EIZO zaprezentowało kolejny model z serii FORIS. FS2332 to 23-calowy monitor o pełnej rozdzielczości HD. Kierowany jest na rynek domowy, zastosowano w nim szereg funkcji, które mają wpływ na komfort grania, oglądania filmów, czytania ebooków oraz zwiększających precyzję kolorystyczną, cenną niezwykle w edycji foto.

Nowy FORIS posiada wysokiej klasy panel IPS z podświetleniem LED. Jego zaletą są bardzo szerokie kąty widzenia – 178° zarówno w poziomie, jak i pionie. W efekcie, zmiana kolorów jest minimalna i z urządzenia może korzystać wiele osób jednocześnie (np. oglądając filmy czy zdjęcia). Podświetlenie LED zgodne jest w pełni z bardzo restrykcyjnymi założeniami ekologicznymi realizowanymi przez EIZO – panel zużywa zaledwie 20W energii przy normalnym użytkowaniu, poza tym nie zawiera szkodliwych związków rtęci.
 
Urządzenie posiada dwa wejścia HDMI, jedno DVI-D (cyfrowe) i jedno D-Sub (analogowe), umożliwiające jednoczesne podłączenie nawet czterech urządzeń. Złącza HDMI mogą być wykorzystane do podłączenia odtwarzaczy Blu-ray, konsol do gier, aparatów cyfrowych i oczywiście komputerów.
 
W monitorze zastosowano po raz pierwszy nowe narzędzie opracowane przez EIZO, o nazwie Smart Resolution. Na bieżąco analizuje statyczne i dynamiczne obrazy pod kątem zakłóceń i rozmyć, a następnie reguluje je w taki sposób, aby wyglądały wyraźniej i bardziej naturalne. Narzędzie jest „smart” – czyli inteligentne, gdyż przetwarza tylko te obszary obrazu, które wymagają korekty. Na przykład na stronie internetowej, na której jest zarówno wideo, jak i tekst, Smart Resolution może określić, że tekst może zostać w takiej postaci, w jakiej jest, ale wideo należy wyostrzyć.
 
Monitor posiada 6 zdefiniowanych trybów wyświetlania obrazów, które gwarantują, że ustawienia kolorów będą optymalne dla poszczególnych aplikacji: Cinema, Paper, sRGB, Game oraz dwa tryby, których parametry może dowolnie określać użytkownik. Tryb Paper symuluje zadrukowaną kartkę i zapobiega zmęczeniu oczu podczas czytania e-booków czy wielostronicowej dokumentacji, dostosowując poziom czerni i redukując kontrast.
 
W trybie Game aktywowane są narzędzia Smart Resolution i Power Gamma. Power gamma stosuje specjalny poziom krzywej gamma do gier i innych animowanych obrazów, sprawiając, że gracz odbiera obrazy jako bardziej kontrastowe i trójwymiarowe. Inne funkcje optymalizujące wydajność monitora do gier, to czas reakcji 6 ms (szary-do-szarego) i współczynnik input lag mniejszy niż 1 klatka.
 
Każdy ze zdefiniowanych trybów może być przyporządkowany do konkretnej aplikacji, tak że po otwarciu programu ekran automatycznie dostosowuje się do wyświetlanej zawartości. Do tego celu służy dostarczana wraz z monitorem aplikacja ScreenManager Pro for LCD (DDC/CI). Dzięki programowi można dokonywać ustawień koloru monitora za pomocą klawiatury i myszy, zamiast menu OSD.
 
Z myślą o entuzjastach cyfrowej fotografii EIZO opracowało zestaw EasyPix 2, w skład którego wchodzi sensor optyczny oraz oprogramowanie. Wykorzystując to narzędzie można przeprowadzić w pełni sprzętową kalibrację urządzenia. EIZO EasyPix 2 może być wykorzystany do kalibracji jasności, temperatury kolorów oraz wartości krzywej gamma lub też do dopasowania jasności monitora do bieli papieru, na którym mają być drukowane zdjęcia, umożliwiając ich prawidłową ocenę wizualną już na ekranie monitora.
 
Urządzenie oferuje 10-bitową korekcję gamma. Funkcja ta wykorzystuje 10-bitową tabelę kolorów (Look-up table), z paletą ponad miliarda odcieni, z których dobierane są najwłaściwsze 16,7 mln., sprawiając, że obraz będzie gładszy, a gradacje kolorów płynniejsze.
 
Dodatkowe funkcje:

Pierwsze egzemplarze FS2332 pojawią się w Polsce w sierpniu. Niestety jeszcze nie jest znana ich cena.