Monitor Eizo ColorEdge CS2420 jest nagrodą w konkursie fotograficznym, organizowanym przez markę Eizo oraz serwis SwiatObrazu.pl. Monitor stworzony został specjalnie z myślą o hobbystach i amatorach, interesujących się grafiką lub fotografią. Oferuje wiele zaawansowanych funkcji monitorów z rodziny ColorEdge, pozwalając z łatwością kontrolować proces tworzenia i edytowania zdjęć, ilustracji, grafik i innych prac. Tematem konkursu jest jedna z najmocniejszych stron monitorów Eizo – Świat kolorów.

konkurs-swiat-kolorowKażdy chce, żeby wykonywane przez niego zdjęcia zachwycały niezwykłą kolorystyką (oczywiście za wyjątkiem sytuacji, gdy fotografujemy w czerni i bieli bądź tonujemy obraz np. do sepii). Również producenci aparatów cyfrowych starają się, aby ich produkty jak najlepiej oddawały kolorystykę fotografowanych scen.  Nie możemy jednak liczyć na to, że aparat wykona za nas całą pracę.  Na początek ważne jest zrozumienie jednej podstawowej rzeczy: niezależnie od tego  jakich narzędzi użyjemy podczas wykonywania zdjęcia, to widoczne na nim kolory mogą być tylko tak dobre, jak dobre było światło padające na scenę. Wszystkie obserwowane przez nas i rejestrowane przez aparat kolory są efektem odbijania się tego światła od oglądanych obiektów (nie dotyczy to tylko przedmiotów świecących własnym światłem).

Często w domu okazuje się, że zdjęcia, które na ekranie LCD aparatu prezentowało się całkiem w porządku, na ekranie monitora wyglądają dziwnie. Bo czy ktokolwiek słyszał o tym, żeby trawa była turkusowa? W dodatku stado pasących się na zboczu fotografowanej góry dzikich zwierząt zlało się w jednorodną burą plamę. Czego zatem fotograf powinien wymagać od swojego monitora? Oczywiście tego, aby ten wyświetlał prawidłowo zdjęcia z aparatu cyfrowego podczas ich oglądania i obróbki. Najważniejszym kryterium jest zawsze  odpowiednio szeroka przestrzeń barwna oraz wierność odwzorowania kolorów.

Zapraszamy zatem do udziału w konkursie „Świat kolorów” i nadsyłania fotografii, na których kolory stanowią istotny środek wyrazu.

Konkurs trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia 2016 r.

Aby zgłosić fotografię do konkursu, należy zalogować się (lub zarejestrować i zalogować) w serwisie SwiatObrazu.pl, a następnie dodać zdjęcie do kategorii konkursowej w profilu Użytkownika.

Regulamin konkursu

Nagroda dla I miejsca – monitor EIZO ColorEdge CS2420

ColorEdge CS2420 ma wyjątkowo szeroki gamut kolorów i odtwarza prawie całą przestrzeń Adobe RGB, dzięki czemu pliki w tym formacie będą wyświetlane poprawnie. Kolory na zdjęciach przedstawiających błękitne niebo czy żywą zieleń lasów będą reprodukowane z wiernością, której nie oddadzą monitory z przestrzenią kolorów sRGB. Szeroki gamut monitora oznacza również, że będzie on w stanie wyświetlić prawie w całości przestrzenie CMYK ISO-coated i US web-coated, wykorzystywane w procesie druku.