EIZO poinformowało o rozszerzeniu swojej linii monitorów do zastosowań w chirurgii i endoskopii o nowy model. EX3140 jest pierwszym monitorem o rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160 pikseli) w linii CuratOR.

EX3140 ma cztery razy większą rozdzielczość niż model full HD. Z dużą precyzją wyświetla obrazy 4K z kamer mikroskopowych stosowanych w endoskopii i chirurgii, sprawiając że ciężkie do zauważenia zmiany stają się bardziej widoczne. Dzięki autorskiej technologii EIZO Smart Resolution with Sparse Coding (S.R.S.C), obrazy w formacie full HD mogą być powiększane do rozdzielczości 4K bez żadnego opóźnienia, w pełni wykorzystując rozdzielczość 4K monitora.

Monitor wyświetla szeroki gamut kolorów, emulując standard wideo 4K UHD BT.2020. Dzięki temu jest wstanie wygenerować nie tylko obraz sRGB, ale również rozszerzoną ilość barw od żółto-zielonych do czerwieni, które są w stanie zarejestrować kamery kompatybilne ze standardem BT.2020.

Obrazy w rozdzielczości 4K UHD mogą być przesyłane w standardzie DisplayPort 1.2 i Quad Link 3G-SDI (BNC). Przy wykorzystaniu kabla DisplayPort 1.2, dane są transmitowane z szybkością 60 klatek/sekundę. Kabel jest przypinany do monitora, dzięki czemu nie może zostać przypadkowo odłączony. 3G-SDI (BNC) może transmitować sygnał na odległość do 30 metrów.

Model ten zaprojektowano z myślą o bezpieczeństwie i higienie. Obudowa ma zaokrąglone narożniki, tak by monitor nie stał się przyczyną przypadkowych urazów przy jego przemieszczaniu na sali operacyjnej. Płaski ekran zlicowany z obudową jest bryzgoszczelny i spełnia normę IP45 (pozostała część obudowy zgodna jest z normą IP32). Dzięki temu czyszczenie i dezynfekcja mogą być przeprowadzone w sposób bezpieczny i wydajny bez ryzyka jego uszkodzenia. Co więcej, również kable mogą zostać schowane pod specjalną klapką.

EIZO sukcesywnie rozwija linię monitorów dla chirurgów, proponując modele o różnych rozmiarach i rozdzielczościach, dostosowując je do zmieniających się potrzeb rynku medycznego.

Więcej informacji na temat ego produktu znaleźć można na stronie: CuratOR EX3140

CuratOR EX3140 pojawi się w masowej sprzedaży w kwietniu przyszłego roku.