Praca z więcej niż jednym ekranem w systemie Windows 10

Zmiany wprowadzone w nowym systemie Windows 10 sprawiają, że jest on dużo bardziej przyjazny dla użytkowników laptopów i komputerów stacjonarnych. Wraz z powrotem menu „Start” pojawiły się także nowe ustawienia ułatwiające pracę z więcej niż jednym ekranem. Przyjrzyjmy się temu, jak mogą pomóc użytkownikom korzystającym z konfiguracji wielomonitorowych.

Poniższy tekst powstał na podstawie angielskiego tłumaczenia japońskiego artykułu opublikowanego na portalu ITmedia 18 marca 2016 roku. Copyright 2016 ITmedia Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Windows 10: funkcjonalność przede wszystkim

29 lipca 2015 roku Microsoft wprowadził Windows 10, najnowszą wersję legendarnego systemu operacyjnego. Ponieważ przez kolejny rok użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1 mogli przeprowadzić bezpłatną aktualizację, migracja do systemu Windows 10 rozpoczęła się dużo szybciej, niż miało to miejsce w przypadku poprzednich systemów. Nawet klienci biznesowi, którzy od innowacji bardziej cenią sobie stabilność, powoli rozpoczęli proces przenoszenia się na „dziesiątkę”, aby zdążyć przed planowanym na rok 2020 zakończeniem wsparcia technicznego dla Windows 7.

Jedną z najbardziej zauważalnych zmian w systemie Windows 10 jest triumfalny powrót menu „Start” na pulpicie. Usunięcie tej funkcji w wersjach Windows 8 i 8.1 spotkało się z mieszanym reakcjami ze strony użytkowników. Najnowszy interfejs jest dużo prostszy w obsłudze, ponieważ w przywróconym menu „Start” pojawiły się znane już z wersji 8/8.1 kafelki. Takie połączenie znacznie ułatwia pracę wielozadaniową i zwiększa wydajność.

Modyfikacje pulpitu naturalnie pociągnęły za sobą ulepszenia związane z ustawieniami ekranowymi. Odświeżono m.in. funkcję multi-display, umożliwiającą jednoczesne korzystanie z kilku ekranów podłączonych do tego samego komputera. Większość użytkowników nie wie jednak o funkcjonalnościach Windows 10 dotyczących pracy wieloekranowej, dlatego postaramy się nieco je przybliżyć.

Przykład: monitor EIZO FlexScan EV2455 podłączony do notebooka 2-w-1 (VAIO Z) o przekątnej 13,3″. Wyświetlenie obrazu z notebooka 13,3″ na zewnętrznym ekranie 24,1″ WUXGA (1920 x 1200) znacznie zwiększa wydajność pracy.
Przykład: Obraz wyświetlany na dwóch monitorach EIZO FlexScan EV2455 podłączonych do komputera stacjonarnego. Ustawienie koło siebie dwóch ekranów WUXGA (1920 x 1200) o przekątnej 24,1″ pozwala osiągnąć łączną rozdzielczość 3840 x 1200.

Ustawienia ekranu w systemie Windows 10

Stworzenie konfiguracji wieloekranowej z pomocą systemu Windows 10 jest niezwykle proste. Wystarczy podłączyć drugi ekran do komputera, a Windows automatycznie go rozpozna i wyświetli na nim pulpit.

Kliknij Centrum Akcji na pasku zadań znajdującym się w prawym dolnym rogu ekranu i spośród dostępnych opcji wybierz „Wyświetlaj na innym ekranie”. Możesz także skorzystać ze skrótu klawiszowego klawisz Windows + P. Otworzy się menu ustawień, w którym dostępne są cztery tryby wyświetlania obrazu. Aby rozszerzyć interfejs pulpitu na dwa ekrany, zaznacz opcję „Rozszerz”.

  • Tylko ekran komputera: Obraz będzie wyświetlany wyłącznie na podstawowym ekranie, dodatkowy będzie pusty.
  • Duplikuj: Na obu ekranach będzie wyświetlany ten sam obraz.
  • Rozszerz: Obraz zostanie rozszerzony tak, aby obejmował powierzchnię obu ekranów.
  • Tylko drugi ekran: Obraz będzie wyświetlany wyłącznie na dodatkowym ekranie, podstawowy będzie pusty.

Otwórz Centrum Akcji z paska zadań w prawym dolnym rogu ekranu i kliknij ikonę „Wyświetlaj na innym ekranie”. Pojawi się menu z czterema opcjami do wyboru.

Po kliknięciu prawym klawiszem myszy na pulpicie wybierz pozycję „Ustawienia ekranu”.
W menu “System > Ekran” można zmienić pozycję ekranu, rozmiar wyświetlanych elementów, orientację ekranu, sposób wyświetlania obrazu na dwóch ekranach oraz status ekranu (główny lub pomocniczy).

Na dole okna „Dostosuj ekran” znajduje się opcja „Zaawansowane ustawienia wyświetlania”. Wybierz ją, aby zmienić rozdzielczość podłączonych monitorów. Z kolei opcja „Zaawansowana zmiana rozmiaru tekstu i innych elementów” pozwala skonfigurować bardziej szczegółowe ustawienia, takie jak rozmiar tekstu i elementów.

W menu „Zaawansowane ustawienia wyświetlania” możesz zmienić rozdzielczość ekranu.

Jak widać powyżej, Windows 10 ma nową aplikację do konfiguracji ustawień. Zamiast tego można oczywiście użyć panelu sterującego znanego z wcześniejszych wersji Windows.

 

Usprawnione zarządzanie oknami

Wśród odświeżonych funkcji dostępnych w nowej wersji Windows znajduje się Snap Assist – przydatne narzędzie umożliwiające przypinanie okien do krawędzi ekranu. Aby wybrane okno wypełniło połowę ekranu, wystarczy przeciągnąć je w lewo lub w prawo. Ta funkcja działa również wtedy, gdy obraz jest rozszerzony na obszar dwóch monitorów, co umożliwia otwarcie czterech okien jednocześnie. Okna można też rozmieszczać za pomocą skrótów klawiszowych klawisz Windows + strzałka w lewo lub strzałka z prawo.

Po przypięciu okna do lewej lub prawej krawędzi ekranu na wolnym obszarze po drugiej stronie wyświetli się lista pozostałych dostępnych okien – nowość w Windows 10.

Gdy przypniesz okno do prawej lub lewej krawędzi ekranu, na pustym miejscu pojawią się miniatury pozostałych dostępnych okien. Wybierz jedno z nich, aby wypełniło drugą połowę ekranu.

Ponadto w systemie Windows 10 przeciągnięcie okna w róg zmniejszy je do ¼ wielkości ekranu. Dzięki temu można w prosty sposób wyświetlić cztery okna jednocześnie. Jeśli z kolei masz za dużo pootwieranych okien i zaczynasz się w nich gubić, kliknij i przeciągnij wybrane okno, a następnie szybko nim potrząśnij, aby zminimalizować wszystkie pozostałe okna. Ten sam efekt osiągniesz, klikając klawisze Windows i Home.

Udoskonalona funkcja Snap Assist pozwala wyświetlić np. sześć okien na dwóch monitorach, bez żadnych przerw pomiędzy nimi.

Konfiguracja paska zadań

Przyjrzyjmy się temu, jak pasek zadań w systemie Windows 10 może zwiększyć wydajność pracy w konfiguracji wielomonitorowej. Na początek kliknij prawym klawiszem myszy na pasek zadań i wybierz pozycję „Ustawienia”, aby wyświetlić menu „Ustawienia > Pasek zadań”. Niektóre z dostępnych tu ustawień dotyczą pracy z dwoma ekranami. Aby pasek zadań wyświetlał się na wszystkich podłączonych ekranach, przesuń suwak „Pokaż pasek zadań na wszystkich ekranach” do pozycji „Włączone”.

Kliknij prawym klawiszem myszy na pasek zadań i wybierz pozycję „Ustawienia”. W menu „Ustawienia > Pasek zadań” w nagłówku „Wiele ekranów” możesz wybrać ustawienia paska wyświetlanego na poszczególnych ekranach.

Pasek zadań może być wyświetlany na trzy różne sposoby. Po wybraniu opcji „Wszystkie paski zadań” pasek zadań będzie wyświetlać się tak samo na obu podłączonych ekranach, pokazując ikony wszystkich uruchomionych programów. Po wybraniu opcji „Główny pasek zadań i pasek zadań, gdzie jest otwarte okno” pasek zadań wyświetlany na głównym ekranie będzie pokazywać ikony wszystkich uruchomionych programów, a pasek wyświetlany na pomocniczym ekranie tylko ikony programów uruchomionych na tym ekranie. Z kolei po wybraniu opcji „Pasek zadań, gdzie jest otwarte okno” pasek zadań wyświetli się na obu podłączonych ekranach, ale ikony programów pojawią się tylko na pasku ekranu, na którym są otwarte.

Na powyższym obrazku widać różnice między opcjami „Wszystkie paski zadań”, „Główny pasek zadań i pasek zadań, gdzie jest otwarte okno” i „Pasek zadań, gdzie jest otwarte okno”. Ikona „Cortany” (wirtualnej asystentki Windows 10 sterowanej głosem), obszar daty i godziny oraz pasek powiadomień zawsze wyświetlają się na ekranie głównym.

Wydajniejsza praca z dodatkowym ekranem

Podłączając do laptopa zewnętrzny ekran możesz stworzyć konfigurację dwuekranową z dużą przestrzenią roboczą i wysoką rozdzielczością, co zwiększa zarówno komfort pracy, jak i jej wydajność. Dostępne na rynku monitory często oferują gęstość pikseli wyższą niż standard full HD, ale po wyświetleniu na nich pulpitu notebooka o przekątnej 13 lub 14 cali ekran będzie tak mały, że odczytanie go będzie niemożliwe bez przeskalowania go do 150% czy 200%. Wielkość przestrzeni roboczej nie zależy więc od rozdzielczości, ale od faktycznego obszaru ekranu.

Najlepszym sposobem na uzyskanie obszernej przestrzeni roboczej jest podłączenie do laptopa monitora z ekranem o przekątnej 23 – 24″ w rozdzielczości full HD (1920 x 1080) lub WUXGA (1920 x 1200). Taki zabieg daje użytkownikowi olbrzymie możliwości – pozwala np. porównywać kilka stron internetowych naraz, tworzyć wykresy w arkuszu kalkulacyjnym na podstawie otwartego z boku dokumentu PDF, pracować na jednym ekranie i śledzić portale społecznościowe na drugim itd. Dzięki zewnętrznemu monitorowi wszystkie te czynności można wykonywać bez ciągłego przełączania się między oknami.

Przykład: Monitor EIZO FlexScan EV2455 z wyświetlaczem WUXGA o przekątnej 24,1” podłączony do notebooka 2-w-1 VAIO Z (ta konfiguracja będzie używana we wszystkich przykładach w dalszej części artykułu). Choć ekran notebooka VAIO Z ma wysoką rozdzielczość 2560 x 1440, przekątna 13,3” wymusza przeskalowanie pulpitu Windows do 200%. Podłączenie monitora FlexScan EV2455 z ekranem 24,1” w rozdzielczości 1920 x 1200 zapewni obszerną przestrzeń roboczą i pozwoli wyświetlać obraz z notebooka bez żadnego skalowania.
Przykład: Pracując w pokazanej powyżej konfiguracji możesz wygodnie oglądać filmy na dużym ekranie monitora i jednocześnie wyszukiwać potrzebne informacje na ekranie notebooka.
Aby stworzyć odpowiednie środowisko do pracy z kolorami, podłącz monitor z dobrą reprodukcją barw do urządzenia, na którym zainstalowano program graficzny. Na powyższym zdjęciu przedstawiono tablet z aplikacją „Fresh Paint” podłączony do monitora EIZO.

