EIZO wprowadza 5 MP kolorowy monitor LCD LTPS z unikalną podwójną stopką i funkcjami zwiększającymi walory użytkowe.

EIZO Corporation poinformowało o wprowadzeniu do sprzedaży 21.3”, 5MP modelu RadiForce RX560 idealnego do obrazowania badań klatki piersiowej. Monitor ma nową konstrukcję, która pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i nowe funkcje, które zapewnią zwiększenie efektywności pracy w pracowniach diagnostycznych.

RadiForce RX560

Screening raka piersi łączy mammografię  z badaniami wykorzystującymi ultradźwięki, pozwalając wykonywać badania pacjentów z dużą gęstością piersi. Co więcej, jeśli istnieje podejrzenie raka piersi, konieczne bywają różne inne badania, takie jak biopsja, rezonans czy tomografia piersi, które muszą być wyświetlane na kolorowym monitorze. RadiForce RX560 jest pierwszym na świecie monitorem medycznym wykorzystującym panel LCD typu LTPS (low temperature polysilicon) i dzięki temu mogący osiągać wysoką jasność, konieczną w screeningu piersi, co dotąd możliwe było w wyłącznie w monitorach monochromatycznych. Panel może wyświetlać obrazy z jasnością sięgającą 1100 cd/m2, oznacza to, że może wyświetlać monochromatyczne obrazy o wysokiej rozdzielczości z tomosyntezy czy mammografii piersi, a oprócz tego również kolorowe obrazy pochodzące z aparatu USG czy endoskopu. Panel cechuje także wysoki kontrast 1500:1, przybliżony do tego, jaki mają monitory monochromatyczne, dzięki temu wyświetlane czernie są głębokie, bez wybarwienia charakterystycznego dla monitorów LCD.

RadiForce RX560 będzie sprzedawany jako oddzielny produkt, jak również w formie zestawów dwóch sparowanych monitorów o nazwie RadiForce RX560 MammoDuo. RX560 MammoDuo będzie dodatkowo zawierać stopkę, na której jednocześnie będzie można zamontować dwa monitory. Stopkę skonstruowano w taki sposób, że regulacja wysokości, odchylenia w pionie i poziomie obydwu paneli przebiega w taki sposób, że pomiędzy nimi nie ma przerwy. RX560 ma najcieńsze na świecie ramki dla 5 MP monitora, po zestawieniu dwóch urządzeń razem, przestrzeń między ekranami to zaledwie 15 mm. Dodatkowo ramka wystaje zaledwie 2.5 mm ponad matrycę, tworząc prawie płaską powierzchnię. Dzięki tym cechom zmniejszono ilość elementów, które mogą mieć wpływ na rozproszenie uwagi radiologa porównującego obraz na obu ekranach.

Ponieważ dwa monitory wchodzące w skład zestawu RX560 MammoDuo podtrzymuje jedna stopka, rozmiar rozwiązania został znacząco ograniczony w porównaniu do konwencjonalnych konfiguracji, gdzie dwa panele ustawiane są obok siebie. Szerokość w poziomie ograniczono o 67 mm, w pionie o 36 mm a głębokość o 20.5 mm. Łącznie przestrzeń zajmowaną przez rozwiązanie ograniczono o 22%, co pozwala stworzyć niezakłócone środowisko pracy.

Wraz z modelem RX560 rozszerzono gamę narzędzi mających zwiększyć użyteczność dla radiologów o kolejną funkcję o nazwie Point-and-Focus. Pozwala ona użytkownikom wybrać określone obszary ekranu i skupić się na nich przy użyciu myszy i klawiatury.

W RX560 zastosowano również rozwiniętą funkcję Hybrid Gamma PXL, która automatycznie, piksel po pikselu rozróżnia obszar monochromatyczny od kolorowego, tworząc hybrydowy obraz, na którym każdy piksel dla obrazów monochromatycznych ma zoptymalizowaną skalę szarości zgodną ze standardem DICOM, dla badań kolorowych krzywa jest ustawiona na współczynnik 2.2. Metoda ta zwiększa dokładność i niezawodność w porównaniu do tradycyjnych sposobów wykrywania różnych obszarów.

Pierwsze modele RadiForce RX560 pojawią się w sprzedaży we wrześniu.

Więcej informacji o produktach EIZO znaleźć można na stronie: http://lorem.test