CuratOR EX3242
32″ (81,3 cm) | 3840 x 2160 (16:9) | IPS
32-calowy monitor panoramiczny w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160 pikseli), przeznaczony do endoskopii, mikrochirurgii i innych precyzyjnych zabiegów.
CuratOR EX3242
EX3242 ma rozdzielczość 3840 x 2160 (a więc czterokrotnie wyższą niż standardowa rozdzielczość full HD), która umożliwia wiernie odtwarzanie obrazów pochodzących z endoskopów i mikroskopów chirurgicznych. Dzięki temu personel medyczny może oglądać obrazy na dużym ekranie zapewniającym lepsze odwzorowanie szczegółów niż monitory o mniejszych przekątnych używane zazwyczaj do tego typu zastosowań.
Rozdzielczość 4K UHD
EX3242 wyposażono w kolorowy panel LCD z energooszczędnym podświetleniem LED i jasnością na poziomie 850 cd/m². Ekran w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160) oferuje aż czterokrotnie większą przestrzeń roboczą niż full HD i wiernie odtwarza obrazy 4K niezbędne podczas operacji, m.in. obrazy endoskopowe oraz mikroskopowe.
Dowiedz się więcej w artykule Dlaczego warto stosować endoskopowe i chirurgiczne monitory 4K: trzy argumenty
Szeroki gamut kolorów
Podczas zabiegu chirurg musi być w stanie dostrzec subtelne różnice między kolorami. Model EX3242 obsługuje przestrzeń barw BT.2020, dlatego wyświetlając na nim obrazy uchwycone kamerami zgodnymi z tym standardem, można bez trudu rozróżnić odcienie czerwieni i żółci.
Kompatybilność z HDR
HDR (ang. High Dynamic Range) to technologia umożliwiająca wyświetlanie kolorów w sposób zbliżony do percepcji ludzkiego oka, niedostępna dla standardowych materiałów wideo. Do obsługi szerszej rozpiętości tonalnej monitor EX3242 wykorzystuje krzywe PQ (Perceptual Quantization) i HLG (Hybrid Log Gamma). Obrazy pochodzące z kamer endoskopowych kompatybilnych z technologią HDR będą więc wyświetlane prawidłowo, bez utraty cieni na ciemnych obszarach.
Higieniczna konstrukcja
Sale operacyjne wyposażone są w szereg urządzeń medycznych, które przemieszcza się przed każdą operacją w zależności od rodzaju zabiegu. Chirurgiczne monitory EIZO mają całkowicie płaską powierzchnię, która pozwala zaoszczędzić cenne miejsce, ułatwiając jednocześnie czyszczenie i dezynfekcję. Przód monitora pokryty jest szkłem zapewniającym stopień ochrony IP45 (zabezpieczenie przed przedostawaniem się ciał obcych i rozbryzgami płynów). Cała obudowa monitora ma natomiast stopień ochrony IP32.
Osłona na kable
Do monitora dołączono specjalną osłonę, która pozwala schować podpięte do niego kable, aby zachować porządek i higienę na sali operacyjnej.
Wysoka wytrzymałość
Mniej odblasków
Odblaski na monitorach LCD powstają, gdy zewnętrzne światło pada na ekran, a następnie odbija się od szkła ochronnego i warstwy powietrza z różnymi współczynnikami załamania. Technologia optical bonding likwiduje warstwę powietrza pomiędzy panelem LCD a szkłem ochronnym, aby zmniejszyć współczynnik załamania i tym samym ograniczyć występowanie odblasków. W efekcie obrazy na ekranie są dużo lepiej widoczne, a ich kontrast pozostaje bez zmian.
Ochrona przed kondensacją
Dzięki zastosowaniu technologii optical bonding między panelem LCD a szkłem ochronnym nie gromadzi się kondensacja, dlatego monitora można używać nawet w środowiskach cechujących się dużymi wahaniami temperatur.
Połączenie 4K UHD jednym kablem
Bezpośrednie przesyłanie obrazu do wielu monitorów
Monitor wyposażono też w dodatkowe złącza wyjściowe (12G-SDI, DisplayPort i DVI), które mogą przekazywać wejściowe sygnały wideo bezpośrednio do następnego monitora. Ten sam obraz wyświetla się wówczas na kilku ekranach – dzięki temu nie potrzeba skomplikowanego okablowania, by mogło oglądać go kilka osób znajdujących się w różnych miejscach sali operacyjnej.
Obrót lub odbicie lustrzane obrazu
Bez względu na położenie kamery chirurgicznej obraz można obrócić o 180° lub wyświetlić w odbiciu lustrzanym, aby dopasować go do potrzeb personelu medycznego.
Dwa sygnały na jednym ekranie
Na jednym ekranie można jednocześnie wyświetlać dwa źródła sygnału – jedno obok drugiego (tryb Picture-by-Picture) lub jedno w drugim (tryb Picture-in-Picture). Takie rozwiązanie przydaje się np. w sytuacji, gdy oprócz obrazów chirurgicznych trzeba stale monitorować funkcje życiowe lub ultrasonografię endoskopową.
Możliwość indywidualnej regulacji obrazu w różnych oknach
Wyświetlając obok siebie obraz z dwóch różnych źródeł, można indywidualnie dostosować parametry wyświetlania każdego z nich (gamma 1.8 – 2.6 lub tryb DICOM). Ta funkcjonalność przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy na jednym ekranie wyświetlane są obrazy pochodzące z różnych źródeł: endoskopu, tomografu czy rezonansu magnetycznego.
Automatyczne wykrywanie sygnału wejściowego
Jeśli monitor utraci sygnał wideo, funkcja Auto Input Detection automatycznie przełączy go na inny port odbierający sygnał wejściowy. Stanowi to zabezpieczenie na wypadek zakłóceń sygnału spowodowanych błędem systemu lub ingerencją z zewnątrz.
Ochrona przed odłączeniem kabli
Zgodność ze standardami medycznymi
Monitor spełnia najbardziej restrykcyjne normy medyczne, bezpieczeństwa i w zakresie emisji EMC.
Zaangażowanie w cele zrównoważonego rozwoju (SDG)
W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu EIZO przyłączyło się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ:
- Dobre zdrowie i jakość życia
- Czysta i dostępna energia
- Wzrost gospodarczy i godna praca
- Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja