Zarządzanie kolorem cz. 3: urządzenia mobilne

W dwóch poprzednich artykułach – „Zarządzanie kolorem cz.1: przeglądarki WWW” i „Zarządzanie kolorem cz. 2: profile ICC” – wyjaśniliśmy, dlaczego warto osadzać profile barwne w grafikach publikowanych na stronach internetowych. Kolejne pytanie brzmi: co z urządzaniami mobilnymi, takimi jak smartfony i tablety? Czy obrazy będą się na nich wyświetlać w kolorach zamierzonych przez twórcę?

Wiele osób przegląda strony internetowe na telefonie czy tablecie zamiast na komputerze. Czy mobilne wersje przeglądarek mogą wyświetlać prawidłowe kolory? Innymi słowy, czy rozpoznają profile ICC osadzone w obrazach? W dzisiejszym artykule przetestujemy mobilne wersje popularnych przeglądarek i wyjaśnimy, jak współpracują z profilami ICC.

Przestrzeń barwna na urządzeniach mobilnych

Jak już wiemy, monitory ColorEdge wyświetlają obrazy w wysokiej jakości i z szerokim gamutem kolorów. Ale czy urządzenia mobilne też to potrafią? W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń mobilnych obsługujących przestrzenie barwne szersze niż sRGB. Niektóre z nich są nawet zbliżone do przestrzeni Adobe RGB i DCI-P3. Apple wyposażył iPhone’a 7 i wszystkie kolejne modele w panel LCD z szerokim gamutem kolorów, a urządzenia Android z systemem w wersji Android 8.0 Oreo lub nowszej (w zależności od modelu) umożliwiają włączenie trybu szerokiego gamutu w ustawieniach.

Testy kolorów wyświetlanych w przeglądarkach mobilnych

EIZO przetestowało wyświetlanie kolorów w dwóch przeglądarkach mobilnych: Safari na iPhonie i Chrome na urządzeniu Android.

Do przeprowadzenia emulacji urządzeń i pomiaru parametrów kolorystycznych przeglądarek mobilnych posłużyło autorskie oprogramowanie EIZO ColorNavigator 7.

UrządzenieiPhone 7*Google Pixel 3
System operacyjnyiOS 13.4.1Android 9
Wersja przeglądarkiSafari 13.1Chrome 83.0.4103.101
(1) Czy przeglądarka rozpoznaje osadzone profile barwne?TakTak
(2) Jak wyświetlają się obrazy bez profilu barwnego?W przestrzeni sRGBW przestrzeni barwnej urządzenia
(3) Czy przeglądarka rozpoznaje profil barwny urządzenia?TakNie (wyświetla obrazy w sRGB)

*Późniejsze wersje iPhone’a i iPad Pro dają zbliżone rezultaty (z przeglądarką Safari).

Wyniki wewnętrznych testów EIZO przeprowadzonych w lipcu 2019 roku. Rzeczywiste wyniki mogą być inne w zależności od przyszłych aktualizacji przeglądarek.

iPhone / Safari

  • Osadzone profile barwne są prawidłowo rozpoznawane i wyświetlane.
  • Obrazy bez osadzonego profilu barwnego wyświetlane są w uniwersalnej przestrzeni sRGB.

Testy przeglądarki Safari w systemie macOS dały takie same rezultaty.

Android / Chrome

  • Przeglądarka rozpoznaje profile barwne osadzone w obrazach, ale nie rozpoznaje profilu barwnego urządzenia.
  • Wszystkie urządzenia są traktowane jako sRGB, bez względu na ich faktyczną przestrzeń barwną. W efekcie nawet obrazy z osadzonym profilem sRGB nie wyświetlają się prawidłowo, gdy dla urządzenia ustawiono szeroką przestrzeń kolorów. Aby kolory wyświetlały się prawidłowo, należy zmienić ustawienia urządzenia mobilnego (patrz dalej).
  • Jeśli dany obraz nie ma osadzonego profilu barwnego, jego przestrzeń barwna zostanie rozciągnięta lub skompresowana tak, aby dopasować ją do przestrzeni barwnej urządzenia. W efekcie kolory na obrazie będą zbyt jaskrawe lub sprane.

Testy przeglądarki Internet Explorer w systemie Windows dały takie same rezultaty.

Podsumowując, profil sRGB należy osadzać bez względu na to, czy obrazy są przeznaczone do oglądania na urządzeniach mobilnych, czy nie. Testy EIZO zostały przeprowadzone tylko na niektórych przeglądarkach, dlatego kolory wyświetlane w innych mogą wyglądać inaczej.

Ustawienia kolorów na urządzeniach Android

Na urządzeniach Android można ręcznie zmienić ustawienia kolorów, aby obrazy wyświetlały się w szerokiej przestrzeni barwnej.

UrządzenieTryb kolorówWyniki pomiarów
iPhone 7Wyświetla obrazy w szerokiej przestrzeni barwnej
Google Pixel 3Naturalny*Wyświetla obrazy w przestrzeni sRGB
Google Pixel 3Adaptacyjny*Wyświetla obrazy w szerokiej przestrzeni barwnej

*Ustawienia kolorów mogą się nazywać inaczej w zależności od urządzenia.

Tryb adaptacyjny rozciąga lub kompresuje przestrzeń barwną obrazu, natomiast tryb naturalny wyświetla przestrzeń barwną zbliżoną do sRGB. Użytkownikom urządzeń Android zalecamy włączyć tryb naturalny, aby kolory w przeglądarce Chrome wyświetlały się prawidłowo.

Podsumowanie

  • Większość urządzeń obsługuje przestrzeń sRGB, dlatego zalecamy osadzanie profilu sRGB w obrazach przeznaczonych do publikacji w Internecie.
  • Osadzając profil sRGB w publikowanych obrazach, masz pewność, że będą się wyświetlać w prawidłowych kolorach zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.
  • Aby kolory wyświetlały się prawidłowo w przeglądarce Chrome, użytkownicy Android muszą ręcznie ustawić tryb kolorystyczny swojego urządzenia.

Polecany model do tworzenia treści WWW

100% przestrzeni sRGB

Monitor o przekątnej 24,1” z funkcją kalibracji sprzętowej. Współpracuje z autorskim oprogramowaniem EIZO do zarządzania kolorem.