Praca w konfiguracji dwuekranowej jest łatwiejsza, jeśli paski zadań wyświetlane na obu ekranach znajdują się na tym samym poziomie. Wysokości laptopa nie da się jednak zmienić, dlatego przy wyborze zewnętrznego monitora warto zwrócić uwagę na to, czy dany model umożliwia regulację w pionie. Jako że ekran laptopa z reguły znajduje się dość nisko, najlepszy będzie monitor, który da się opuścić aż do podstawy.

Z kolei jeśli ekran monitora da się podnieść na odpowiednią wysokość, można umieścić go nad ekranem notebooka, uzyskując w ten sposób dużą przestrzeń roboczą nawet na wąskim biurku. Monitor z możliwością obrotu do pozycji portretowej ułatwia natomiast wyświetlanie długich dokumentów, stron internetowych i list.

Monitor LCD z szerokim zakresem regulacji w pionie pozwala stworzyć obszerną przestrzeń roboczą nawet na wąskim biurku, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Choć w pokazanej na powyższym zdjęciu konfiguracji z notebookiem VAIO Z i monitorem FlexScan EV2455 ekrany nieco na siebie zachodzą, wystarczy lekko odchylić ekran notebooka, aby to zmienić.
Monitor w trybie pionowym pozwala wyświetlać zdjęcia portretowe lub długie listy, które nie zmieściłyby się na ekranie notebooka, ustawionym na stałe w orientacji poziomej.

W przykładowych konfiguracjach wykorzystano zewnętrzny monitor EIZO FlexScan EV2455 z wyświetlaczem WUXGA o przekątnej 24,1”, ponieważ jest to model umożliwiający regulację wysokości w zakresie 131 mm i pracę w pozycji portretowej, dzięki czemu dobrze współpracuje z notebookiem. Jego cienkie ramki w neutralnym, czarnym kolorze ułatwiają przenoszenie wzroku między ekranami i zapobiegają zmęczeniu oczu. FlexScan EV2455 odwzorowuje także używaną w większości notebooków przestrzeń kolorów sRGB, dlatego świetnie nadaje się do obróbki zdjęć i tworzenia grafiki.

Warto pamiętać, że w konfiguracjach wielokranowych nie da się używać dostępnego w Windows 10 trybu tabletu. W systemie Windows 8/8.1 można wyświetlać ekran startowy na notebooku i pulpit na monitorze, natomiast w systemie Windows 10 tryb pracy wieloekranowej działa wyłącznie dla pulpitu. Jest to jedna z najprzydatniejszych funkcji Windows 7, usunięta z Windows 8 i przywrócona w Windows 10.

Konfiguracja z komputerem stacjonarnym

Pomimo olbrzymiej popularności laptopów komputery stacjonarne nadal mają wielu użytkowników, zwłaszcza wśród osób potrzebujących maksymalnej wydajności. W ich przypadku stworzenie konfiguracji z wielkoformatowym monitorem w wysokiej rozdzielczości pozwoli zwiększyć produktywność i w pełni wykorzystać zalety zaawansowanego sprzętu.

W przeciwieństwie do konfiguracji laptopowych, konfiguracja desktopowa nie podlega ograniczeniom dotyczącym rozmiaru i rozdzielczości ekranu. Możesz więc swobodnie dobrać rozmiar i rozdzielczość monitorów w zależności od ich przeznaczenia, warunków miejsca pracy i możliwości finansowych. Przykładowo kombinacja trzech monitorów EIZO może utworzyć przestrzeń roboczą w rozdzielczości 5760 x 1080, a kombinacja sześciu monitorów – przestrzeń roboczą w rozdzielczości 5760 x 2160.

