawniające działanie systemów szpitalnych, odgrywając rolę lidera technologii wizualnych – “Visual Technology Company”.