Alstor, dystrybutor monitorów marki EIZO w Polsce wprowadza do sprzedaży 23,5” model – FORIS FG2421-PL. To pierwszy na świecie monitor dla graczy z częstotliwością odświeżania na poziomie 240 Hz. Nowy FORIS charakteryzuje również niski współczynnik input lag, a specjalne tryby wyświetlania opracowano we współpracy z profesjonalnymi graczami, tak by nadawały się idealnie do różnych gatunków: FPS, racing, fighting i innych gier akcji. Polscy gracze w komplecie otrzymają hitową produkcję Electronic Arts, najnowszą odsłonę gry Battlefield 4, w której będą mogli w pełni wykorzystać możliwości tego monitora.

FORIS FG2421W modelu FORIS FG2421-PL zastosowano nową funkcję, o nazwie Turbo 240, która sprawia, że częstotliwość odświeżania dwukrotnie przewyższa wartość 120 Hz, spotykaną w konwencjonalnych monitorach dla graczy. Turbo 240 konwertuje sygnał 120 Hz do 240 Hz, kontrolując system podświetlenia LED. Wysoki współczynnik odświeżania wraz z czasem reakcji[1] zaledwie 1 ms powoduje, że obraz wyświetlany jest bardziej płynnie.

FORIS FG2421-PL to pierwszy monitor dla graczy z odświeżaniem przekraczającym 120 Hz i matrycą wykonaną w technologii VA (vertical alignment). Zapewnia ona szerokie 176° kąty widzenia oraz bardzo wysoki kontrast – 5000:1 gwarantujący wyświetlanie głębokiej czerni. Duży współczynnik kontrastu zwiększa też widoczność w ciemnych obszarach ekranu, sprawiając, że gracz będzie mógł w porę dostrzec grożące mu niebezpieczeństwo czy „namierzyć” przeciwnika.

EIZO opracowało swój autorski układ, który minimalizuje input lag, czyli odstęp czasowy pomiędzy akcją wykonywaną przez gracza za pomocą klawiatury, myszy czy kontrolera, a jej efektem widzianym na ekranie. Przy sygnale wejściowym o częstotliwości 60 Hz input lag jest mniejszy niż 1 klatka, a przy sygnale 120 Hz schodzi poniżej 1.5 klatki.

Gracze mogą korzystać z dwóch trybów wyświetlania dedykowanych do gier FPS (first-person shooter) i jednego dla RTS (real-time strategy). Powstały one we współpracy z profesjonalnymi graczami z Fnatic – czołowego teamu w świecie eSportu, zapewniając idealną jasność, kontrast i wartości gamma dla tego typu gier. Dostępne są również trzy inne profile, które mogą być definiowane przez graczy.

Do monitora dołączane jest oprogramowanie ScreenManager Pro for Gaming. Aplikacja umożliwia między innymi ściągnięcie ze strony gaming.eizo.com profili ustawień, z których korzystają profesjonalni gracze czy eksport własnych ustawień i udostępnienie ich graczom, którzy również posiadają model FG2421-PL. Korzystając z ScreenManagera Pro for Gaming użytkownik może zdefiniować skróty klawiszowe, których użycie zmieni tryb wyświetlania kolorów i rozmiar ekranu, jak również wyłączy zasilanie monitora czy włączy/wyłączy dźwięk. Program jest kompatybilny z Windows 8, 7 i Vista.

Model FORIS FG2421-PL posiada bogaty zestaw złączy – gniazda HDMI, DisplayPort i DVI-D umożliwiają podłączenie monitora do komputera, konsoli, odtwarzacza Blu-ray czy aparatu cyfrowego. Koncentrator USB z 1 portem upstream i 2 portami downstream umożliwia podłączenie urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz czy klawiaturę bezpośrednio do wyświetlacza. Dostępne są również gniazda dla głośników i słuchawek.

Gry akcji uruchamiane są często w rozdzielczości mniejszej niż naturalna rozdzielczość monitora 1920 x 1080. Aby wykorzystać w całości 23.5” przestrzeń, użytkownik może powiększyć obraz, zachowując jego proporcje lub też powiększyć go tak, aby wypełniał cały ekran.

FORIS FG2421-PL ma zapewnić pełen komfort, nawet podczas wielu godzin grania. Przy wyłączonej funkcji Turbo 240, monitor pracuje z częstotliwością 120 Hz i korzystając z autorskiej, hybrydowej technologii zapewnia obraz bez migotania przy dowolnym poziomie jasności. Czujnik znajdujący się w przedniej części mierzy poziom oświetlenia w pomieszczeniu i dostosowuje jasność ekranu do idealnego poziomu, co prowadzi do oszczędności energii i zapobiega zmęczeniu oczu. Czujnik może być aktywowany lub wyłączony przez użytkownika.

Wraz z nowym modelem linia FORIS debiutuje w nowej odsłonie obudowy. W jej tylnej części znajduje się podświetlone logo EIZO. Tuż nad nim umieszczono poręczny uchwyt, ułatwiający przenoszenie monitora na LAN party czy inne imprezy eSportowe. Ergonomiczna stopka umożliwia regulację wysokości ekranu w zakresie 60 mm, odchylenie o 25° i obrót w płaszczyźnie poziomej o 344°. Przydatny uchwyt na kable pomoże zachować ład na biurku.

Nowy FORIS będzie dostępny w wybranych punktach w Polsce od 4 listopada. Cena monitora wraz z kodem do gry Battlefield 4 (w wersji z dodatkiem Chińska to 2199 PLN. Urządzenie objęte jest 5-letnią gwarancją, a usługi serwisowe realizowane są w trybie door-to-door.

Więcej informacji o monitorach EIZO dla graczy na stronie www.gaming.eizo.pl/

 Premiera Battlefield 4 w Polsce planowana jest na 31 października.[1] Czas reakcji zmierzono przy włączonej funkcji Turbo 240, wartość odpowiada czasowi, w którym podświetlenie jeden raz zaświeci się i wygasa.