“TO IDEALNE ROZWIĄZANIE, KTÓRE WYZNACZA NOWY STANDARD DLA POZOSTAŁYCH PRODUCENTÓW”

Dr László Tabár użył niedawno multimodalnych monitorów EIZO jako narzędzia edukacyjnego podczas swojego międzynarodowego cyklu seminariów o chorobach piersi. Jego pierwsze zetknięcie z multimodalnymi monitorami EIZO z rodziny RadiForce nastąpiło podczas prowadzonych przez niego zajęć o zaawansowanym, multimodalnym wykrywaniu i diagnozie chorób piersi (ze szczególnym uwzględnieniem rezonansu magnetycznego), które odbyły się w listopadzie 2014 roku w Australii.

Konferencja była adresowana do radiologów i omawiała konsekwencje mammografii, rezonansu magnetycznego, USG piersi oraz interwencyjnych metod w radiologii. Organizatorem konferencji, która odbywała się w dniach 5-8 listopada 2014 w Australii, była firma Mammography Education, Inc.

 

img_DrTabar_08

Dr. med. László Tabár, F.A.C.R. (Hon)

Profesor radiologii Wydziału Medycyny na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja)
Doktor medycyny Wydziału Mammografii w Centralnym Szpitalu Falun (Szwecja)
Radiolog-konsultant w wielu kompleksowych ośrodkach leczenia chorób piersi w USA

bnr_DrLaszloTabar_en

Zobacz wideo (w języku angielskim)

 

Wpływ dra Tabára

W świecie medycyny imię i nazwisko László Tabár jest symbolem innowacji w dziedzinie leczeimg_DrTabar_03nia chorób piersi. Zdaniem jego kolegi po fachu, dra Michaela N. Linvera, „dr Tabár to prawdziwy geniusz, który zmienił świat na lepsze. Pośrednio i bezpośrednio ocalił życie setek tysięcy pacjentek. Miał też wielki wpływ na sposób, w jaki specjaliści na całym świecie przeprowadzają obrazowanie klatki piersiowej.”

Według dra Tabára „to pierwsze pokolenie lekarzy, którzy mają szansę naprawdę zmienić życie pacjentek z nowotworem piersi.”

Prawidłowe rozpoznanie

img_DrTabar_02Radiolodzy wykonujący mammografię codziennie mierzą się z problemem precyzyjnego opisania natury wykrytego nowotworu piersi innym lekarzom. Dr Tabár określił potrzeby radiologów następująco: „Chcemy widzieć szczegóły i postawić właściwą diagnozę. Chcemy móc opisać rzeczywistą skalę choroby naszym kolegom – chirurgom, onkologom, patologom. Właśnie dlatego prosimy producentów sprzętu medycznego: dajcie nam lepszą jakość obrazu, wyższą rozdzielczość, pozwólcie nam zobaczyć więcej na monitorach.”

Czarno-białe i kolorowe obrazy

Do wykrycia małych struktur w badanimg_DrTabar_04iu mammograficznym konieczny jest obraz wyraźnie pokazujący najmniejsze detale. Jedną z najistotniejszych metod diagnostycznych jest pomiar gęstość piersi, który często wymaga połączenia mammografii, badania USG oraz rezonansu magnetycznego. Stawia to przed radiologami duże wyzwanie, ponieważ mammografia jest czarno-biała, ale rezonans magnetyczny i badanie USG są najlepiej widoczne w kolorze. „Zamierzam używać monitorów EIZO, bo są nie tylko czarno-białe, ale także pokazują histologię i cały zakres kolorów na spektrum histologicznym. Dzięki temu łatwiej jest interpretować badania mammograficzne, USG i rezonansu magnetycznego” – mówi dr Tabár.

Wszystko na jednym ekranie

img_DrTabar_05Dotychczas radiolodzy przeprowadzający rozpoznanie musieli obserwować wiele monitorów jednocześnie, aby widzieć wszystkie niezbędne dane. Multimodalna seria EIZO pozwala zastąpić wielomonitorową konfigurację jednym monitorem o wysokiej rozdzielczości, wyświetlającym wszystkie potrzebne obrazy naraz. Dr Tabár opisał to następująco: „różnica między patrzeniem na jeden ekran i na kilka jest ogromna. Jeśli wyniki mammografii, rezonansu magnetycznego, USG i badań histologicznych są wyświetlane na osobnych ekranach, biedny radiolog musi biegać wzrokiem między czterema oddzielnymi monitorami, że zobaczyć wszystkie istotne dane. W czasie, jaki zajmuje przeniesienie wzroku z jednego ekranu na drugi, mózg traci części informacji i przez to nie widzi pełnego obrazu sytuacji. Wspólny ekran dla wszystkich obrazów eliminuje ten problem.”

Szczegółowość obrazu

Dr Tabár był pod wrażeniem sprawnej pracy aplikacji multimodalnych img_DrTabar_06na monitorach z serii RadiForce. „Jakość wyświetlanych obrazów jest doskonała i są one na tyle szczegółowe, by umożliwić rozpoznanie nowotworu i postawienie diagnozy. Jestem bardzo wdzięczny za wsparcie firmy EIZO na konferencjach. Sprzęt, którego używamy do szkolenia naszych kolegów, działa bez zarzutu i daje wspaniałą jakość obrazu. Ponadto korzystanie z niego jest niezwykle proste.”

Przełom w zarządzaniu obrazami medycznymi

Seria multimodalnych monitorów do mammografii EIZO stanowi modelowe rozwiązanie eliminujące problem zarządzania rozproszonymi danymi. Monitory EIZO znacznie przyczynią się do sposobu, w jaki diagnozuje się, leczy i monitoruje pacjentów z nowotworem.