Rozważasz zakup monitora obsługującego HiDPI, aby móc cieszyć się obrazami doskonałej jakości? Pamiętaj, że sam monitor HiDPI nie gwarantuje ostrości obrazów – zależy ona także od laptopa i programu, jakiego używasz.

Z dalszej lektury dowiesz się, jak uzyskać wysoką jakość obrazu na monitorze HiDPI (np. FlexScan EV2785) podłączonym do laptopa.

1. Czemu tekst jest rozmazany, mimo że używam HiDPI?

 

W przypadku systemu operacyjnego Windows rozmycie obrazu może wynikać z tego, że różne programy są w różnym stopniu kompatybilne z trybem HiDPI. Nie należy patrzeć na to zagadnienie zero-jedynkowo, zakładając albo całkowitą kompatybilność, albo jej zupełny brak. W konfiguracji wieloekranowej (np. laptop z monitorem) ostrość obrazu wyświetlanego na dodatkowym ekranie będzie zależała od używanego programu. Aby uzyskać obrazy w wysokiej rozdzielczości, trzeba najpierw zrozumieć pojęcie DPI Awareness.

Dowiedz się więcej (ang.)

2. Czym jest DPI Awareness (poziom kompatybilności HiDPI)?

DPI Awareness (dosłownie „świadomość DPI”) określa, w jakim stopniu dany program współpracuje z wyświetlaczami HiDPI. Wyróżnia się trzy poziomy kompatybilności, przedstawione w tabeli poniżej.

PoziomObsługa HiDPIUwagi
Jeden monitorKilka monitorów
Pełna kompatybilność (program rozpoznaje każdy monitor osobno)Program obsługuje skalowanie DPI każdego monitora. Obraz wyświetla się prawidłowo zarówno na głównym ekranie, jak i na dodatkowych monitorach.
Częściowa kompatybilność (program rozpoznaje system operacyjny)NiepewneObraz wyświetla się prawidłowo na głównym ekranie, ale może być rozmazany na dodatkowych monitorach.
Brak kompatybilnościxxSystem operacyjny wymusza rozciągnięcie obrazu, powodując jego rozmycie. Najlepszą jakość obrazu można uzyskać, gdy DPI ma wartość 100% (bez skalowania).

Skoro znamy już teorię, omówmy ją na konkretnym przykładzie: załóżmy, że mamy laptop w rozdzielczości WXGA (1366 x 768) z monitorem obsługującym HiDPI. Ekran laptopa przeskalowaliśmy do DPI 100%, a ekran monitora – do 150% DPI.

Przykład: laptop WXGA z monitorem HiDPI

PoziomObsługa HiDPIZalecane ustawienia
Ekran główny: laptop
DPI 100%
Ekran dodatkowy: monitor
DPI 150%
Program
Pełna kompatybilność (program rozpoznaje każdy monitor osobno)PerMon_100per_main.pngPerMon_150per_sub.pngPrzeglądarka internetowaNie potrzeba specjalnych ustawień.
Częściowa kompatybilność (program rozpoznaje system operacyjny)SysAware_en_100per_main.pngSysAware_en_150per_sub.pngMicrosoft OfficeUstaw najczęściej używany ekran jako ekran główny. Dopasuj skalowanie DPI ekranu głównego do pozostałych ekranów.*
*Polecamy model EV2785, ponieważ skaluje obraz do 150% DPI, tak jak większość laptopów full HD.
Brak kompatybilnościUnaware_en_100per_2.pngUnaware_en_150per_2.pngInne programyNie polecamy monitorów o wysokiej gęstości pikseli.

3. Jakie programy są kompatybilne z HiDPI?

 

EIZO sporządziło listę programów służących do pracy biurowej, projektowania CAD, edycji obrazów, ilustrowania i DTP oraz produkcji materiałów wideo, na której można sprawdzić poziom kompatybilności danej aplikacji z HiDPI.

Znajdź programy, których będziesz używać, i na tej podstawie wybierz odpowiedni monitor oraz ustawienia wyświetlania.

Zobacz listę programów i informacje o ich kompatybilności (ang.)

Przydatne linki