Firma EIZO wprowadziła do sprzedaży dwa nowe modele z serii RadiForce – 5-megapikselowy GX540 i 4-megapikselowy RX440. Są to pierwsze na rynku monitory diagnostyczne z podświetleniem LED.

Podświetlenie diodami LED gwarantuje stabilną pracę i niezawodność, konieczną w tego typu zastosowaniach, jednocześnie zwiększając ich żywotność, ponieważ podświetlenie LED ulega w mniejszym stopniu degradacji (deterioracji), niż tradycyjne świetlówki CCFL. EIZO oferuje pełną
5-letnią gwarancję dla modelu GX540, natomiast w przypadku modelu RX440 istnieje ograniczenie do 20.000 przepracowanych godzin, przy zalecanej jasności na poziomie 400 cd/m2.

Dzięki energooszczędnemu podświetleniu LED, w nowych modelach o 25% zmniejszono pobór mocy, w stosunku do monitorów z konwencjonalnym podświetleniem CCFL tej samej wielkości. (Dane zgromadzono podczas wewnętrznych badań EIZO, przeprowadzonych przy zalecanej jasności.) Świetlówki LED nie zawierają rtęci, tak więc ograniczono również negatywny wpływ na środowisko.

Obydwa modele posiadają wszystkie narzędzia, które oferowane były w dostępnej aktualnie linii monitorów diagnostycznych. Jednym z nich jest unikalna funkcja Hybrid Gamma, która w sposób automatyczny wykrywa, czy wyświetlany obraz jest kolorowy czy monochromatyczny i wyświetla każdy z nich z idealnie dopasowaną jasnością i odcieniami szarości. Dzięki temu zwiększono wykorzystanie aplikacji PACS, gwarantując, że różnego rodzaju obrazy medyczne będą wyświetlane jednocześnie w sposób optymalny. Zintegrowany czujnik IFS (Integrated Front Sensor) wbudowany w przedni panel, dokonuje pomiarów jasności i odcieni szarości, a następnie na tej podstawie kalibruje monitor do standardu DICOM Part 14. W efekcie, w sposób znaczący zmniejszono koszty i czas związane z kontrolą jakości.

Nowe modele EIZO zademonstrowało po raz pierwszy podczas tegorocznego zjazdu północnoamerykańskich radiologów RSNA 2012 (98 Scientific Assembly and Annual Meeting of the Radiological Society of North America), który się właśnie rozpoczął w Chicago. Stoisko EIZO znajduje się w hali A, nr 3821. Zapraszamy!