CuratOR EX4342

43″ (109,2 cm) | 3840 x 2160 (16:9) | IPS

Panoramiczny monitor chirurgiczny wyposażony w panel 4K UHD (3840 x 2160) o przekątnej 43″ i wysokiej jasności.

CuratOR EX4342

CuratOR EX4342 to 43-calowy monitor przeznaczony do montażu na wózkach medycznych, ścianach i sufitach w gabinetach endoskopii i na salach operacyjnych. Oferuje rozdzielczość 4K UHD (3840 x 2160) i wyświetla obrazy chirurgiczne z doskonałą ostrością. Monitor wyposażono w funkcję automatycznego wykrywania sygnału wejściowego oraz tryby pracy PinP i PbyP.

Rozdzielczość 4K UHD

EX4342 wyposażono w kolorowy panel LCD z energooszczędnym podświetleniem LED i jasnością na poziomie 700 cd/m². Ekran w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160) oferuje aż czterokrotnie większą przestrzeń roboczą niż full HD i wiernie odtwarza obrazy 4K niezbędne podczas operacji, m.in. obrazy endoskopowe oraz mikroskopowe.

Dowiedz się więcej w artykule Dlaczego warto stosować endoskopowe i chirurgiczne monitory 4K: trzy argumenty

Wygodny montaż w standardzie VESA

Typowe monitory wielkoformatowe zwykle przysparzają problemów podczas instalacji ze względu na swój ciężar. Model EX4342 jest znacznie lżejszy niż tradycyjne monitory o podobnych przekątnych (waży tylko 17 kg), co upraszcza nie tylko proces montażu, ale również późniejsze serwisowanie. Jest również zgodny ze standardem VESA, będzie więc pasować do większości wózków medycznych.

Szeroki gamut kolorów

Podczas zabiegu chirurg musi być w stanie dostrzec subtelne różnice między kolorami. Model EX4342 obsługuje przestrzeń barw BT.2020, dlatego wyświetlając na nim obrazy uchwycone kamerami zgodnymi z tym standardem, można bez trudu rozróżnić odcienie czerwieni i żółci.

Kompatybilność z HDR

HDR (ang. High Dynamic Range) to technologia umożliwiająca wyświetlanie kolorów w sposób zbliżony do percepcji ludzkiego oka, niedostępna dla standardowych materiałów wideo. Do obsługi szerszej rozpiętości tonalnej monitor EX4342 wykorzystuje krzywe PQ (Perceptual Quantization) i HLG (Hybrid Log Gamma). Obrazy pochodzące z kamer endoskopowych kompatybilnych z technologią HDR będą więc wyświetlane prawidłowo, bez utraty cieni na ciemnych obszarach.

Higieniczna konstrukcja

Sale operacyjne wyposażone są w szereg urządzeń medycznych, które przemieszcza się przed każdą operacją w zależności od rodzaju zabiegu. Chirurgiczne monitory EIZO mają całkowicie płaską powierzchnię, która pozwala zaoszczędzić cenne miejsce, ułatwiając jednocześnie czyszczenie i dezynfekcję. Przód monitora pokryty jest szkłem zapewniającym stopień ochrony IP45 (zabezpieczenie przed przedostawaniem się ciał obcych i rozbryzgami płynów). Cała obudowa monitora ma natomiast stopień ochrony IP32.

Osłona na kable

Do monitora dołączono specjalną osłonę, która pozwala schować podpięte do niego kable, aby zachować porządek i higienę na sali operacyjnej.

Połączenie 4K UHD jednym kablem

Odbierając sygnał przez złącze 12G-SDI (BNC), DisplayPort lub HDMI, monitor wyświetla obrazy 4K UHD z prędkością 60 klatek na sekundę. Terminal 12G-SDI (BNC) umożliwia stabilną transmisję sygnału na dużych odległościach (nawet do 30 metrów).

Bezpośrednie przesyłanie obrazu do wielu monitorów

Monitor wyposażono w złącza wyjściowe (12G-SDI, DisplayPort i DVI), które mogą przekazywać wejściowe sygnały wideo bezpośrednio do następnego monitora. Ten sam obraz wyświetla się wówczas na kilku ekranach – dzięki temu nie potrzeba skomplikowanego okablowania, by mogło oglądać go kilka osób znajdujących się w różnych miejscach sali operacyjnej.

Obrót lub odbicie lustrzane obrazu

Bez względu na położenie kamery chirurgicznej obraz można obrócić o 180° lub wyświetlić w odbiciu lustrzanym, aby dopasować go do potrzeb personelu medycznego.

Dwa sygnały na jednym ekranie

Na jednym ekranie można jednocześnie wyświetlać dwa źródła sygnału – jedno obok drugiego (tryb Picture-by-Picture) lub jedno w drugim (tryb Picture-in-Picture). Takie rozwiązanie przydaje się np. w sytuacji, gdy oprócz obrazów chirurgicznych trzeba stale monitorować funkcje życiowe lub ultrasonografię endoskopową.

Automatyczne wykrywanie sygnału wejściowego

Jeśli monitor utraci sygnał wideo, funkcja Auto Input Detection automatycznie przełączy go na inny port odbierający sygnał wejściowy. Stanowi to zabezpieczenie na wypadek zakłóceń sygnału spowodowanych błędem systemu lub ingerencją z zewnątrz.

Możliwość indywidualnej regulacji obrazu w różnych oknach

Wyświetlając obok siebie obraz z dwóch różnych źródeł, można indywidualnie dostosować parametry wyświetlania każdego z nich (gamma 1.8 – 2.6 lub tryb DICOM). Ta funkcjonalność przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy na jednym ekranie wyświetlane są obrazy pochodzące z różnych źródeł: endoskopu, tomografu czy rezonansu magnetycznego.

Zaangażowanie w cele zrównoważonego rozwoju (SDG)

W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu EIZO przyłączyło się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ:

  • Dobre zdrowie i jakość życia
  • Czysta i dostępna energia
  • Wzrost gospodarczy i godna praca
  • Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja