Organizacja domowego biura, czyli jak zwiększyć wydajność pracy zdalnej z laptopem i monitorem

Home office, praca zdalna, telepraca – jak by jej nie nazywać, idea pracy z domu na dobre zagościła w nowoczesnych firmach. Niektórzy twierdzą, że takie rozwiązanie zwiększyło ich wydajność, inni – że wręcz przeciwnie. W rzeczywistości przyczyną spadku produktywności może być korzystanie z małego ekranu laptopa. Wystarczy dodać do niego zewnętrzny monitor, by praca w domu stała się o wiele wygodniejsza, a co za tym idzie bardziej efektywna.

1. Prawidłowa postawa

Pracując z laptopem, często pochylamy się do przodu i zginamy szyję, by lepiej widzieć ekran. Dłuższe siedzenie w takiej pozycji nieuchronnie prowadzi do sztywnienia, a następnie bólu pleców i karku. Dolegliwości fizyczne przekładają się natomiast na pogorszenie koncentracji i wydajności.

Monitor z odpowiednio szerokim zakresem regulacji pozwala ustawić ekran w optymalnej pozycji dla każdego użytkownika. Dzięki temu można uniknąć dyskomfortu nawet podczas wielogodzinnej pracy.

Prawidłowa postawa przy komputerze

2. Więcej niż jeden ekran

Praca na dwóch monitorach

3. Przeglądanie dokumentów w pionie

Wiele dokumentów i programów (np. raporty, komunikatory takie jak Slack) ma orientację pionową, podczas gdy ekran laptopa ma orientację poziomą. Oznacza to, że gdy na ekranie wyświetlana jest zawartość pionowa, po prawej i lewej stronie pojawia się pusta, niewykorzystana przestrzeń.

Dobry monitor biurowy umożliwia obrócenie ekranu o 90 stopni i pracę w trybie portretowym. Dzięki temu długie dokumenty wyświetlają się lepiej, a okien nie trzeba tak często przewijać.

Przeglądanie dokumentów w pionie

Zewnętrzny monitor to duża wygoda – ale co, jeśli na domowym biurku brakuje miejsca?

Regulowana stopka EIZO pozwala ustawić monitor bezpośrednio nad laptopem, a tym samym wykorzystać znajdującą się za nim martwą przestrzeń. Utworzona w ten sposób konfiguracja dwuekranowa zmieści się nawet na niewielkiej przestrzeni.

Przestrzeń robocza na monitorach

Ponadto monitor EIZO wyposażony w port USB-C może dostarczać zasilanie do laptopa, co eliminuje potrzebę podłączenia osobnego zasilacza. Zamiast stacji dokującej można również użyć portu USB monitora, aby podłączyć urządzenie peryferyjne takie jak myszka lub klawiatura.

Monitor z USB-C

Polecane modele z serii FlexScan: