EIZO Polska, będąc Partnerem drugiego sezonu kolekcji TEN Fotolii przedstawia lipcowego artystę – Alexey’a Samsonova. Jego praca, zatytułowana „Island”, będzie dostępna w formacie .PSD przez 24h do darmowego pobrania już 10 lipca 2013 r.

Fotolia_alexey_samsonov_islandDrugi sezon Kolekcji TEN zgromadził obsadę składającą się z samych uznanych międzynarodowo artystów cyfrowych. Prace sześciu z nich można już było oglądać i pobierać – łącznie w dniu ich opublikowania pobrało je ponad 160 tys. osób. W lipcu na scenę wkracza Rosja z pracą „Island” – wyjątkową kompozycją autorstwa rosyjskiego artysty Alexey’a Samsonova, aka Somistar.

Somistar zaprasza nas w fantastyczną podróż

 – Dla mnie kreatywność to konceptualizacja i realizacja nowych pomysłów. Dla Alexey’a Samsonova, kolekcja TEN oznacza ogromne możliwości, aby się uczyć, ale też dzielić swoją wiedzą, posiadanym know-how oraz ideami, kulturą i emocjami. Chęci artysty do dzielenia się oraz jego hojność widać doskonale w jego pracach. „Island” to zaproszenie do podróży.

– Wyjeżdżałem na wyspę Bali, gdy Fotolia zaoferowała mi udział w projekcie TEN. I w ten sposób wyspa stała się główną inspiracją do projektu. Chciałem narysować wyspę, którą zamierzałem odwiedzić.

Pomiędzy iluzją a rzeczywistością, praca Somistara przenosi nas do dalekiej, fantastycznej i tajemniczej krainy. – Bardzo inspirują mnie podróże, gdy rozmawiam z nowymi ludźmi, gdy widzę nowe miejsca, bardzo inspiruje mnie także muzyka. Artysta w swoim projekcie, stworzył niepowtarzalną, naturalną atmosferę, wypełnioną ciepłem, spokojem i odrobiną magii. Somistar osiągnął taki efekt poprzez zabawę z nakładaniem na siebie warstw, kolorów oraz cieni i efektów  świetlnych dla każdego elementu. Finałowym etapem była praca nad kolorystyką ilustracji jako całości, tak żeby wszystko do siebie pasowało. Dzięki temu każdy element składowy – bujna natura, różnorodność zwierząt, starożytne domy, wodospady – tworzyły harmonijną całość z majestatycznym oceanem.

Inspiracja zaczerpnięta z samego serca podróży

Fotolia_alexey_samsonov_2Podróżowanie jest bez wątpliwości największym źródłem inspiracji dla Somistara. – Odkrywanie nowych miejsc, ciepłych krajów, uśmiechniętych i otwartych ludzi, nowych kultur, muzyki itp. jest doskonałym źródłem kreatywnych pomysłów. Malowniczy krajobraz, nawet jeżeli ukazany tylko w telewizorze, może dać mi pomysły do nowych kreacji. Krajobraz wyspy, który wygląda jak ze snu, doskonale pokazuje przemyślenia autora na temat podróżowania oraz jego miłość do natury i odkrywania nowych rzeczy.

Od księgowości do sztuki, nietypowa droga samouka

Alexey Samsonov mieszka i pracuje w Moskwie jako freelancer. Zanim stał się Somistarem jego kariera była bardzo daleka od artystycznych aspiracji – studiował księgowość, później był kucharzem, aż w końcu administratorem systemów informatycznych. – Z designem zetknąłem sie przypadkowo. Byłem administratorem w firmie, ale zajmowałem się też fotografią i Photoshopem. Z czasem moje hobby zamieniło się w moją pracę. Udało mi się głównie dlatego, że pracowałem w studiach kreatywnych i agencjach, a także ponieważ znałem dosyć dużo ludzi z tej branży – mówi autor.

Alexey Samsonov specjalizuje się w projektach reklamowych. Jest doskonale znany ze względu na swoją kreatywność i skrupulatność w komponowaniu elementów fotograficznych, uznany przez międzynarodowe grupy reklamowe i znane światowe marki jak Audi, piwo Zhiguli czy też operatorzy telefoniczny Beeline oraz Megafon.

Powstały również dwa filmy, z napisami w 12 językach, prezentujące otoczenie artysty oraz jego techniki pracy. Pierwszy z nich, obrazujący codzienność Alexey’a, dostępny jest na dedykowanej stronie TEN na Facebook od 5 lipca. Drugie wideo na temat techniki pracy artysty będzie dostępne w dzień inauguracji pracy, 10 lipca na kanale YouTube kolekcji TEN oraz na stronie kolekcji TEN.

Plik .PSD z pracą Alexey’a Samsonova będzie dostępny za darmo na stronie http://tenbyfotolia.com przez 24 godziny od momentu publikacji, 10 lipca 2013 roku o godz. 10.00.

Fotolia_alexey_samsonov_3

O projekcie TEN Fotolia

Kolekcja TEN to edukacyjna inicjatywa, która powstała przy współpracy Fotolii z dwoma wspólnotami graficznymi – Wisibility i Amkashop. Przez kolejnych 10 miesięcy użytkownicy internetu mogą pobrać za darmo, przez 24 godziny od momentu publikacji, plik .PSD z pracą jednego z 10 światowej sławy artystów cyfrowych, które powstały na bazie zdjęć z Fotolii. Użytkownicy internetu w każdym kolejnym miesiącu trwania projektu będą mieli dostęp do pliku .PSD, w którym będzie można zobaczyć wszystkie warstwy i wykorzystane techniki. Projekt TEN wspierają międzynarodowi partnerzy Adobe i Wacom, a także lokalni Wilogo, EIZO, Ilford, Eduweb.pl oraz Digart.pl. Twórcami drugiej edycji projektu jest 10 uznanych międzynarodowo artystów, z takich państw jak: Argentyna, Brazylia, Korea, Japonia, Rosja, Polska, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Niemcy[1].

Dodatkowe informacje na temat kolekcji TEN można znaleźć na stronie http://tenbyfotolia.com, skąd również można pobrać press kit (folder Menu, zakładka Koncepcja) oraz dedykowanej stronie na Facebooku.

***

Informacje dodatkowe o banku zdjęć Fotolia

Fotolia, wiodący w Europie bank zdjęć typu microstock, z siedzibą w Nowym Yorku, dostarcza swoje usługi dla klientów 23 krajów i regionów, w 14 różnych językach. Posiadając w swoich zasobach wybór ponad 23 milionów obrazów cyfrowych i klipów wideo, Fotolia oferuje jedną z największych na świecie baz obrazów cyfrowych wysokiej jakości. Ponad 4.1 miliona osób wybiera serwis Fotolia jako źródło zdjęć, ilustracji, grafik wektorowych i wideo HD royalty-free w przystępnej cenie. Wraz z pojawieniem się Kolekcji Infinite, Fotolia stała się pierwszym ogólnoświatowym microstockiem oferującym obrazy pochodzące od profesjonalnych agencji,jak i artystów niezależnych. Przywództwo serwisu Fotolia w sektorze obrazów cyfrowych jest rozpoznawalne poprzez szeroką współpracę, m.in. z Associated Press.[1] [1] Gustavo Brigante (10 stycznia), Soonguy Gwon (8 lutego), Adhemas Batista (8 marca), Marumiyan (10 kwietnia), Mike Harrison (10 maja), Alexander Otto (10 czerwca), Alexey Samsonov (10 lipca), Sergio Del Puerto (10 września), Alberto Seveso (10 października), Piotr Jaworowski (8 listopada)