Firma EIZO wprowadza na rynek nowy monitor z serii ColorEdge, będący następcą modelu CG318-4K z udoskonalonymi funkcjami. CG319X obsługuje standard HDR Gamma, wyświetlając obrazy w rozdzielczości DCI-4K (4096 x 2160) na ekranie o przekątnej 31,1”.

Najważniejszą różnicą między modelem CG319X a jego poprzednikiem jest obsługa krzywych HLG (Hybrid Log-Gamma) i PQ (Perceptual Quantization), która pozwala wyświetlać i edytować treści wideo w standardzie HDR (high dynamic range). Korzystając ze zoptymalizowanych krzywych gamma, monitor jest w stanie odtwarzać obrazy w sposób dużo bardziej zbliżony do percepcji ludzkiego oka niż w przypadku standardu SDR (standard dynamic range). Dzięki temu twórcy mogą edytować obrazy wyświetlane z szeroką rozpiętością tonalną, mając pewność, że będą gotowe na następny etap postprodukcji, jakim jest color grading.

ColorEdge CG319X wyposażono w udoskonalony czujnik kalibracji, który pozwala swobodnie pracować nawet wtedy, gdy wyświetlacz się kalibruje. Po upływie określonej przez użytkownika liczby godzin czujnik wysuwa się na ekran w taki sposób, by nie zasłaniać widoku i nie przeszkadzać w normalnym używaniu monitora1. Kalibrator stanowi integralną część urządzenia, nie trzeba więc kupować osobnego sprzętu kalibracyjnego.

CG319X odtwarza 98% przestrzeni barwnej DCI-P3, stosowanej powszechnie w branży mediów i rozrywki. Zgodnie z wytycznymi standardu DCI, oferuje także wysoki współczynnik kontrastu (1500:1). Umożliwia to reprodukcję prawdziwej czerni, która z reguły jest trudna do osiągnięcia na typowych monitorach LCD. Ponadto panel CG319X ma specjalną warstwę opóźniającą, dzięki której wyświetlane odcienie zachowują głębię nawet, gdy patrzy się na nie z boku.

Na kolory i jasność monitora LCD mogą wpływać wahania temperatury w otoczeniu oraz temperatury samego urządzenia. Model CG319X wyposażono we wbudowany czujnik, który wykrywa zmiany temperatury i dopasowuje przejścia tonalne, kolory, jasność i inne ustawienia monitora tak, aby obraz cały czas wyświetlał się prawidłowo. Algorytm wykorzystywany przez sztuczną inteligencję (AI)2 monitora umożliwia wykrywanie temperatury i regulację ustawień nawet przy wysokim poziomie jasności. Ponadto CG319X wyposażono w autorską technologię EIZO o nazwie Digital Uniformity Equalizer (DUE), która dodatkowo kompensuje wpływ wahań temperatury otoczenia na ustawienia temperatury barwowej i jasności, zapewniając stabilne wyświetlanie obrazu na całej powierzchni ekranu. W konstrukcji monitora udało się także wyeliminować wentylator – dzięki temu urządzenie działa bezgłośnie, ale jednocześnie wydajnie i bez nagrzewania się.

Funkcje dodatkowe

Monitor ColorEdge CG319X zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na targach NAB Show 2018 w Las Vegas, w dniach 9 – 12 kwietnia. Zapraszamy na stoisko nr SL15713!

Dostępność

Sprzedaż monitora ColorEdge CG319X rozpocznie się w maju 2018. Jego dostępność zależy od kraju – w razie wątpliwości skontaktuj się z lokalnym dystrybutorem EIZO.

1 W trakcie kalibracji nie powinno się pracować z kolorami, ponieważ ustawienia barwne ekranu będą się zmieniać.
2 Oczekuje na przyznanie patentu.
3 Konieczna jest karta graficzna i oprogramowanie obsługujące 10-bitowy sygnał.
4 Czas użytkowania ograniczony do 30 tys. godzin.