EIZO wprowadza na rynek 49-calowy monitor naścienny CuratOR LX490W, przeznaczony na sale operacyjne. Jego panoramiczny ekran w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) doskonale nadaje się do wyświetlania obrazów medycznych takich jak RTG, TK, MRI i badania endoskopowe.

lx490w_pressimageLX490W ma o dwa cale dłuższą przekątną niż jego poprzednik, model LX470W. Dzięki temu oferuje większą przestrzeń roboczą, umożliwiającą wygodne wyświetlanie wielu obrazów medycznych jednocześnie.

Ramki monitora zostały „odchudzone” o 56% i mają teraz grubość zaledwie 13,3 mm. Pomimo zwiększenia przekątnej ekranu z 47 do 49 cali, podstawowe wymiary monitora nie uległy zmianie, dlatego bez problemu zmieści się on wszędzie tam, gdzie poprzednio znajdował się starszy model. Oprócz tego LX490W jest o 22% lżejszy, co znacznie ułatwia zainstalowanie go na sali operacyjnej. Wodoszczelna konstrukcja bez wentylatorów oraz łatwy do wytarcia przedni panel ochronny sprawiają, że LX490W świetnie sprawdza się w środowiskach zabiegowych wymagających regularnego czyszczenia.

Monitor wyposażono w podświetlenie LED o wysokiej jasności, umożliwiające regulację luminancji w zakresie do nawet 700 cd/m2. Wbudowany system stabilizujący utrzymuje skalibrowaną wartość luminancji na stałym poziomie, co zapewnia spójne wyświetlanie obrazów w miarę upływu czasu. Z kolei kontrast 1300:1 i kąty widzenia 178° gwarantują lekarzom świetną widoczność całej powierzchni ekranu z każdego miejsca na sali zabiegowej.

W modelu LX490W nie zabrakło przydatnych funkcji znanych już użytkownikom LX470W, w tym obsługi wielu różnych sygnałów wejściowych i wyjściowych używanych przez najpopularniejsze systemy obrazowania. Pięć gotowych trybów gamma pozwala dopasować monitor do wymagań dotyczących jasności i wyświetlania różnego rodzaju obrazów (np. obrazów RTG w standardzie DICOM lub obrazów endoskopowych z krzywą gamma 2,2). Oprócz predefiniowanych 12-bitowych tabel LUT, LX490W oferuje także tabelę LUT definiowaną przez użytkownika, co ułatwia dopasowanie sposobu wyświetlania obrazów do własnych potrzeb. Monitor może także pracować w trybach picture-in-picture (PiP), picture-and-picture (PaP) lub picture-over-picture (PoP), które umożliwiają jednoczesne oglądanie obrazów z kilku różnych źródeł.

Dostępność
Sprzedaż monitora rozpocznie się pod koniec tego roku. Szczegółowe informacje na temat dostępności LX490W w danym kraju można uzyskać u lokalnego dystrybutora EIZO.