EIZO wprowadza do sprzedaży ColorEdge CG318-4K – 31-calowy monitor w rozdzielczości 4K (4096 x 2160) zgodnej ze specyfikacjami organizacji Digital Cinema Initiatives (DCI). ColorEdge CG318-4K został stworzony z myślą o zastosowaniach w mediach i przemyśle rozrywkowym (np. w kinie i telewizji), gdzie coraz częściej używa się wysokich rozdzielczości, co wymaga odpowiednich rozwiązań do wyświetlania obrazów 2D, 3D CGI i efektów specjalnych oraz do przeprowadzania kompozycji i korekcji kolorów. Monitor może stanowić zarówno narzędzie edycji, jak i punkt odniesienia. Świetnie nadaje się też dla profesjonalistów z dziedziny fotografii i druku, którzy potrzebują monitora o wysokiej rozdzielczości i gęstości pikseli.

ColorEdge_CG318-4K_press

ColorEdge CG318-4K wyposażono w panel LCD z technologią IPS, podświetleniem LED i szeroką gamą kolorów, która odtwarza 98% przestrzeni kolorów DCI-P3 i 99% przestrzeni kolorów Adobe RGB. Monitor ma także szerokie kąty widzenia (178°) i umożliwia ustawienie jasności na maksymalnym poziomie 350 cd/m2. Kontrast 1500:1 pozwala na zachowanie głębi ciemnych tonów nawet przy patrzeniu na ekran z boku.

ColorEdge CG318-4K ma wbudowany czujnik pozwalający na wygodną, automatyczną kalibrację. EIZO oferuje także dwa dedykowane programy do kalibracji, ColorNavigator NX i ColorNavigator 6, które dają możliwość ustawienia docelowych wartości jasności, krzywej gamma czy punktu bieli oraz wygenerowania profilu ICC. Dołączone do monitora oprogramowanie ColorNavigator 6 jest przeznaczone dla indywidualnych użytkowników potrzebujących dodatkowych funkcji, takich jak ręczne dopasowanie właściwości skalibrowanego monitora. Z kolei ColorNavigator NX, dostępny do pobrania za darmo na stronie www.eizoglobal.com, jest skierowany do firm i organizacji, które chcą scentralizować proces kontroli jakości swoich monitorów.

Zarządzanie kolorem dla modelu CG318-4K i innych wybranych modeli z serii ColorEdge jest możliwe dzięki oprogramowaniu ColorNavigator Network. Jest to bezpieczne rozwiązanie oferujące usługi hostingowe w chmurze, pozwalające administratorom przeprowadzać kontrolę jakości monitorów klienckich ColorEdge z zainstalowaną aplikacją ColorNavigator NX.

Korzystając z programów ColorNavigator Network i ColorNavigator NX, administratorzy mogą zautomatyzować proces kalibracji i kontroli jakości wszystkich monitorów z serii ColorEdge znajdujących się w jednej lub wielu lokalizacjach. Pozwala to zaoszczędzić setki tysięcy godzin rocznie, zapewniając przy tym wierne odtworzenie kolorów na wszystkich monitorach ColorEdge.

CG318-4K_screen_size(1)CG318-4K jest jednocześnie praktyczny i miły dla oka – jego zgrabna obudowa sprawia, że doskonale wygląda w środowisku pracy. Wyposażono go w podświetlane przyciski LED (przydatne w słabo oświetlonych pomieszczeniach), rączkę do przenoszenia monitora, uchwyt na kable z tyłu obudowy oraz trzy porty USB downstream z boku. Ma również ergonomiczną stopkę z zakresem regulacji wysokości 149 mm, możliwością nachylenia 40° (-5° – 35°) i obrotu 344°.

Monitor wyposażono w dwa wejścia DisplayPort (1.2) oraz dwa złącza HDMI. Wejścia DisplayPort obsługują natywną rozdzielczość 4096 x 2160 z częstotliwością odświeżania 60 Hz, a wejścia HDMI z częstotliwością odświeżania
30 Hz.

ColorEdge CG318-4K oferuje także funkcje szczególnie przydatne przy edycji wideo i postprodukcji. Jedną z nich jest tabela LUT 3D, dopasowująca każdy kolor z tabeli RGB z osobna. Z kolei ColorNavigator NX daje możliwość emulacji filmu – korzystając z tabeli LUT 3D, twórcy mogą przekonać się, jak będzie wyglądał ich produkt dla odbiorcy końcowego.

Jednolity poziom jasności i kolorów jest zapewniony dzięki autorskiej technologii EIZO DUE (Digital Uniformity Equalizer). Technologia ta gwarantuje, że współczynnik Delta-E na całym ekranie nie przekroczy wartości 3, a także kompensuje zmiany temperatury kolorów i jasności spowodowane wahaniami temperatury w otoczeniu.

Dodatkowe funkcje

Dostępność

Pierwsze monitory ColorEdge CG318-4K pojawią się na rynku wiosną 2015 roku. Program ColorNavigator Network jest już dostępny. W celu uzyskania dalszych informacji na temat obu produktów należy skontaktować się z dystrybutorem EIZO. Informacje o innych modelach EIZO znaleźć można na stronie: www.eizo.pl

[1] Konieczne są także karta graficzna i oprogramowanie obsługujące sygnał 10-bitowy.