połączenia szeregowePołączenia szeregowe, znane także jako MST (multi-stream technology) umożliwiają łączenie ze sobą monitorów za pomocą wejściowych i wyjściowych złączy DisplayPort 1.2. Dzięki nim do karty graficznej komputera nie trzeba podłączać każdego monitora z osobna – wystarczy podłączyć do niej tylko jeden monitor, do którego podłączamy następny monitor, do którego podłączamy jeszcze kolejny itd. W ten sposób powstaje „łańcuch” monitorów (stąd angielska nazwa daisy chain).

Wprowadzenie połączeń szeregowych w pomieszczeniach przeznaczonych do analizy badań ma wiele zalet:

 

Wymagania dotyczące połączeń szeregowych

DisplayPort 1.2 ma ograniczoną przepustowość i może obsługiwać określoną liczbę monitorów w zależności od ich rozdzielczości. Poniższa tabelka pokazuje, ile monitorów w tej samej rozdzielczości można ze sobą połączyć.

Rozdzielczość wyświetlacza Maksymalna liczba monitorów
1200 x 1600 (2MP) 3
1536 x 2048 (3MP) 2
2048 x 2560 (5MP) 2
3280 x 2048 (6MP) 1
4096 x 2160 (8MP) 1

Oczywiście można także łączyć monitory o różnych rozdzielczościach. Przykładowo, według powyższej tabelki DisplayPort 1.2 obsługuje maksymalnie 2 monitory w rozdzielczości 1536 x 2048, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć do nich dodatkowy monitor w rozdzielczości 1920 x 1200. Istnieje wiele dopuszczalnych kombinacji – jeśli używasz monitorów EIZO, skorzystaj z naszego poradnika.

Warto pamiętać, że możliwość szeregowego połączenia kilku monitorów zależy również od komputera. Aby dowiedzieć się, ile monitorów może obsłużyć dany komputer, sprawdź parametry jego procesora graficznego.

Po upewnieniu się, że nasz komputer obsłuży potrzebną liczbę wyświetlaczy, pora na wybór monitorów współpracujących z technologią połączeń szeregowych. Monitory takie są wyposażone w co najmniej jedno złącze wejściowe i jedno złącze wyjściowe DisplayPort, przy czym właśnie to drugie pozwala na połączenie monitora z innym. W ofercie EIZO znajdują się następujące modele monitorów medycznych kompatybilnych z technologią połączeń szeregowych:

Ponieważ czasem ciężko jest określić, ile monitorów może obsłużyć jedno połączenie szeregowe, EIZO przygotowało krótki przewodnik ułatwiający zastosowanie się do obowiązujących ograniczeń przepustowości.

Współpraca z RadFlowSpace Group

W ramach współpracy z amerykańską organizacją RadFlowSpace Group, EIZO prowadzi badania nad wielomonitorowymi stacjami roboczymi. RadFlowSpace™ oraz RadFlowSpace Method™ powstały z inicjatywy doktora Johna Mukaia, zajmującego się tworzeniem i weryfikacją koncepcji mających na celu ułatwienie pracy radiologom, którzy w coraz krótszym czasie muszą radzić sobie z coraz większą liczbą obrazów i badań dostarczanych przez nowoczesny sprzęt medyczny. Organizacja RadFlowSpace Group wspiera swoich partnerów technologicznych, aby mogli oferować coraz lepsze produkty, a także edukuje radiologów, uświadamiając im zalety płynące z przyjęcia nowych rozwiązań.

Dr Mukai pracuje na monitorach EIZO, a zastosowanie połączeń szeregowych w radiologii skomentował następująco: „Rozpoczęliśmy współpracę z firmą EIZO, aby wspólnie prowadzić badania nad rozbudowanymi, wielomonitorowymi stanowiskami pracy radiologów. Jednym z największych wyzwań dotyczących konfiguracji z ośmioma monitorami jest zarządzanie kablami. Moim zdaniem połączenia szeregowe oferowane przez EIZO staną się kluczowe w procesie ulepszania środowisk wielomonitorowych”.

EIZO pragnie podziękować RadFlowSpace Group za udostępnienie informacji na temat RadFlowSpace Method™.