Lenka Hatašová

Fotografia portretowa

Lenka Hatašová

Profil Ambasadora

Imię i nazwisko: Lenka Hatašová

Dziedzina: fotografia portretowa

Kraj: Czechy

Strona: https://www.instagram.com/hatasovalenka/

Monitor: ColorEdge CG279X

Lenka Hatašová fotografuje znane osobistości ze świata czeskiej kultury, polityki i sportu. Karierę zaczynała jako fotoreporterka, przemierzając z aparatem pola bitwy na Bałkanach i korty tenisowe Wielkiego Szlema. Od ponad dekady skupia się wyłącznie na portretach. Jej zdjęcia można znaleźć w reklamach, w mediach, na okładkach książek i płyt. Jest autorką kolekcji 55 portretów zatytułowanej „W innym świetle”, która jeździ po galeriach sztuki w całych Czechach. Swój styl określa jako „malowanie światłem”.

Lenka jest ambasadorką marki Nikon.

Gra światłem

„W mojej pracy kładę szczególny nacisk na operowanie światłem i cieniem. Pociąga mnie styl fotografii, który można opisać jako mroczny, dlatego komponując kadry, zawsze biorę pod uwagę efekt, jaki wywrą na widzu. Przez wiele lat używałam monitorów, które zupełnie nie oddawały klimatu moich zdjęć. Obrazy oglądane na ekranie wyglądały kompletnie inaczej niż na wydruku”.

Lenka Hatašová

EIZO: monitor, który zmienił reguły gry

„Do wyboru EIZO zachęciły mnie liczne rekomendacje kolegów po fachu. Kiedy po raz pierwszy zaczęłam pracować na monitorze ColorEdge CG279X, całkowicie zmieniło się moje podejście do obróbki zdjęć. Obrazy na ekranie wreszcie wyświetlały się tak, jak powinny”.

„Na innych monitorach często pojawiają się cienie lub przekłamania obrazu w rogach ekranu, ale w przypadku EIZO zdjęcia wyświetlają się idealnie na całej powierzchni panelu LCD. Odwzorowanie detali i kolorów jest fantastyczne. Dodatkową zaletę stanowi wbudowany kalibrator, który w regularnych odstępach czasowych wysuwa się z ramki u góry monitora i automatycznie przeprowadza pomiar ustawień. Do tej pory nie do końca pojęłam, jak działa kalibracja, i nie chcę zaprzątać sobie głowy profilami barwnymi. Mój warsztat fotografa bazuje raczej na intuicji niż na suchej wiedzy technicznej, dlatego zautomatyzowanie procesu kalibracji bardzo mnie odciążyło”.

Lenka Hatašová

„Automatyczna konfiguracja profili barwnych okazała się niezwykle przydatna. Dzięki obecności kalibratora nie musiałam sama konfigurować poszczególnych profili, co zaoszczędziło mi dużo czasu, który mogłam zamiast tego przeznaczyć na pracę twórczą”.

„EIZO kalibruje swoje monitory jeszcze na etapie produkcji. Wyniki przeprowadzonych pomiarów zapisywane są w pamięci urządzenia w postaci profili barwnych. Dzięki temu monitor jest gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka, a użytkownik nie musi go samodzielnie kalibrować. Gdy monitor ColorEdge trafił w moje ręce, musiałam tylko podłączyć go do komputera kablem USB i pobrać oprogramowanie EIZO ColorNavigator. Potem nacisnęłam przycisk MODE na obudowie, żeby wybrać odpowiedni tryb wyświetlania (np. sRGB do obróbki zdjęć przeznaczonych do publikacji w Internecie). Wisienką na torcie jest możliwość nadania własnych nazw wszystkim trybom i swobodnego przełączania się między nimi”.

„Po włączeniu komputera program ColorNavigator 7 uruchamia się automatycznie i chodzi w tle. Stale monitoruje też aktywny tryb wyświetlania, nie trzeba więc wielokrotnie go restartować. Menu programu wyświetla się w języku czeskim i umożliwia szybką, wygodną zmianę ustawień monitora”.

Doskonała ergonomia

„ColorEdge CG279X jest niezwykle ergonomiczny. Jego 27-calowy ekran świetnie nadaje się do porównywania obrazów, bo pozwala wyświetlać obok siebie dwa lub trzy zdjęcia w orientacji portretowej jednocześnie. Nie musiałam jeszcze zmieniać wysokości ekranu, ale możliwość regulacji na pewno się przyda, jeśli kiedyś zainwestuję w nowe biurko lub niższe krzesło. Ekran monitora pokryty jest antyodblaskową powłoką, która zapobiega odbijaniu się światła. Dzięki temu nie rozpraszają mnie odblaski i mogę skupić się na tym, co robię”.

„Na koniec nie pozostaje mi już chyba nic innego, jak tylko podziękować moim znajomym fotografom, którzy nakierowali mnie na EIZO. Odkąd mam monitor ColorEdge, mój komfort i jakość pracy wyraźnie się poprawiły. Cieszy mnie, że mogę być częścią rodziny EIZO i popularyzować ich fantastyczne produkty”.

Lenka Hatašová