Organizacja domowego biura, czyli jak zwiększyć wydajność pracy zdalnej z laptopem i monitorem

Home office, praca zdalna, telepraca – jak by jej nie nazywać, idea pracy z domu na dobre zagościła w nowoczesnych firmach. Niektórzy twierdzą, że takie rozwiązanie zwiększyło ich wydajność, inni – że wręcz przeciwnie. W rzeczywistości przyczyną spadku produktywności może być korzystanie z małego ekranu laptopa. Wystarczy dodać do niego zewnętrzny monitor, by praca w domu stała się o wiele wygodniejsza, a co za tym idzie bardziej efektywna.

1. Prawidłowa postawa

Pracując z laptopem, często pochylamy się do przodu i zginamy szyję, by lepiej widzieć ekran. Dłuższe siedzenie w takiej pozycji nieuchronnie prowadzi do sztywnienia, a następnie bólu pleców i karku. Dolegliwości fizyczne przekładają się natomiast na pogorszenie koncentracji i wydajności.

Monitor z odpowiednio szerokim zakresem regulacji pozwala ustawić ekran w optymalnej pozycji dla każdego użytkownika. Dzięki temu można uniknąć dyskomfortu nawet podczas wielogodzinnej pracy.

praca z domu

2. Więcej niż jeden ekran

Pracownicy biurowi często korzystają z kilku programów jednocześnie, np. z Outlooka i Excela. Laptopy mają jednak małe ekrany z niewielkim obszarem roboczym, na którym nie ma miejsca na wyświetlanie więcej niż jednego, góra dwóch – znacznie pomniejszonych – okien. W efekcie użytkownik musi ciągle przełączać się między oknami, co znacznie obniża wydajność pracy.

Po podłączeniu laptopa do zewnętrznego monitora obszar roboczy zwiększa się ponad dwukrotnie, co pozwala wygodnie pracować w kilku programach naraz, np. robić prezentację i śledzić jednocześnie skrzynkę mailową.

praca z domu

3. Przeglądanie dokumentów w pionie

Wiele dokumentów i programów (np. raporty, komunikatory takie jak Slack) ma orientację pionową, podczas gdy ekran laptopa ma orientację poziomą. Oznacza to, że gdy na ekranie wyświetlana jest zawartość pionowa, po prawej i lewej stronie pojawia się pusta, niewykorzystana przestrzeń.

Dobry monitor biurowy umożliwia obrócenie ekranu o 90 stopni i pracę w trybie portretowym. Dzięki temu długie dokumenty wyświetlają się lepiej, a okien nie trzeba tak często przewijać.

praca z domu

Zewnętrzny monitor to duża wygoda – ale co, jeśli na domowym biurku brakuje miejsca?

Regulowana stopka EIZO pozwala ustawić monitor bezpośrednio nad laptopem, a tym samym wykorzystać znajdującą się za nim martwą przestrzeń. Utworzona w ten sposób konfiguracja dwuekranowa zmieści się nawet na niewielkiej przestrzeni.

Ponadto monitor EIZO wyposażony w port USB-C może dostarczać zasilanie do laptopa, co eliminuje potrzebę podłączenia osobnego zasilacza. Zamiast stacji dokującej można również użyć portu USB monitora, aby podłączyć urządzenie peryferyjne takie jak myszka lub klawiatura.

Polecane modele z serii FlexScan: