Radomir Jakubowski

Fotografia przyrodnicza

Radomir Jakubowski

Profil Ambasadora

Imię i nazwisko: Radomir Jakubowski

Dziedzina: fotografia przyrodnicza

Kraj: Niemcy

Strona: http://www.naturephotocamp.com/

Monitor: ColorEdge CG248-4K, CS2740

Radomir Jakubowski ukończył studia ekonomiczne i mieszka w niemieckim Saarland, gdzie profesjonalnie zajmuje się fotografią przyrody. W wieku 18 lat został pełnoprawnym członkiem GDT (Gesellschaft Deutscher Tierfotografen – Niemieckiego Stowarzyszenia Fotografów Przyrody). Fotografia przyrody pozwala mu łączyć fascynację naturą z pasją do robienia zdjęć. Jego (nieraz bardzo wymagające fizycznie) podróże i wyprawy owocują zarówno zdjęciami reportażowymi, dokumentującymi odwiedzane miejsca, jak również kreatywnymi obrazami odznaczającymi się bardziej artystycznym podejściem. Zdjęcia i artykuły jego autorstwa regularnie publikowane są w czasopismach, katalogach i książkach wydawanych w całej Europie.

Radomir prowadzi warsztaty fotograficzne w Niemczech, Francji, Belgii i Szwajcarii, a także aktywnie wspiera i promuje młodych fotografów. Jest współzałożycielem projektu New Shoots Blog, a od 2012 roku przewodniczącym młodzieżowej grupy GDT. W 2013 roku nakładem wydawnictwa Galileo Design ukazała się jego pierwsza książka, powstała we współpracy z Sandrą Bartocha i Wernerem Bollmannem, zatytułowana „Die Fotoschule in Bildern: Naturfotografie”.

Początki przygody z fotografią

Radomir po raz pierwszy zetknął się z fotografią w wieku 11 lat, kiedy jego ojciec wytłumaczył mu podstawy robienia zdjęć przy pomocy starego aparatu Pentax.

„Szczerze mówiąc, zawsze bałem się spędzać nad jednym zdjęciem tyle czasu, co mój ojciec” – wyznaje Radomir z zakłopotanym uśmiechem. „Teraz każde ujęcie zajmuje mi dużo, dużo dłużej”.

Wszystko zaczęło się jednak od jego pierwszej cyfrówki.

„Miałem 15 lat i wreszcie mogłem robić tyle zdjęć, ile chciałem, nie płacąc kroci za ich wywoływanie. Dość szybko skupiłem się na przyrodzie i zwierzętach. Interesowały mnie zwłaszcza drobne detale. To zainteresowanie przerodziło się w fascynację, a ona – w pasję”.

Blisko natury

Obecnie Radomir organizuje warsztaty i obozy fotograficzne, dzieląc się swym bogatym doświadczeniem z osobami zainteresowanymi fotografią przyrodniczą. W swojej pracy nie zawsze szuka rzadkich, spektakularnych scen; czasami wystarczą mu same kształty, kontury i kolory natury.

„Jest dla mnie bardzo ważne, by być blisko natury i czerpać z tego przyjemność. Myślę, że moje zdjęcia odzwierciedlają ten sentyment, bo nie są kompozycjami powstałymi na ekranie komputera. Przedstawiam na nich dziką przyrodę taką, jaka jest, niczego nie dodając ani nie ujmując” – tłumaczy.

Jego prace cechują się dużą różnorodnością, od fotografii przyrodniczej i krajobrazowej aż po makrofotografię. Często podróżuje do górskich regionów w Europie Północnej i Środkowej.

Warsztat fotografa

Radomir kładzie duży nacisk na jakość sprzętu, którego używa do robienia zdjęć i ich późniejszej obróbki. Właśnie dlatego korzysta z dwóch monitorów ColorEdge CG248-4K.

„Już od jakiegoś czasu używam monitorów graficznych z funkcją kalibracji sprzętowej, ale monitory 4K to zupełnie nowa jakość. Odwzorowanie detali jest rewelacyjne” – chwali. I nic dziwnego. Jego dwa monitory ColorEdge, każdy o przekątnej 24 cali i gęstości piksela 185 ppi, wyświetlają obraz z niezwykłą ostrością i szczegółowością.

Zdaniem Radomira dużą zaletą monitorów z serii ColorEdge CG jest wbudowany kalibrator.

„Nie znosiłem wożenia się z zewnętrznym kalibratorem i w efekcie często zaniedbywałem proces kalibracji. Teraz już nie mam z tym problemu, bo mogę skonfigurować oba monitory tak, żeby same się kalibrowały w wyznaczonych odstępach czasowych. W oprogramowaniu bardzo podoba mi się to, że można stworzyć różne profile i łatwo się między nimi przełączać. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę programu ColorNavigator na pasku zadań i wybrać profil barwny dla danego monitora. To świetna opcja”.

Radomir Jakubowski jest ambasadorem ColorEdge od 2015 roku, a jego fachowa wiedza pomaga inżynierom EIZO w projektowaniu nowych monitorów graficznych.