Japoński producent EIZO, zaprezentuje monitory do zastosowań w radiologii i na salach operacyjnych, jak również oprogramowanie do kontroli jakości obrazu EIZO RadiCS na branżowej wystawie organizowanej podczas Europejskiego Kongresu Radiologii (ECR), który odbywać się będzie w dniach 1-4 marca 2018 we Wiedniu. Dodatkowo EIZO wystawiać będzie wybrane rozwiązania dostępne w bieżącej ofercie.

Wśród innowacyjnych rozwiązań prezentowanych na ECR będzie RX560 MammoDuo – zestaw do obrazowania badań piersi. W jego skład wchodzą dwa 5-megapikselowe modele RadiForce RX560-MD, umieszczone na wspólnej stopce. Takie rozwiązanie zwiększa wygodę i ogranicza przestrzeń konieczną do ustawienia obok siebie dwóch 21.3” monitorów, wykorzystywanych do przeglądania badań piersi.

Zwiększenie ergonomii nie jest jedyną innowacją w tym rozwiązaniu. W modelach RadiForce RX560 zastosowano również rozwiniętą funkcję Hybrid Gamma PXL, która automatycznie, piksel po pikselu rozróżnia obszar monochromatyczny od kolorowego, tworząc hybrydowy obraz, na którym każdy piksel dla obrazów monochromatycznych ma zoptymalizowaną skalę szarości zgodną ze standardem DICOM, dla badań kolorowych krzywa jest ustawiona dla współczynnika Gamma 2.2. Metoda ta zwiększa dokładność i niezawodność w porównaniu do tradycyjnych sposobów wykrywania różnych obszarów.

RadiForce RX560 jest pierwszym na świecie monitorem medycznym wykorzystującym panel LCD typu LTPS (low temperature polysilicon) i dzięki temu mogący osiągać wysoką jasność, konieczną w screeningu piersi, co dotąd możliwe było wyłącznie w monitorach monochromatycznych. Panel może wyświetlać obrazy z jasnością sięgającą 1100 cd/m2, oznacza to, że jest w stanie wyświetlać monochromatyczne obrazy o wysokiej rozdzielczości z tomosyntezy czy mammografii piersi, a oprócz tego również kolorowe obrazy pochodzące z aparatu USG czy endoskopu. Panel cechuje także wysoki kontrast 1500:1, przybliżony do tego, jaki mają monitory monochromatyczne, dzięki temu wyświetlane czernie są głębokie, bez wybarwienia charakterystycznego dla monitorów LCD.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem prezentowanym podczas Kongresu Radiologów jest model RadiForce RX660. To 6-megapikselowy monitor przeznaczony do jednoczesnego wyświetlania różnych obrazów medycznych, w tym CR, DR, CT, MRI i USG. Funkcjonalności, które zebrano pod wspólną nazwą
„Work-and-Flow” mają, jak twierdzi producent, w znacznym stopniu zwiększyć efektywność pracy radiologów. Jedną z takich funkcji jest narzędzie o nazwie „Point-and-Focus”, które pozwala w łatwy sposób zaznaczyć i wyróżnić analizowany fragment obrazu za pomocą myszy i klawiatury. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, jasność i wartość skali szarości zostaną odpowiednio dostosowane, optymalizując wyświetlany obraz.

Podczas ECR EIZO będzie również prezentować monitory, które zapewniają odpowiednią reprodukcję obrazów w placówkach klinicznych, podczas wizyt pacjentów. Wybrane modele MX, o których mowa mogą być wykorzystywane również w diagnostyce (ich zastosowanie zależy od rodzaju badań).

RadiForce MX315W to kolorowy monitor o przekątnej 31,1” i rozdzielczości 8 megapikseli – najwyższej spośród wszystkich modeli RadiForce MX. Umożliwia kalibrację zgodną ze standardem DICOM Part 14 i oferuje wystarczająco dużą przestrzeń, by móc jednocześnie wyświetlać obrazy z różnych badań, czy rekonstrukcje 3D.

Na stoisku EIZO będzie się można również zapoznać z rozwiązaniami do kontroli obrazu EIZO RadiCS i RadiNET Pro, oferującymi szerokie możliwości zarządzania i walidacji obrazów medycznych. Wśród dostępnych funkcjonalności jest kalibracja i kontrola jakości.

Ważną część ekspozycji EIZO będą stanowiły prezentowane po raz pierwszy na ECR produkty do zarządzania sygnałem video poprzez IP. CuratOR Alipe to elastyczne rozwiązania umożliwiające bezstratny transfer danych poprzez sieci IP. Jednym z jego elementów jest panel na sale operacyjne o symbolu SP2-24T-49, który w obrębie jednej stacji oferuje dostęp do systemu HIS i PACS. Z kolei Caliop, oprogramowanie do zarządzania i kontroli, stanowiące kolejny element linii produktów CuratOR, będzie prezentowany jako centralny interfejs użytkownika tego systemu.