EIZO wprowadza do swojej oferty ColorEdge PROMINENCE CG3146, monitor referencyjny HDR o przekątnej 31,1” i rozdzielczości DCI-4K (4096 x 2160) przeznaczony do profesjonalnej postprodukcji i pracy z kolorem. CG3146 jest następcą flagowego monitora referencyjnego EIZO ColorEdge PROMINENCE CG3145 i pierwszym modelem HDR na rynku z wbudowanym kalibratorem.

Podobnie jak jego poprzednik, ColorEdge PROMINENCE CG3146 prawidłowo wyświetla zarówno bardzo jasne, jak i bardzo ciemne obszary obrazu, nie pogarszając jakości jednych na rzecz drugich. Jest to efekt niemożliwy do osiągnięcia na monitorach SDR. CG3146 oferuje również wysoki poziom jasności 1000 cd/m2 oraz współczynnik kontrastu 1 000 000:1, co pozwala wyświetlać materiały w rzeczywistej rozpiętości tonalnej HDR.

W przeciwieństwie do starszego modelu PROMINENCE, nowy CG3146 to pierwszy monitor referencyjny HDR z wbudowanym kalibratorem. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w zakresie kalibracji sprzętowej, EIZO wyposażyło CG3146 w zaawansowany czujnik umożliwiający zachowanie wiernej reprodukcji kolorów w miarę upływu czasu i upraszczający proces zarządzania kolorem – dzięki czemu użytkownicy mają więcej czasu, by skupić się na pracy twórczej.

Oprogramowanie do zarządzania kolorem EIZO ColorNavigator 7 pozwala regularnie przeprowadzać kalibrację i wygodnie kontrolować jakość obrazu. Możliwe jest m.in. jednoczesne kalibrowanie wszystkich trybów wyświetlania, stworzenie harmonogramu kalibracji oraz kontrola jakości w konfiguracjach wielomonitorowych.

Monitory referencyjne EIZO ColorEdge PROMINENCE jako pierwsze na rynku eliminują ograniczenia występujące w pozostałych technologiach HDR: ABL (Auto Brightness Limiter) oraz Local Dimming. Dzięki temu wyświetlają obrazy w standardzie HDR bez efektu halo ani blaknięcia jasnych kolorów, zapewniając wierną reprodukcję barw i jasności na każdym pikselu.

ColorEdge PROMINENCE CG3146 obsługuje krzywe gamma HLG (Hybrid Log-Gamma) oraz PQ (Perceptual Quantization) stosowane do wyświetlania i edytowania materiałów wideo HDR w filmie i telewizji. Zoptymalizowane krzywe gamma sprawiają, że obrazy wyglądają bardziej naturalnie i realistycznie dla ludzkiego oka niż obrazy wyświetlane w technologii SDR.

Na kolory i jasność monitora LCD mogą wpływać wahania temperatury w otoczeniu oraz temperatury samego urządzenia. ColorEdge PROMINENCE CG3146 wyposażono więc we wbudowany czujnik, który wykrywa zmiany temperatury wewnątrz monitora oraz oszacowuje temperaturę otoczenia, a następnie dopasowuje przejścia tonalne, kolory, jasność i inne ustawienia monitora tak, aby obraz cały czas wyświetlał się prawidłowo. Algorytm wykorzystywany przez sztuczną inteligencję (AI) w modelu PROMINENCE CG3146 umożliwia wykrywanie temperatury i regulację ustawień nawet przy wysokim poziomie jasności. Tymczasem opatentowana technologia EIZO DUE (Digital Uniformity Equalizer) koryguje odchylenia temperatury barwowej i jasności na całym ekranie, zapewniając stabilne wyświetlanie obrazu.

Inne cechy

Dostępność

Sprzedaż ColorEdge PROMINENCE CG3146 rozpocznie się w kwietniu 2020 roku. Szczegółowych informacji na temat dostępności produktu w różnych krajach udzielają lokalni dystrybutorzy EIZO.

Informacje o produkcie

ColorEdge PROMINENCE CG3146

1 Konieczna jest karta graficzna i oprogramowanie obsługujące 10-bitowy sygnał.

2 Czas użytkowania ograniczony do 30 tys. godzin.