ColorEdge PROMINENCE CG1

30,5″ (77,5 cm) | 4096 x 2160 (17:9) | IPS

Monitor referencyjny HDR z wbudowanym kalibratorem oraz unikalnym algorytmem usprawniającym tworzenie treści wideo

ColorEdge PROMINENCE CG1

Zaawansowany algorytm EIZO

ColorEdge PROMINENCE CG1 to kolejny monitor referencyjny w portfolio EIZO, który podobnie jak poprzednicy oferuje doskonałą jakość obrazu i wierną reprodukcję barw. Jednocześnie wprowadza unikalny algorytm usprawniający tworzenie materiałów wideo.

Wysoka jasność i kontrast

ColorEdge PROMINENCE CG1 osiąga poziom jasności 1000 cd/m2 potrzebny do wyświetlania materiałów HDR, czyli o szerokiej rozpiętości tonalnej. Oferuje także współczynnik kontrastu 1 000 000:1, niezbędny do wiernego odtwarzania jasnych i ciemnych partii obrazu na całym ekranie.

Rozdzielczość DCI 4K

Monitor wyświetla obraz w standardzie DCI-4K (4096 x 2160), a więc w rozdzielczości ponad czterokrotnie wyższej niż full HD (1920 x 1080). Dzięki temu idealnie nadaje się do tworzenia i edytowania materiałów wideo, w tym dodawania efektów specjalnych 2D i 3D, komponowania oraz korekcji barwnej.

Dobra widoczność pod każdym kątem

PROMINENCE CG1 wyposażono w panel IPS z szerokimi kątami widzenia. Dzięki temu monitor wykazuje minimalne zmiany koloru i kontrastu przy patrzeniu na ekran pod różnymi kątami, może więc wygodnie korzystać z niego kilka osób naraz.

Precyzyjne zarządzanie kolorem

Wbudowany kalibrator

Modele z serii ColorEdge PROMINENCE to pierwsze monitory referencyjne HDR na rynku wyposażone we wbudowany kalibrator. Dzięki niemu nie trzeba kupować osobnego sprzętu kalibracyjnego, aby zapewnić wierną reprodukcję kolorów w miarę upływu czasu. Dane kalibracji zapisywane są bezpośrednio w monitorze, dlatego nie trzeba powtarzać procesu kalibracji dla wszystkich podłączonych komputerów.

Oprogramowanie ColorNavigator do zarządzania kolorem

Aby zachować wierne odwzorowanie kolorów wraz z upływem czasu, monitor należy regularnie kalibrować. ColorNavigator 7 to autorskie oprogramowanie EIZO służące do kalibracji oraz kontroli jakości monitorów graficznych z serii ColorEdge. Pozwala m.in. zaplanować automatyczną kalibrację, skalibrować wszystkie tryby wyświetlania jednocześnie, a w razie potrzeby (np. by zarządzać kolorem w studio według wcześniej ustalonych reguł) – przeprowadzić korelację z pomocą zewnętrznych czujników.

Dowiedz się więcej o ColorNavigator 7

Zaawansowana łączność

Porty SDI

ColorEdge PROMINENCE CG1 wyposażono w dwa złącza Single-Link 12G/6G/3G/HD-SDI oraz Dual-Link lub Quad-Link 3G/HD-SDI, umożliwiające płynną transmisję danych wideo w rozdzielczości 4K. Złącza SDI obsługują mapowanie 2SI (2 sample interleave), co zapobiega utracie obrazu podczas transmisji.

*Quad-Link 3G obsługuje wyłącznie mapowanie 2SI (2 sample interleave)

 

Szeroki wybór złączy

CG1 wyposażono w złącza wejściowe HDMI i DisplayPort umieszczone z boku obudowy, umożliwiające podłączenie wielu różnych urządzeń wideo. Obsługują one rozdzielczość DCI 4K 60 Hz w formacie 4:4:4 (HDMI dla sygnału 12-bitowego, a DisplayPort dla sygnału 10-bitowego). Monitor oferuje również trzy porty USB downstream oraz dwa porty USB upstream.

Technologia FRL

ColorEdge PROMINENCE CG1 to pierwszy monitor HDR od EIZO, który obsługuje FRL (Fixed Rate Link) – technologię sygnalizacji należącą do najnowszej specyfikacji HDMI®. Technologia FRL jest niezbędna do odbierania sygnałów 12-bitowych, przetwarzania nieskompresowanych danych w wysokiej rozdzielczości (np. 4K) oraz korzystania z wyższych przepustowości przy przesyłaniu skompresowanych materiałów wideo przez HDMI. Do monitora dołączony jest też kabel HDMI Ultra High-Speed, który zapewnia optymalne przesyłanie obrazów w rozdzielczości 4K.

Obsługa standardu SMPTE ST 2110

CG1 jest wyposażony w dwa złącza SFP28 25GbE obsługujące standardy SMPTE ST 2110 Professional Media Over Managed IP Networks, odnoszące się do przetwarzania nieskompresowanych sygnałów wideo przesyłanych przez sieć IP. Dzięki temu monitor można zintegrować ze środowiskiem produkcyjnym przez IP.

*Obsługa ST 2110 nie dotyczy przesyłania sygnałów audio ani skompresowanych sygnałów wideo.

 

Automatyczna regulacja ustawień

CG1 oferuje funkcję Sync Signal, która automatycznie dopasowuje ustawienia barwne monitora takie jak jasność, krzywa gamma (EOTF) i gamut kolorów w zależności od identyfikatora VPID (Video Payload ID) sygnału SDI oraz metadanych sygnału wejściowego. Dzięki temu nie trzeba zmieniać ich ręcznie podczas pracy nad kilkoma różnymi projektami.

Krzywe gamma HDR

Krzywe HLG i PQ

ColorEdge PROMINENCE CG1 obsługuje dwie krzywe gamma stosowane dla filmów HDR: HLG (Hybrid Log-Gamma) oraz PQ (Perceptual Quantization). Krzywa HLG jest kompatybilna z wyświetlaczami SDR i nadaje się do programów telewizyjnych transmitowanych na żywo. Z kolei krzywa PQ jest zbliżona do ludzkiego wzroku w zakresie percepcji barw i światła, dlatego świetnie sprawdza się do wyświetlania materiałów wideo. Obie krzywe gamma zostały ustandaryzowane przez ITU (International Telecommunication Union) pod nazwą ITU-R BT.2100. Oprócz tego krzywa PQ została ustandaryzowana przez SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers) pod nazwą ST-2084.

Weryfikacja treści PQ na dowolnym poziomie jasności

CG1 oferuje opcjonalną funkcję krzywej PQ (EOTF), która pozwala „obciąć” lub skompresować sygnał wejściowy tak, aby mieścił się w zakresie luminancji monitora. Dzięki temu można symulować, jak będzie wyglądał na innych wyświetlaczach. W menu tej funkcji dostępna jest również opcja Auto, która automatycznie dopasowuje krzywą PQ do bieżącego poziomu jasności monitora.

PQ Clipping

Krzywa jasności podąża za krzywą PQ tylko do określonej wartości. Po jej przekroczeniu krzywa PQ zostaje „odcięta”, a wszystkie gradacje powyżej tego poziomu stają się przesycone. Dzięki temu można sprawdzić gradacje wyświetlane na konkretnym poziomie jasności.

PQ Emulation

Krzywa gamma PQ o jasności szczytowej przekraczającej najwyższą jasność, którą jest w stanie osiągnąć monitor, zostaje poddana kompresji, aby zmieścić się w zakresie luminancji monitora. Dzięki temu wszystkie gradacje w zakresie 0 – 1023 można wyświetlić z określoną jasnością, aby sprawdzić ogólny balans przejść tonalnych.

Luminance Warning

Funkcja Luminance Warning pozwala sprawdzić, które obszary obrazu zostaną „obcięte” na określonym poziomie jasności. Obszary te zostaną wyraźnie zaznaczone na biało, żółto lub różowo, by móc łatwo dostrzec je na obrazie.

Edycja materiałów w rozdzielczości 4K

Predefiniowane tryby wyświetlania

Monitor daje wygodny dostęp do predefiniowanych trybów wyświetlania obrazu, które odtwarzają gamut kolorów i krzywą gamma (EOTF) określone dla standardów wideo takich jak DCI-P3 i BT.2020. Tryby można wybierać i zmieniać za pomocą przycisków znajdujących się na obudowie monitora, co ułatwia zarządzanie kolorem dla projektów SDR i HDR.

Zbliżenie dla obrazów 4K

CG1 pozwala powiększyć wybrane obszary ekranu, aby obejrzeć detale i sprawdzić ostrość obrazu. Funkcję zbliżenia można szybko włączyć za pomocą przycisków z przodu monitora.

Tryb Gamut Warning

Monitor oferuje specjalny tryb pracy Gamut Warning. Po jego wybraniu monitor wykrywa obszary obrazu BT.2020, których nie da się odtworzyć w standardzie BT. 709, i konwertuje je do odcieni szarości. Do dyspozycji użytkownika jest też tryb pracy BT. 709 Clipping, który pozwala oglądać obrazy BT. 2020 w przestrzeni kolorów BT. 709 i pokazuje, jak będą się wyświetlały w telewizji HDTV.

Znaczniki obrazu

Na obraz można nanieść różne znaczniki, aby upewnić się, czy elementy takie jak tekst lub grafika znajdują się w odpowiednim miejscu na ekranie. Znacznik Center Marker pokazuje, gdzie znajduje się sam środek ekranu; z kolei znacznik Safe Area Marker pokazuje obszar, na którym znajdują się napisy i inne informacje – dzięki temu można sprawdzić, czy będą one widoczne podczas transmisji. Użytkownik może samodzielnie ustalić położenie i rozmiar znaczników, aby dopasować je do własnego projektu.

Stabilne i wierne wyświetlanie obrazu

Szeroki gamut kolorów

Monitor wiernie odwzorowuje 100% przestrzeni barwnej DCI-P3, będącej standardem obowiązującym w postprodukcji.

Jednoczesne wyświetlanie kolorów z palety 10-bitowej

ColorEdge PROMINENCE CG1 potrafi wyświetlać 10-bitowy* obraz z 24-bitowej tabeli LUT (ponad miliard kolorów jednocześnie, czyli aż 64 razy więcej niż w przypadku sygnałów 8-bitowych). Zapewnia to płynne przejścia tonalne i mniejszy współczynnik Delta-E między sąsiadującymi kolorami.

*Do wyświetlania obrazów 10-bitowych potrzebne są karta graficzna i oprogramowanie obsługujące wyjściowe sygnały 10-bitowe. Gdy monitor jest podłączony przez złącze HDMI, do wyświetlania obrazów 10-bitowych potrzebne jest urządzenie obsługujące standard Deep Color.

Precyzyjne odtwarzanie kolorów dzięki tabeli 3D LUT

W modelu CG1 wykorzystano tabelę 3D LUT, która indywidualnie dopasowuje kolory, pobierając dane z trójwymiarowej tabeli RGB. Ponadto oprogramowanie ColorNavigator 7 może wygenerować dane emulacji z pliku 3D LUT, aby naśladować wygląd filmu kinowego.

Japoński patent nr 4808588

Stabilny obraz dzięki sztucznej inteligencji

Na kolory i jasność monitora LCD mogą wpływać wahania temperatury w otoczeniu. Modele z serii ColorEdge CG wyposażono we wbudowany czujnik, który wykrywa zmiany temperatury i dopasowuje przejścia tonalne, kolory, jasność i inne ustawienia monitora tak, aby obraz cały czas wyświetlał się prawidłowo. Ponadto CG1 wykorzystuje algorytm wspomagany sztuczną inteligencją (AI)*, by rozpoznawać wzorce zmian temperatury i wykonywać bardziej precyzyjne obliczenia.

*Patent nr 6723964.

Jednolity obraz na całej powierzchni ekranu

Monitory LCD często wykazują wahania jasności i chromatyczności obrazu w różnych częściach ekranu. Aby temu zapobiec, modele ColorEdge wyposażono w opatentowaną przez EIZO technologię DUE (Digital Uniformity Equalizer)*, która kompensuje te wahania, zapewniając stabilne wyświetlanie obrazu.

*Japoński patent nr 4490899, 4542988, 5618574, 5651419

Błyskawiczna stabilizacja koloru

Typowy monitor LCD potrzebuje około 30 minut, aby osiągnąć stabilny poziom jasności, chromatyczności i odcieni. Modelowi CG1 pełna stabilizacja kolorów zajmuje zaledwie trzy minuty*.

