EIZO wprowadziło nowy model monitora FORIS. 23” FS2333 dedykowany jest do zastosowań domowych, takich jak oglądanie filmów czy edycja zdjęć, ale szczególny nacisk projektanci położyli na funkcje przydatne dla graczy. Jedną z nich jest „Smart Insight” – całkowicie nowa technologia mapowania odcieni z 5 ustawieniami odpowiednimi do gier typu RTS (real time strategy) oraz FPS (first person shooter). Technologię tę EIZO opracowało we współpracy z Fnatic, jednym z wiodących na świecie zawodowych zespołów e-sportowych.

Funkcja Smart Insight w sposób automatyczny identyfikuje ciemne obszary obrazu i poprawia ich jakość. Ważne detale w zacienionych miejscach, na przykład przeciwnicy, stają się łatwiejsze do wychwycenia i gracz może szybciej reagować. Ponieważ Smart Insight wykorzystuje mapowanie po odcieniach, obraz staje się czytelniejszy w ciemnych częściach przy zachowaniu szczegółów, bez zmniejszania kontrastu. Jest to znaczące ulepszenie w stosunku do konwencjonalnych monitorów dla graczy, w których podejmowane są próby poprawienia obrazu poprzez zastosowanie korekcji gamma w jednakowym stopniu na całej powierzchni ekranu, co powoduje, że obraz jest zamazany, a kontrast zmniejszony w ciemnych obszarach.

W nowym FORISie zastosowano dwie inne „inteligentne” technologie, o nazwach Smart Resolution i Smart Detection. Smart Resolution jest autorską technologią EIZO, która analizuje obraz pod kątem szumów i nieostrości, a następnie koryguje rozmycia bez akcentowania szumów. Funkcja jest „inteligentna”, ponieważ dokonuje zmian tylko w tych obszarach, w których jest to koniczne. Rozróżnia odcienie skóry i tekst spośród innej zawartości i optymalizuje sposób ich wyświetlania. Natomiast funkcja Smart Detection wykrywa okna, w których wyświetlane są filmy czy gry i stosuje w ich obrębie super-rozdzielczość, co prowadzi do wyostrzenia tylko tych obszarów, pozostawiającresztę nietkniętą.

FORIS FS2333 ma matrycę IPS z podświetleniem LED, w którym nie ma rtęci. Panel posiada szerokie – 178° kąty widzenia, dzięki czemu zmiany barwy i kontrastu są minimalne, nawet gdy obraz oglądany jest pod dużym kątem.Czas reakcji matrycy szary-do-szarego obniżono do 3.4 ms, co oznacza, że jest to najszybszy monitor tej wielkości z panelem IPS. Współczynnik input lag, czyli przesunięcie pomiędzy wejściem sygnału, a jego wyświetleniem, to zaledwie 0,05 klatki.

Innymi cechami, na które zwrócą uwagę gracze, są wbudowane głośniki i gniazdo słuchawkowe, pilot zdalnego sterowania do obsługi menu OSD oraz szereg złącz umożliwiających podłączenie kilku różnego rodzaju urządzeń: 2 wejścia HDMI, złącze cyfrowe DVI-D i analogowe D-Sub.

Dla użytkowników, którzy preferują gry o rozdzielczości mniejszej niż 1920 x 1080, czyli naturalna rozdzielczość tego modelu, EIZO oferuje możliwość skalowania obrazu, tak by mogli korzystać z pełnego ekranu.      

Ergonomiczna podstawka umożliwia ustawienie panelu pod najbardziej dogodnym kątem. Możliwa jest również, co nie było dostępne we wcześniejszych modelach FORIS FS, regulacja wysokości w zakresie 6 cm, jak również obrót na boki o 344°. W obudowie umieszczono również uchwyt, który usprawnia przenoszenie monitora (np. w drodze na turniej).

Z kolei amatorów cyfrowej fotografii zainteresuje możliwość kalibracji monitora z użyciem zestawu kalibrującego EIZO EasyPIX. Przy jego wykorzystaniu dokonywana jest zmiana jasności, temperatury kolorów oraz wartości gamma.

Inne cechy:


Nowe modele będą dostępne w lipcu. Pierwsze egzemplarze będzie można oglądać podczas letniej edycji DreamHack EIZO Open, która rozpoczyna się już w najbliższy weekend w szwedzkim Jönköping. EIZO będzie wspierać również 2 inne imprezy e-sportowe – HomeStory Cup 5 w Niemczech oraz finały ligi North American Star League (NASL) Season 3 w Toronto, które odbędą się już w lipcu.

Cena tego modelu jest bardzo atrakcyjna – 1399,- PLN brutto.