Połączenia szeregowe, znane także jako MST (multi-stream technology) umożliwiają łączenie ze sobą monitorów za pomocą wejściowych i wyjściowych złączy DisplayPort 1.2. Dzięki nim do karty graficznej komputera nie trzeba podłączać każdego monitora z osobna – wystarczy podłączyć do niej tylko jeden monitor, do którego podłączamy następny monitor, do którego podłączamy jeszcze kolejny itd. W ten sposób powstaje „łańcuch” monitorów (stąd angielska nazwa daisy chain).

Wprowadzenie połączeń szeregowych w pomieszczeniach przeznaczonych do analizy badań ma wiele zalet:

  • Pozwala to ograniczyć ilość okablowania potrzebnego do podłączenia wielu monitorów, zwalniając miejsce i eliminując rozpraszające zwoje kabli.
  • Dzięki zastosowaniu krótkich kabli DisplayPort zamiast wielu długich kabli zmniejsza się całkowita długość wykorzystywanych przewodów, a co za tym idzie ilość plastiku PCV, który ląduje później na wysypisku śmieci.
  • Dużo prostsza staje się instalacja monitora i konfiguracja jego połączenia – zwłaszcza, jeśli komputer znajduje się w słabo dostępnym miejscu.
  • Karta graficzna komputera potrzebuje tylko jednego wyjścia DisplayPort, aby móc połączyć się z wieloma monitorami. Połączenia szeregowe stanowią więc świetne rozwiązanie dla użytkowników laptopów i małych komputerów, które mają ograniczoną liczbę złączy wyjściowych.
  • W przeciwieństwie do innych rodzajów kabli sygnałowych, kable DisplayPort mają klipsy zapobiegające ich przypadkowemu odpięciu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza, gdy konieczna jest ciągłość wyświetlania danych.
  • Połączenia szeregowe nie mają wpływu na częstotliwość odświeżania monitora (wyjątkiem są tu monitory 5-megapikselowe). Oznacza to, że obrazy zawsze będą wyświetlane tak wyraźnie, jakby wszystkie monitory były podłączone bezpośrednio do komputera.

Wymagania dotyczące połączeń szeregowych

DisplayPort 1.2 ma ograniczoną przepustowość i może obsługiwać określoną liczbę monitorów w zależności od ich rozdzielczości. Poniższa tabelka pokazuje, ile monitorów w tej samej rozdzielczości można ze sobą połączyć.

Rozdzielczość wyświetlaczaMaksymalna liczba monitorów
1200 x 1600 (2MP)3
1536 x 2048 (3MP)2
2048 x 2560 (5MP)2
3280 x 2048 (6MP)1
4096 x 2160 (8MP)1

Oczywiście można także łączyć monitory o różnych rozdzielczościach. Przykładowo, według powyższej tabelki DisplayPort 1.2 obsługuje maksymalnie 2 monitory w rozdzielczości 1536 x 2048, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć do nich dodatkowy monitor w rozdzielczości 1920 x 1200. Istnieje wiele dopuszczalnych kombinacji – jeśli używasz monitorów EIZO, skorzystaj z naszego poradnika.

Warto pamiętać, że możliwość szeregowego połączenia kilku monitorów zależy również od komputera. Aby dowiedzieć się, ile monitorów może obsłużyć dany komputer, sprawdź parametry jego procesora graficznego.

Po upewnieniu się, że nasz komputer obsłuży potrzebną liczbę wyświetlaczy, pora na wybór monitorów współpracujących z technologią połączeń szeregowych. Monitory takie są wyposażone w co najmniej jedno złącze wejściowe i jedno złącze wyjściowe DisplayPort, przy czym właśnie to drugie pozwala na połączenie monitora z innym. W ofercie EIZO znajdują się następujące modele monitorów medycznych kompatybilnych z technologią połączeń szeregowych:

Ponieważ czasem ciężko jest określić, ile monitorów może obsłużyć jedno połączenie szeregowe, EIZO przygotowało krótki przewodnik ułatwiający zastosowanie się do obowiązujących ograniczeń przepustowości.

Współpraca z RadFlowSpace Group