*Według wewnętrznych testów EIZO.

Raport z kalibracji

Do każdego monitora z serii ColorEdge CG dołączony jest raport z kalibracji fabrycznej. Raport ten zawiera wyniki pomiarów przeprowadzonych na etapie produkcji monitora, w tym wartości takich jak jednolitość obrazu, krzywa gamma, pokrycie gamutu i temperatura barwowa.

Inspekcja piksela

Gdy wyświetlany na monitorze obraz ma nieprawidłowe parametry, pracujący na nim twórca może podejmować błędne decyzje retuszerskie. W efekcie na dalszych etapach trzeba wprowadzać liczne poprawki, co powoduje kosztowne opóźnienia w procesie produkcji. Dostępna w menu monitora funkcja inspekcji piksela pokazuje, jakie informacje barwne ma piksel z sygnału źródłowego oraz jakie informacje barwne ma piksel wyświetlany na monitorze.

Na tej podstawie można łatwo sprawdzić, czy monitor danego twórcy ma parametry techniczne zgodne z predefiniowanymi parametrami barwnymi dla konkretnego projektu. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy twórcy pracują zdalnie i nie ma możliwości, by bezpośrednio zweryfikować ustawienia ich monitorów.

Komfort obsługi

Pokrętło do regulacji

Z przodu monitora znajduje się pokrętło dające szybki dostęp do menu OSD i ustawień takich jak poziom jasności. CG1 oferuje również funkcję Quick Check, która pozwala wyświetlić podgląd sygnału wejściowego przed zatwierdzeniem zmian.

Obsługa pilotem

Do złącza RJ-45 monitora można podłączyć przygotowany przez użytkownika pilot GPI (General Purpose Interface). Dzięki temu monitor można obsługiwać zewnętrznie, przypisując do przycisków pilota najczęściej używane funkcje, np. zmiana trybu wyświetlania, włączanie i wyłączanie znaczników obrazu, zoom, inspekcja piksela i nie tylko.

*Pilot nie jest dołączony do monitora; musi zapewnić go użytkownik.

Obraz bez migotania

Wiele monitorów cechuje się niezauważalnym migotaniem wyświetlanego obrazu. Choć ludzkie oko nie jest w stanie go dostrzec, zjawisko to przyczynia się do szybszego zmęczenia wzroku. EIZO stosuje technologie ograniczające migotanie, chroniące oczy podczas pracy z komputerem bez pogarszania jakości ani stabilności obrazu.

Lżejsza konstrukcja

CG1 waży tylko 17,5 kg, a więc ponad 30% mniej niż jego poprzednik. Dzięki temu instalacja monitora jest łatwiejsza i bezpieczniejsza. Z tyłu obudowy znajdują się też dwie wygodne rączki, które pozwalają pewnie chwycić monitor podczas przenoszenia.

Gwarancja jakości

5-letnia gwarancja

Model CG1 objęty jest 5-letnią gwarancją producenta na wszystkie komponenty, łącznie z panelem LCD*. Oferowanie klientom tak długiej gwarancji jest możliwe dlatego, że produkty EIZO powstają w fabrykach firmy, co pozwala na ścisłą kontrolę jakości i zapewnienie trwałości każdego monitora.

*Czas użytkowania ograniczony do 30 tys. godzin (10 tys. dla panelu LCD).

Gwarancja jasności i koloru

Poziom jasności i kolorów dla modelu CG1objęty jest gwarancją do 10 tys. godzin pracy od daty zakupu. Dla temperatury barwowej 6500 K gwarantowana jest jasność na poziomie co najmniej 800 cd/m2.

Ekran wolny od świecących pikseli

Producent daje gwarancję na zero martwych pikseli przez sześć miesięcy od daty zakupu monitora.

Praca z HDR

Poza PROMINENCE CG1, który jest monitorem referencyjnym HDR, EIZO oferuje również opcjonalne krzywe HLG i PQ dla wielu modeli z serii ColorEdge CG. Dzięki temu użytkownik może swobodnie wybrać przekątną i rozdzielczość ekranu oraz inne parametry, mając jednocześnie możliwość wyświetlania materiałów z odpowiednią krzywą HDR.