EIZO wprowadza do sprzedaży dwa 27” modele monitorów z serii ColorEdge. CG277 został stworzony z myślą o profesjonalnych zastosowaniach w fotografii, prepressie, edycji wideo oraz postprodukcji. Natomiast model CX271 jest przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników zajmujących się fotografią i projektowaniem graficznym.

CG277_press1 

ColorEdge CG277 został wyposażony w ukryty w przedniej części obudowy czujnik umożliwiający automatyczną kalibrację monitora. Model ColorEdge CX271 wykorzystuje wbudowany czujnik do autokorekcji parametrów zapisanych w elektronice monitora, podczas pierwszej kalibracji.

Oba monitory mają szereg zaawansowanych funkcji znanych z poprzednich 27” modeli  z serii ColorEdge, a dodatkowo zostały wyposażone w panele IPS nowej generacji odzwierciedlające 99% przestrzeni barw Adobe RGB i gwarantujące, że ciemne kolory zachowają swoją głębię nawet podczas patrzenia pod kątem w słabo oświetlonych pomieszczeniach, takich jak studia do postprodukcji. Urządzenia wykorzystują podświetlenie LED redukujące o 40% zużycie energii oraz  minimalizujące szkodliwe dla oczu migotanie.

Fotograf Carl De Keyzer z agencji Magnum Photos, który testował monitor jeszcze na etapie produkcji, powiedział: CX271_perss1System kalibracji jest zdumiewający  – po raz pierwszy mogę skalibrować monitor nie korzystając z pomocy profesjonalisty. Kolory są całkowicie zgodne z wydrukami, więc nie muszę się już więcej domyślać. Po prostu dostaję to co widzę.”

Do kontroli równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy, monitory wykorzystują autorską technologię EIZO  – Digital Uniformity Equalizer (DUE). Funkcja ta zapewnia, że współczynnik Delta-E opisujący nierównomierność, nie przekroczy wartości 3. Dodatkowo DUE utrzymuje również na tym samym poziomie temperaturę barw i jasność, w sytuacjach, kiedy zmienia się temperatura otoczenia.

Precyzyjną kalibrację zapewnia dołączone do monitorów oprogramowanie ColoraNavigator. Umożliwia ono wprowadzenie docelowych wartości jasności, punktu bieli,  gamma i wygenerowanie profilu ICC. ColorNavigator uruchamia również, zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem, automatyczną kalibrację w przypadku modelu CG277 i automatyczną korekcję w przypadku CX271. Oprogramowanie oferuje szereg dodatkowych funkcji, jak np.: emulacja odwzorowania barw smartfonach, tabletach i innych urządzeniach mobilnych.

Do zastosowań w edycji wideo i postprodukcji, ColorEdge CG277 umożliwia wyświetlanie barw dobieranych indywidualnie z wykorzystaniem przestrzennej tablicy 3D LUT.  W połączeniu z funkcją emulacji oprogramowania ColorNavigator umożliwia to twórcom filmowym sprawdzenie jak obraz będzie widziany przez widownię.

ColorEgde CG277 został wyposażony w tryby wyświetlania obrazu charakterystyczne dla środowisk broadcastowych: Rec. 709, EBU, SMPTE-C czy DCI. Obsługuje także sygnał 4K x 2K, skalując go naturalnej rozdzielczości 2560 x 1440.

Model EIZO CG277 przeszedł pozytywnie testy niemieckiej organizacji FOGRA. Został zakwalifikowany jako urządzenie klasy A, co potwierdza możliwość jego wykorzystania w systemach softproofingowych.

Dodatkowe funkcje obu modeli:

 [1] Konieczna jest karta graficzna obsługująca 10-bitowe wyświetlanie kolorów.