EIZO wprowadza do sprzedaży nowość – monitor z nietypowymi kwadratowymi proporcjami panelu o rozdzielczości 1920 x 1920. FlexScan EV2730Q to kolejny model z serii EcoView, w którym połączono funkcje ergonomiczne i ekologiczne, w celu uzyskania wymiernych korzyści ekonomicznych.

FlexScan_EV2730Q_prModel FlexScan EV2730Q ma unikalną rozdzielczość 1920 × 1920. Oznacza to, że użytkownik ma do dyspozycji o 78% więcej pikseli w porównaniu ze standardowym panoramicznym panelem 1920 × 1080. Powiększona w pionie przestrzeń robocza jest wygodna do wyświetlania dużych ilości informacji w podłużnych oknach, redukując potrzebę skrolowania i zapewniając bardziej efektywny podgląd danych. Dzięki temu, model ten idealnie sprawdzi się aplikacjach takich jak CAD czy w narzędziach programistycznych, umożliwiając podgląd większej ilości ważnych danych.

Zastosowany w tym modelu matowy panel IPS ma szerokie kąty widzenia, dzięki czemu obraz oglądany na dowolnie skonfigurowanym stanowisku roboczym, nawet pod dużym kątem, jest ostry i nasycony. Ergonomiczna stopka z możliwością regulacji wysokości, nachylenia i obracania w osi poziomej umożliwia ustawienie ekranu w najbardziej optymalnej i komfortowej dla użytkownika pozycji.

W celu zmniejszenia zmęczenia oczu, w modelu tym zastosowano opracowane przez EIZO rozwiązanie, które redukuje migotanie obrazu. Dla osób pracujących w słabo oświetlonych pomieszczeniach ważną cechą tego monitora jest elastyczna regulacja poziomu jasności, a nawet obniżenie tej wartości do 1%. Ekran zbyt jasny powoduje zmęczenie oczu.

Użytkownicy mają do dyspozycji 5 trybów pracy monitora – sRGB, Movie, Paper oraz dwa tryby, w których parametry mogą zdefiniować użytkownicy. Tryb Paper zastosowano z myślą o użytkownikach, którzy pracują z dokumentami o dużych powierzchniach bieli, takich jak arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, czy bazy danych. W tym trybie zredukowana jest do minimum emisja światła niebieskiego, które jest męczące, a nawet szkodliwe dla oczu. Obraz wyświetlany jest w ciepłych, przyjaznych dla oczu barwach.

W modelu FlexScan EV2730Q zastosowano autorskie technologie EIZO, takie jak EcoView Optimizer, która zmniejsza pobór energii poprzez obniżenie jasności i zwiększenie wzmocnienia przy wyświetlaniu ciemnych obrazów. Ponadto, funkcja Auto EcoView automatycznie reguluje jasność ekranu w zależności od zmieniających się warunków oświetleniowych, dzięki czemu ograniczony zostaje pobór prądu i równocześnie obciążenie oczu.

Czujnik obecności o nazwie EcoView Sense 2 wykrywa, gdy użytkownik odchodzi od biurka i automatycznie przełącza monitor w tryb uśpienia. Po powrocie użytkownika, EcoView Sense 2 włącza ponownie monitor. Funkcja ta wykorzystuje zarówno czujnik ruchu, jak i temperatury (na podstawie ciepłoty ciała użytkownika).

Inne cechy

Dostępność

FlexScan EV2730Q powinien pojawić się na polskim rynku na początku przyszłego roku. Niestety nie jeszcze znana jego cena.

Więcej informacji o produktach EIZO znaleźć można na stronie polskiego dystrybutora, firmy Alstor.