Firma EIZO konsekwentnie rozszerza swoją linię modeli medycznych. Tym razem zapowiedziała dwa nowe monitory do chirurgii i endoskopii. Ich wyróżnikiem jest to, że wyświetlają obrazy trójwymiarowe.

Monitory należą do nowej linii, dedykowanej do wyświetlania obrazów z endoskopu i mikroskopu podczas wykonywania zabiegów i operacji chirurgicznych. Pierwsze dwa nowe modele oznaczone symbolami CuratOR EX3220-3D i EX2620-3D – mają odpowiednio 31.5” oraz 26” ekrany o rozdzielczości full HD (1920 x 1080)  i zastosowano w nich technologię obrazowania 3D opracowaną przez EIZO.

W czerwcu ubiegłego roku EIZO przejęło od Panasonic Healthcare Corporation część biznesu, zajmującego się dotychczas produkcją monitorów endoskopowych. EIZO opracowało swoją własną linię zaawansowanych technologicznie monitorów chirurgicznych, w której z sukcesem połączono technologie pochodzące od obu firm.

W ostatnich czasach wielu chirurgów wybiera kamery, które mogą filmować w 3D, co ma zwiększyć poczucie głębi obrazów podczas operacji. EX3220-3D i EX2620-3D wiernie odtwarzają obrazy 3D z wysoką rozdzielczością, jakością i kontrastem. EX3220-3D ma maksymalną jasność 650 cd/m2 i kontrast 1400:1, natomiast EX2620-3D ma maksymalną jasność na poziomie 580 cd/m2 przy takim samym kontraście.

Ze względu na technologię produkcji, większość monitorów ma szczeliny pomiędzy panelem LCD a zewnętrzną warstwą szkła ochronnego, co może powodować refleksy z powodu różnic współczynników załamania światła. W przypadku modeli EX3220-3D EX2620-3D zastosowano autorską technologię EIZO: optical bondingprzestrzenie pomiędzy poszczególnymi warstwami wypełniane są żywicą, redukując odbicia, przez co poprawia widoczność, a jednocześnie zwiększa wytrzymałość. Rozwiązanie sprawdza się świetnie w jasnych pomieszczeniach, takich jak na przykład sale operacyjne, gdzie widoczność ma znaczenie krytyczne.

Monitory opracowano z myślą o zachowaniu bezpieczeństwa pracy i higieny. Zaokrąglone narożniki chronią przed przypadkowymi urazami przy przesuwaniu monitora po sali, ponadto ekran zlicowany jest z obudową, tak by zapewniał wodo- i pyłoodporność (część przednia spełnia normę IP45, cała obudowa natomiast zgodna jest z normą IP32). Konstrukcja nie wymaga posiada systemu chłodzenia, dlatego obudowa nie zawiera otworów wentylacyjnych, co oznacza, że czyszczenie i dezynfekcja mogą być wykonywane bezpiecznie i szybko, bez obaw o uszkodzenie monitora. Kable można ukryć schludnie zorganizować w dołączonej do urządzenia maskownicy, co zapewni bezpieczne i higieniczne użytkowanie.

EIZO planuje rozszerzać swoją nową linię monitorów chirurgicznych, a poszczególne modele będą się różnić między sobą rozdzielczością i rozmiarami paneli (na przykład 4K 3D), w odpowiedzi na różnorodne potrzeby klientów z dziedziny medycyny.

CuratOR EX2620-3D ma pojawić się w sprzedaży we wrześniu, natomiast model CuratOR EX3220-3D dopiero w grudniu tego roku. Nie są jeszcze znane ceny nowych modeli.