EIZO wprowadza do oferty 5 nowych monitorów do linii FlexScan EcoView. Monitory z serii EcoView zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o zastosowaniu w środowiskach biznesowych, takich jak giełdy, biura i pomieszczenia kontrolne. Ekologiczne, ergonomiczne, objęte 5-letnią gwarancją urządzenia cechują równocześnie niskie całkowite koszty użytkowania (TCO – Total Cost of Ownership).  Na nową linię składają się modele o przekątnej 23 cale – EV2316W i EV2336W, 24-calowe EV2416W i EV2436W oraz 27-calowy EV2736W.

Modele EV2336W, EV2436W i EV2736W wyposażone są w panele LCD typu IPS o kątach widzenia 178°. EV2316W i EV2416W posiadają panele LCD typu TN o kątach widzenia 170° w poziomie i 160° w pionie. Dodatkowo, mają funkcję "UpView" minimalizującą rozmywanie kolorów, mogące wystąpić, gdy patrzy się na monitor umieszczony powyżej linii wzroku. Wszystkie nowe urządzenia posiadają bezrtęciowe podświetlenie LED.

Monitory z serii EcoView mają kilka wspólnych funkcji, z których najbardziej zauważalną jest smukła konstrukcja ramki obudowy, zwężona aż o 40% w stosunku do poprzednich modeli. Modele 23-calowe mają ramki o grubości zaledwie 14,1 mm (górna/dolna) i 14,4 mm (lewa/prawa). W konfiguracjach wielomonitorowych oznacza to oszczędność miejsca na biurku i zmniejszenie ruchu oczu między ekranami.

Modele 23 i 24-calowe mają 2 rodzaje podstaw. Pierwsza – FlexStand2 – oferuje w zależności od modelu regulację wysokości aż do 195 mm, nachylenia, obrotu oraz tryb portretowy. Druga – TriStand2 – o bardzo kompaktowej budowie ma możliwość regulacji wysokości w zakresie 60 mm, nachylenia i obrotu. FlexStand2 jest standardowym wyposażeniem 27-calowego modelu FlexScan EV2736W. Wszystkie modele mogą być montowane na ramionach i nóżkach kompatybilnych z VESA.

Przyczyną widzianego przez wielu użytkowników migotania, powodującego szybkie zmęczenie oczu, jest wykorzystywana w konwencjonalnych monitorach metoda regulacji jasności podświetlenia LED. EIZO zastosowało rozwiązanie, dzięki któremu regulowanie jasności nie powoduje zauważalnego migotania, przy równoczesnym zachowaniu stabilności koloru.

Kolejna nowa, opracowana przez EIZO funkcja o nazwie EcoView Optimizer 2 pozwala obniżyć nawet o 30% zużycie energii poprzez zmniejszenie jasności podświetlenia i zwiększenie kontrastu na ekranach, na których jest wyświetlana głównie ciemna zawartość. Jakość obrazu pozostaje zachowana, ponieważ zmniejszenie jasności jest prawie niedostrzegalne.

Funkcja Auto EcoView, znana już z wcześniejszych modeli FlexScan, automatycznie dostosowuje jasność ekranu w zależności od zmian oświetlenia otoczenia. Obniża zużycie energii, jednocześnie zmniejszając zmęczenie oczu, wywołane zbyt jasnym lub zbyt ciemnym obrazem na ekranie.
 
Czujnik EcoView Sense 2 wykrywa, kiedy użytkownik odchodzi od biurka i automatycznie przełącza monitor w tryb oszczędzania energii. Z chwilą powrotu użytkownika, EcoView Sense 2 ponownie włącza monitor. Dokładność działania tej funkcji, wynika z wykrywania zarówno ruchu użytkownika, jak i ciepła jego ciała.

Monitory FlexScan EcoView posiadają pięć trybów pracy – sRGB, Movie, Paper i dwa tryby definiowane przez użytkownika. Tryb Paper symuluje wygląd wydruku na papierze, zapobiegając zmęczeniu oczu podczas czytania dokumentów. Co więcej, funkcja EyeCare Filter, udostępniana poprzez dołączone oprogramowanie narzędziowe ScreenManager Pro for LCD, oferuje kilka wzorów, symulujących różne rodzaje papieru.

Dodatkowe funkcje


Dwa modele są już dostępne w sprzedaży u polskiego dystrybutora. Cena modelu EV2416 to 1.999 zł brutto, natomiast EV2436 2.499 zł brutto. Pozostałe monitory będą dostępne w sprzedaży pod koniec października, ich ceny nie są jeszcze znane.