Fotolia wraca na kurs drugiego sezonu kolekcji TEN i kieruje się tym razem do Hiszpanii. Wrześniowym artystą projektu jest Sergio del Puerto znany lepiej jako Serial Cut. Jego praca zatytułowana „Faux tiroirs – szuflady i prawdziwe ciekawostki” będzie dostępna do darmowego pobrania w pliku .PSD już 10 września.

Nowoczesny gabinet osobliwości

Fotolia_Sergio_del_Puerto_faux_tiroirsArtysta do projektu TEN podszedł ambitnie, jego cel: stworzyć efekt „wow”, czyli zrobić mocne wrażenie od początku. – Kreacja powinna być przede wszystkim zaskakująca, zarówno wizualnie jak i koncepcyjnie. Zaangażowanie twórcy musi być silne i wyróżniające się – mówi artysta. Gdy już przyciągnie uwagę publiczności, artysta zachęca do dalszej interpretacji, tym razem głębszej i bardziej szczegółowej. – Lubię, gdy ludzie dają sobie czas na poznanie obrazu, gdy z radością zwracają uwagę na szczegóły, zastanawiając się co jest prawdziwe, a co cyfrowe, itp. – wyjaśnia Serial Cut.

I taki był cel „Faux tiroirs”. Praca, zainspirowana renesansowymi gabinetami osobliwości, jest pełna ciekawych detali: ludzkich członków połączonych z przedmiotami codziennego użytku, ale także drzew, rur, krat, małych niebieskich postaci, itd. Praca jest enigmatycznym, dziwnym i poplątanym zaproszeniem do zatracenia się w krętych labiryntach umysłu artysty. To dziwne laboratorium wymagało użycia różnych technik, od fotomontażu w Photoshopie do  pracy 3D z Cinema 4D. Wyzwaniem było ujednolicenie światła i kolorymetrii zdjęć znalezionych w serwisie Fotolia – wcześniej już obrobionych cyfrowo – z oryginalnymi obrazami 3D stworzonymi w studiu. – Musieliśmy wziąć pod uwagę te ograniczenia, i przerobić kilka zdjęć z powodu złego cienia lub orientacji refleksów, które psuły cały realizm sceny – mówi Serial Cut.

Połączenie surrealizmu, popkultury i luksusu

Fotolia_sergiodelpuerto_3Przede wszystkim z ironią – tak odpowiada Sergio del Puerto zapytany o klucz do interpretacji swojej pracy. Jego wolność artystyczna jest niewątpliwie konsekwencją poczucia wolności życiowej. Artysta lustruje projekt pod kątem swoich preferencji i decyduje który projekt odrzucić, ponieważ go nie inspiruje. – Dobrego projektanta definiują zdolności oraz wola aby rozwijać lub bronić swoje projekty. Najtrudniejszą sprawą, ale jednocześnie absolutnie konieczną, jest mieć własną tożsamość wizualną i autentyczny styl – mówi artysta.

Ten „twórca obrazów” jak jest określany w studio, jest samoukiem i szuka inspiracji we wszystkim co go otacza: w sztuce nowoczesnej i klasycznej, tu zwłaszcza Magritte, w architekturze i designie, ale również w filmach i serialach, szczególnie Monty Python, a nawet we wspomnieniach z dzieciństwa. – Jako mały chłopiec, nie mogłem zrozumieć, radości innych dzieci z zabawy w walki figurek, kiedy mi radość sprawiało stawianie ich przed sobą i robienie im zdjęć. Dziś nadal uwielbiam tworzyć sceny z życia wzięte i  uwieczniać je na zawsze na zdjęciach – powiedział Sergio del Puerto.

 

Powstały również dwa filmy, z napisami w 12 językach, prezentujące otoczenie artysty oraz jego techniki pracy. Jeden z nich obrazujący codzienność Sergia del Puerto będzie dostępny na dedykowanej stronie TEN na Facebook. Drugie wideo na temat techniki pracy artysty będzie dostępne w dzień inauguracji pracy, 10 września na kanale YouTube kolekcji TEN oraz na stronie kolekcji TEN.

Plik .PSD z pracą Sergia del Puerto będzie dostępny za darmo na stronie http://tenbyfotolia.com przez 24 godziny od momentu publikacji, 10 września 2013 roku o godz. 10.00.

O projekcie TEN Fotolia

Kolekcja TEN to edukacyjna inicjatywa, która powstała przy współpracy Fotolii z dwoma wspólnotami graficznymi – Wisibility i Amkashop. Przez kolejnych 10 miesięcy użytkownicy internetu mogą pobrać za darmo, przez 24 godziny od momentu publikacji, plik .PSD z pracą jednego z 10 światowej sławy artystów cyfrowych, które powstały na bazie zdjęć z Fotolii. Użytkownicy internetu w każdym kolejnym miesiącu trwania projektu będą mieli dostęp do pliku .PSD, w którym będzie można zobaczyć wszystkie warstwy i wykorzystane techniki. Projekt TEN wspierają międzynarodowi partnerzy Adobe i Wacom, a także lokalni Wilogo, EIZO, Ilford, Eduweb.pl oraz Digart.pl. Twórcami drugiej edycji projektu jest 10 uznanych międzynarodowo artystów, z takich państw jak: Argentyna, Brazylia, Korea, Japonia, Rosja, Polska, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Niemcy[1].

Dodatkowe informacje na temat kolekcji TEN można znaleźć na stronie http://tenbyfotolia.com, skąd również można pobrać press kit (folder Menu, zakładka Koncepcja) oraz dedykowanej stronie na Facebooku.

***

Informacje dodatkowe o banku zdjęć Fotolia

Fotolia, wiodący w Europie bank zdjęć typu microstock, z siedzibą w Nowym Yorku, dostarcza swoje usługi dla klientów 23 krajów i regionów, w 15 różnych językach. Posiadając w swoich zasobach wybór ponad 23 milionów obrazów cyfrowych i klipów wideo, Fotolia oferuje jedną z największych na świecie baz obrazów cyfrowych wysokiej jakości. Ponad 4.2 miliona osób wybiera serwis Fotolia jako źródło zdjęć, ilustracji, grafik wektorowych i wideo HD royalty-free w przystępnej cenie. Wraz z pojawieniem się Kolekcji Infinite, Fotolia stała się pierwszym ogólnoświatowym microstockiem oferującym obrazy pochodzące od profesjonalnych agencji,jak i artystów niezależnych. Przywództwo serwisu Fotolia w sektorze obrazów cyfrowych jest rozpoznawalne poprzez szeroką współpracę, m.in. z Associated Press.[1]               [1] Gustavo Brigante (10 stycznia), Soonguy Gwon (8 lutego), Adhemas Batista (8 marca), Marumiyan (10 kwietnia), Mike Harrison (10 maja), Alexander Otto (10 czerwca), Alexey Samsonov (10 lipca), Sergio Del Puerto (10 września), Alberto Seveso (10 października), Piotr Jaworowski (8 listopada)