Nawet konfiguracja ze zwykłym, średnio wydajnym komputerem może dużo zyskać po podłączeniu dwóch 23 lub 24-calowych monitorów w rozdzielczości full HD (1920 x 1080) lub WUXGA (1920 x 1200).

Przykładowa konfiguracja dwuekranowa w środowisku biurowym. Na monitorze po lewej stronie wyświetlane są tabele z danymi statystycznymi oraz stworzone na ich podstawie wykresy, natomiast na monitorze po prawej stronie otwarty jest dokument tekstowy z raportem podsumowującym zebrane informacje. W konfiguracji jednoekranowej tego rodzaju zadanie wymagałoby ciągłego przełączania się między oknami, podczas gdy w konfiguracji dwuekranowej wszystkie dane mieszczą się w dostępnej przestrzeni roboczej. Nie tylko poprawia to wydajność pracy, ale też zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów podczas przepisywania danych.
Przykładowa konfiguracja dwuekranowa używana do wyświetlania map. Na jednym monitorze zmieści się tylko fragment mapy, ale na dwóch można jednocześnie oglądać mapę, zdjęcie lotnicze, dane lokalizacji oraz widok z poziomu ulicy. Realistyczne obrazy wyświetlane na dużym ekranie można na przykład wykorzystać do odbywania wirtualnych wycieczek w serwisie Google Maps.
Przykładowa konfiguracja dwuekranowa używana do obróbki zdjęć. Po obróceniu jednego z monitorów o 90 stopni łatwiej jest retuszować zdjęcia portretowe lub edytować długie dokumenty i strony internetowe. Do stworzenia tego typu konfiguracji potrzebny jest monitor z możliwością pracy w trybie pionowym lub oddzielna obrotowa podstawa.

Używany w naszych przykładowych konfiguracjach monitor FlexScan EV2455 z wyświetlaczem WUXGA o przekątnej 24,1” wyposażono w panel LCD z technologią IPS, szerokimi kątami widzenia i powłoką antyodblaskową. Jego ramki mają zaledwie 6,2 mm grubości (w tym 1 mm zewnętrznej obwódki i 5,2 mm czarnej krawędzi). Po ustawieniu obok siebie dwóch monitorów FlexScan EV2455 przerwa między nimi wyniesie tylko 12,4 mm. Z kolei funkcja Auto EcoView automatycznie dopasowuje jasność ekranu do otoczenia, co zapobiega zmęczeniu wzroku i zmniejsza pobór mocy.

Ramki monitora FlexScan EV2455 mają zaledwie 6,2 mm (1 mm zewnętrznej obwódki i 5,2 mm czarnej krawędzi). Przerwa między ekranami wynosi więc tylko 12,4 mm i nie przeszkadza w przenoszeniu wzroku z jednego na drugi.

Wybór monitora do konfiguracji wieloekranowej

Funkcje dostępne w systemie Windows 10 umożliwiają wygodną pracę wieloekranową w konfiguracjach używających zarówno laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Wybierając monitor do takiej konfiguracji należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość obrazu, ale też grubość ramek, szerokość kątów widzenia, obecność powłoki antyodblaskowej, możliwość regulacji położenia ekranu, funkcje zapobiegające zmęczeniu wzroku oraz funkcje energooszczędne.

Monitor to inwestycja na lata, nie warto więc szukać oszczędności kosztem jakości obrazu. Na dłuższą metę może się okazać, że tańszy monitor gorszej jakości przyniesie większe wydatki niż droższe urządzenie wyposażone w szereg funkcji zwiększających produktywność, zmniejszających pobór mocy i zapobiegających zmęczeniu oczu. Objęty 5-letnią gwarancją monitor FlexScan EV2455, z którego korzystaliśmy w opisanych powyżej konfiguracjach, spełnia wszystkie wymagania dotyczące efektywnej pracy w środowisku wieloekranowym.