EIZO zademonstrowało dwa nowe, 15-calowe monitory z serii DuraVision kierowanej głównie na rynek przemysłowy. Modele FDX1501 i FDX1501T mają energooszczędne matryce z podświetleniem LED-owym i szczelne obudowy chroniące wnętrze przed kurzem i wilgocią. Urządzenia są prawie identyczne, z tym, że w modelu DuraVision FDX1501T zastosowano analogowo-opornościową technologię dotykową, dzięki czemu możliwa jest zarówno jego obsługa gołą dłonią, jak i w rękawiczkach. FDX1501T współpracuje z systemami Windows 7, Vista 7, XP oraz 2000.

Obydwa modele dostępne są w 4 wersjach, umożliwiających ich wykorzystanie w różnych lokalizacjach: z podstawką i bez (do montażu na uchwytach i ramionach zgodnych ze standardem VESA), w wersji do zabudowy i tzw. „chassis”.

Monitory działają bez problemów w temperaturze sięgającej 50°C i objęte są 2-letnią gwarancją, uwzględniającą system pracy 24 godziny/dobę, zatem znakomicie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczna jest praca non-stop, np. w zakładach produkcyjnych.

Obudowy nie mają otworów wentylacyjnych, a krawędzie przycisków kontrolnych uszczelniono, dzięki czemu monitor jest odporny na wilgoć i kurz. W przypadku modeli do zabudowy zastosowano panele klasy IP-65, co oznacza, że sprawdzą się w pomieszczeniach o silnym zapyleniu i są odporne na zalanie strumieniem wody.

Urządzenia mają naturalną rozdzielczość 1024 x 768 i matrycę z podświetleniem LED, oferującą wyższą jasność i lepszą widoczność w pomieszczeniach o wysokim naświetleniu. Maksymalna jasność urządzeń to 400 cd/m2 w przypadku modelu DuraVision FDX1501 i 320 cd/m2 w przypadku FDX1501T. Współczynnik kontrastu jest taki sam dla obydwu monitorów – 700:1. Podświetlenie LED-owe nie zawiera rtęci, co do minimum ogranicza zły wpływ na środowisko po zakończeniu eksploatacji. Ponadto, generuje mniejszy pobór energii niż przy standardowym podświetleniu CCFL.

Monitory mają złącza analogowe D-Sub i cyfrowe DVI-D 24-pin. Wersje ze stopką i do montażu na ramionach zgodnych ze standardem VESA wyposażono dodatkowo w głośniki. Również te dwa typy posiadają wbudowany czujnik Auto EcoView, który w sposób automatyczny wykrywa zmiany poziomu oświetlenia i dostosowuje ich jasność do poziomu optymalnego. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe są znaczne oszczędności w zużyciu energii, jak również zmniejsza się zmęczenie wzroku.

Urządzenia będą dostępne już w lipcu. Na razie nie jest znana ich cena.