EIZO wprowadza na rynek nową linię monitorów z serii ColorEdge przeznaczonych zarówno do wysoko profesjonalnych zastosowań graficznych, jak i, co jest nowością, dla mniej wymagających użytkowników, w których działalności istotne jest prawidłowe odwzorowanie barw. W skład nowej linii wchodzą trzy serie z 5 modelami. Każda z serii charakteryzuje się pakietem funkcji, opcjami i cenami dostosowanymi do poszczególnych grup użytkowników. Niezmienne pozostają: możliwość kalibracji sprzętowej, układ wyrównujący podświetlenie matrycy i indywidualna regulacja krzywej gamma każdego egzemplarza, który opuszcza fabrykę w Japonii.

Seria CG stanowi kontynuację obecnej linii ColorEdge i dalej będzie kierowana do profesjonalistów z zakresu fotografii, prepressu, edycji wideo, postprodukcji i innych dziedzin graficznych, które wymagają najbardziej zaawansowanych monitorów. Wśród najważniejszych cech można wymienić możliwość autokalibracji z zastosowaniem wbudowanego czujnika, szeroką przestrzeń odwzorowywanych barw, zdefiniowane tryby odwzorowania kolorów charakterystyczne dla broadcastowych standardów oraz oprogramowanie do kalibracji i kaptur w komplecie. Nowe modele to 27-calowy ColorEdge CG276 i 24-calowy ColorEdge CG246.

Natomiast seria CX przeznaczona jest do zastosowań półprofesjonalnych oraz dla zaawansowanych amatorów, na przykład studentów szkół graficznych i fotograficznych.  Modele z tej serii mają wbudowany nowego typu czujnik autokalibracji, który utrzymuje parametry na pożądanym poziomie, po kalibracji dokonanej urządzeniem zewnętrznym. Panele charakteryzuje możliwość reprodukcji szerokiej gamy kolorów, obejmującej prawie w całości przestrzeń Adobe RGB. W tym przypadku, oprogramowanie do kalibracji i kaptur dostępne są jako opcje. Pierwsze modele z tej serii to ColorEdge CX270 (27”) i ColorEdge CX240 (24.1”).

Modele z serii ColorEdge CS adresowane są dla najmniej wymagających użytkowników – na przykład osób stawiających pierwsze kroki w dziedzinie fotografii i projektowania. Tak jak seria CX, posiadają one wbudowany czujnik kontrolujący parametry kalibracji. Różnią się od nich węższym gamutem – ich możliwość odwzorowania obejmuje większość przestrzeni sRGB.  Pierwszym przedstawicielem nowej serii jest model ColorEdge CS230 (23”).

W przypadku serii CG, wbudowany czujnik do kalibracji zapożyczono ze starszych modeli ColorEdge. Umieszczony w przedniej części obudowy, wysuwa się z niej w momencie, kiedy według harmonogramu, należy dokonać kalibracji. Kalibracja może zostać przeprowadzona po godzinach pracy, kiedy komputer nie jest wykorzystywany.

Czujniki w serii CX i CS również umieszczono w obudowie. Dostępne jako opcja oprogramowanie ColorNavigator pozwala w prosty sposób dostosować parametry monitora do wyników uzyskanych wcześniej, podczas kalibracji wykonanej z użyciem urządzenia zewnętrznego.

W serii CG i CX EIZO zastosowało dwa innowacyjne rozwiązania, których celem było poprawienie stabilności obrazu. Pierwszą z nich jest redukcja o 75% czasu koniecznego do stabilizacji jasności i nasycenia kolorów, po włączeniu monitora. To, co zajmowało wcześniej 30 minut, trwa obecnie 7.  Drugim rozwiązaniem jest układ DUE (digital uniformity equalizer), który koryguje wahania jasności tak, jak to było w przypadku wcześniejszych modeli ColorEdge, ale obecnie utrzymuje również na tym samym poziomie temperaturę kolorów i jasność, w sytuacjach, kiedy zmienia się temperatura otoczenia (np. podczas sesji w plenerze).

Wszystkie modele z serii ColorEdge mają złącza DVI-I, HDMI oraz DisplayPort umożliwiając podłączenie ich do różnego typu kart graficznych. Interfejs HDMI pozwala ponadto na bezpośrednie podłączenie cyfrowych aparatów fotograficznych. Dodatkowo, w obudowie umieszczono koncentrator USB, z 2 portami upstream i 2 portami downstream.

Dodatkowe funkcje:

Jako pierwszy, na polski rynek trafi już w sierpniu ColorEdge CX240. Kolejne modele będą się pojawiać w sprzedaży jesienią. Niestety nie znane są jeszcze ich ceny.

[1] Konieczna jest karta graficzna obsługująca 10-bitowe wyświetlanie kolorów.
[2] Czas użytkowania jest w tym przypadku ograniczony do 30.000 godzin. Gwarancja brak pełnego martwego piksela RGB w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu, zgodnie z normą ISO9241-307 (klasa I).