Wczoraj w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyło się przedstawienie z udziałem młodych artystów z najlepszych szkół baletowych Europy i Japonii „Młody duch tańca-Youth spirit of dance”. Równolegle z premierą  otwarto wystawę prac z fotografiami solistów Teatru Wielkiego w Łodzi Moniki Maciejewskiej i Gintautasa Potockasa. Autorem zdjęć jest artysta fotograf Jerzy Maciej Koba.

„Jestem jedną ze szczęśliwych osób, które łączą zawód i pasję – bo tym jest dla mnie fotografia. – pisze autor we wprowadzeniu – „(…) Ta wystawa jest jedną z wielu, które w życiu zrealizowałem lub brałem udział. Jest szczególna pod wieloma względami: Jest to opowieść o ludziach, których też połączyła pasja zawodowa, którzy żyją tym, co robią i mam nadzieję, że te emocje i profesjonalizm udało mi się w Ich portrecie przekazać. Jest dzięki Monice i Gintautasowi nowym doświadczeniem i odkryciem wspaniałego świata baletu, w który mogłem wejść. Jest fragmentem dużego projektu o mieszkańcach naszego miasta, który realizuję. To portret fotograficzny moich znajomych i przyjaciół, którzy związani są z moim miastem. Jest częścią szczególnego wydarzenia, jakim jest „Młody Duch Tańca” – przedsięwzięcie, które, mam nadzieję, będzie nam towarzyszyć przez wiele lat.”

Mamy nadzieję, że słowa autora zachęcą Was do odwiedzenia łódzkiego Teatru Wielkiego i obejrzenia tej niezwykłej wystawy. Prawdopodobnie będzie dostępna do końca roku.

O autorze

Jerzy Maciej Koba jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie fotografii. Jak twierdzi, jest fotografem nie tylko z wykształcenia, ale i z zamiłowania: „Fotografia to dzień powszedni i święto mojego życia, fotografia to ludzie, których spotykam i utrwalam w swojej i mojego aparatu pamięci.” – czytamy w jego notce biograficznej na stronie www.kobafoto.pl

Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, wykonuje komercyjne sesje zdjęciowe w studio i plenerze – od fotografii produktowej, portretowej po reportażową. Równolegle realizuje liczne projekty artystyczne. Prace Jurka Koby pokazywane były na wielu wystawach zbiorowych, jest też autorem kilku wystaw indywidualnych. Prowadzi szkolenia z zakresu wydruków i fotografii – na jego wsparcie mogą liczyć młodzi ludzie ze szkół poligraficznych i artystycznych.

Od pewnego czasu zajmuje się też wydrukami artystycznymi i oprawą fotografii, obrazów oraz grafik. W prowadzonej wraz ze Zbigniewem Kowalczykiem galerii „Profesjonalni Oprawcy” organizowane są wystawy, podczas których prezentowane są prace twórców pracujących w rożnych obszarach sztuki.

„Fotografia to mój zawód i pasja, sposób na życie. Codziennie od lat patrzę na otaczający mnie świat przez obiektyw aparatu fotograficznego.”

Poniżej kilka z wystawionych zdjęć: