Firma EIZO zaprezentowała dziś pierwsze modele 4K należące do najnowszej generacji biznesowych monitorów FlexScan: 31,5-calowy EV324X oraz 27-calowy EV2740X. Oba mają ekran w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160) oraz złącze USB-C niezbędne na nowoczesnym stanowisku komputerowym. Monitory odznaczają się przede wszystkim doskonałą ergonomią, energooszczędnością oraz przyjaznością dla środowiska.

FlexScan EV3240X i EV2740X mają rozdzielczość 4K UHD (3840 x 2160), a więc czterokrotnie wyższą niż standardowa rozdzielczość full HD (1920 x 1080) i ponad dwukrotnie wyższą niż rozdzielczość WQHD (2560 x 1440). Dzięki temu na jednym ekranie zmieszczą się wszystkie potrzebne aplikacje, a użytkownik nie musi ciągle przełączać i przewijać okien.

Oba monitory mają też wysoką gęstość piksela, czyli ppi (pixel per inch – piksele na cal). W przypadku modelu EV3240X wynosi ona 140 ppi, a w modelu EV2740X – 163 ppi. Oznacza to, że koncentracja pikseli jest dwukrotnie wyższa niż na monitorze full HD. W efekcie nawet najmniejsze znaki i ikony wyświetlane są z doskonałą ostrością.

 

W nowoczesnych laptopach często brakuje złączy wejściowych, ponieważ producenci rezygnują z nich, by „odchudzić” swoje urządzenia i sprawić, by były bardziej przenośne. EV3240X i EV2740X są siostrzanymi modelami biznesowych monitorów FlexScan klasy premium, które po podłączeniu przez złącze USB-C mogą służyć jako stacja dokująca. Dzięki temu użytkownicy mogą wyświetlać obrazy wideo, odtwarzać audio, przesyłać sygnały USB, a także ładować podłączone urządzenia (np. laptopa) z mocą 94 W.

Monitory wyposażono we wbudowany port LAN zapewniający stabilne przewodowe połączenie z siecią. Wystarczy podłączyć dowolnego laptopa do złącza USB-C monitora, aby uzyskać dostęp do sieci. Dzięki temu można swobodnie prowadzić rozmowy konferencyjne lub przesyłać dane z wysoką prędkością. Oba modele mają również trzy porty USB-A i dodatkowy port USB-C downstream do podłączenia urządzeń peryferyjnych takich jak klawiatura, mysz czy kamerka internetowa.

Energia potrzebna do zasilania urządzeń przez USB-C z mocą 94 W nieuchronnie zwiększa emisję ciepła wewnątrz monitora. Aby zapobiec przegrzewaniu, z tyłu obudowy umieszczono nierzucające się w oczy otwory wentylacyjne. W ten sposób ciepło jest bezpiecznie odprowadzane, a monitor wciąż prezentuje się estetycznie.

Wysokiej jakości głośniki zajmują zazwyczaj sporo miejsca, dlatego wbudowanie ich w ramkę monitora sprawia, że obudowa robi się toporna i niezgrabna. Inżynierom EIZO udało się zmieścić w obudowie głośniki o mocy 2 W, nie rezygnując jednocześnie ze zgrabnego, bezramkowego designu cechującego serię FlexScan EV. Zintegrowane głośniki zapewniają czysty, wyraźny dźwięk podczas wideokonferencji, a wyjściowe złącze audio umożliwia podłączenie zewnętrznych głośników w przypadku, gdy dźwięk trzeba dodatkowo wzmocnić.

Klienci coraz częściej szukają producentów, którzy prowadzą swoją działalność z poszanowaniem środowiska naturalnego i realizują inicjatywy zrównoważonego rozwoju. Monitory EV3240X i EV2740X uzyskały certyfikat EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool) o najbardziej rygorystycznym standardzie Gold, który stanowi dowód na produkcję przyjazną środowisku, m.in. w zakresie stosowania materiałów pochodzących z recyklingu, ograniczania zużycia energii oraz korzystania z ekologicznych materiałów pakowych. Oba monitory mają także certyfikaty zrównoważonego rozwoju TCO Certified Generation 9 i ENERGY STAR.

Aż 80% plastiku użytego do produkcji monitorów EV3240X i EV2740X pochodzi z recyklingu. W ten sposób ograniczamy ilość plastikowych opadów trafiających do środowiska, oszczędzamy zasoby i promujemy ponowne wykorzystanie materiałów. Dzięki zastosowaniu energooszczędnego panelu modele EV3240X i EV2740X mają pobór mocy mniejszy odpowiednio o 44% i 48% w stosunku do monitorów poprzedniej generacji o takiej samej przekątnej i rozdzielczości.

EIZO stopniowo rezygnuje z pakowania monitorów w plastik i styropian z uwagi na dobro planety. Na czas transportu monitory EV3240X i EV2740X zabezpiecza się pulpą papierową wytwarzaną z pochodzących z recyklingu kartonów i gazet. Kable również pakowane są w papier zamiast plastikowych woreczków. Oprócz tego EIZO oferuje klientom korporacyjnym możliwość spakowania wielu monitorów w jeden karton i zrezygnowania z niepotrzebnych stopek lub kabli. Takie rozwiązanie zmniejsza ilość materiałów potrzebnych do wysłania jednego zamówienia, a co za tym idzie nie generuje zbędnych śmieci.

Inne cechy

Dostępność

Sprzedaż monitorów FlexScan EV3240X i EV2740X rozpocznie się w kwietniu 2023 roku. Szczegółowych informacji na temat dostępności produktu w różnych krajach udzielają lokalni dystrybutorzy EIZO.