SZKOŁA DRUKU ILFORD W KRAKOWIE!
Firma Medikon, przedstawiciel marki Ilford w Polsce oraz partner graficzny firm Epson i EIZO, zaprasza do Krakowa na warsztaty z serii Szkoła druku ILFORD – Zarządzanie barwą w fotografii i fotograficzny druk atramentowy. Nieodpłatne warsztaty odbędą się 26 oraz 27 stycznia w fotograficznym Studio Luma (ul. Ślusarska 9, Kraków). Warsztaty prowadzić będzie Szymon Aksienionek, ekspert ds. druku i zarządzania barwą Medikon Polska.
Uczestnicy krakowskich warsztatów podczas 5,5-godzinnego spotkania mają niebywałą okazję zdobyć zestaw praktycznych umiejętności niezbędnych do przygotowania cyfrowej ciemni – drukarki, monitora, papieru i oprogramowania – do efektywnej pracy umożliwiającej edycję i drukowanie zdjęć cyfrowych zgodnie z zasadami zarządzania barwą. Podczas warsztatów omówione – jak również wypróbowane w praktyce! – zostaną najważniejsze zagadnienia związane z cyfrowym drukiem fotograficznym.
By zapewnić najwyższy poziom merytoryczny podczas warsztatów wykorzystane zostaną najwyższej klasy rozwiązania dostępne obecnie na rynku, w tym:
- szeroka gama papierów ILFORD – od podstawowych, powlekanych papierów błyszczących i półmatowych serii GALERIE Premium po ekskluzywne podłoża najnowszej serii GALERIE Prestige – papiery barytowe (Baryta, Fibre Base, 100% Alpha Cellulose), matowe artystyczne podłoża archiwalne (Fine Art, 100% Cotton Rag) oraz płótna (Canvas)
- wielkoformatowy ploter EPSON Stylus Pro 9900 oraz drukarki fotograficzne EPSON Stylus Photo R3000 i L800
- najnowsze zaawansowane monitory graficzne EIZO ColorEgde CX240, ColorEdge CS230 i FlexScan SX2462W
- urządzenia i oprogramowanie do kalibracji, profilowania i kontroli koloru firmy X-Rite takie jak i1Pro2, Colormunki Photo, i1Display Pro, ColorChecker Passport
- oprogramowanie do zarządzania procesem druku Mirage Master Edition, system proofingowy Mirage Proof i RIP ONYX RIPCenter
Program warsztatów podzielony jest na 3 części: teoretyczną i praktyczną (dla zarejestrowanych uczestników*) oraz dyskusyjną, otwartą dla wszystkich chętnych.
Część I. (teoretyczna) Zarządzanie barwą w fotografii
Sobota: 11:30-14:00, Niedziela: 9:00-11:30 (konieczna rejestracja, szczegóły poniżej*)
Prezentacja i wykład teoretyczny będą obejmowały tematy takie jak:
- Specyfika postrzegania barwy – możliwości i trudności
- Różnice między urządzeniami w procesie tworzenia obrazu cyfrowego
- Co to jest i jak działa system zarządzania barwą (CMS – Color Management System)?
- Wpływ otoczenia na odwzorowanie braw na wydrukach i monitorze
- Kontrola koloru i balansu bieli w lustrzance cyfrowej
- Format pliku – RAW czy JPG a możliwości w zakresie reprodukcji barwy
- Podstawowe modele i przestrzenie barwne – RGB czy CMYK?
- Profile ICC – czym są i dlaczego są takie ważne?
- Tworzenie profili barwnych ICC dla monitora, drukarki, papieru i aparatu cyfrowego
- Monitor do pracy z fotografią – wybór i kalibracja
- Zarządzanie barwą w programie Adobe Photoshop
- Softproofing – symulacja barw wydruku w oprogramowaniu Photoshop i Mirage
- Proofing i softproofing – kiedy stosować, na co uważać
- Fotograficzne drukarki atramentowe – prezentacja rozwiązań i możliwości
- Papiery do druku atramentowego – przegląd szerokiej gamy podłoży ILFORD
- Przygotowanie i drukowanie fotografii z użyciem profili ICC
- Zaawansowane drukowanie – oprogramowanie RIP zarządzające procesem druku
Część II. (warsztatowa) Przygotowanie środowiska pracy i drukowanie fotografii
Sobota: 14:30-17:00, Niedziela: 12:00-14:30 (konieczna rejestracja, szczegóły poniżej*)
Szczegółowa analiza poszczególnych elementów konfiguracji środowiska pracy dedykowanego drukowaniu fotografii zgodnie z zasadami zarządzania barwą. Uczestnicy dowiedzą się jak w praktyce stosować jego zasady w swojej pracy z fotografią cyfrową.
Część III. (otwarta) Fotograficzny druk atramentowy
Sobota: 17:45-20:00 (część otwarta, nie wymaga rejestracji)
Otwarta dyskusja, na którą zapraszamy wszystkich pasjonatów drukowania fotografii i zarządzania barwą! W swobodnej atmosferze dialogu omawiane będą najtrudniejsze (niemal filozoficzne!) tematy związane z fotograficznym drukiem atramentowym, zarządzaniem barwą w fotografii i przygotowywaniem zdjęć do druku. Specjaliści chętnie odpowiedzą na indywidualne pytania związane z drukiem fotografii, pomogą wybrać rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb Gości Szkoły druku czy doradzą jak skonfigurować konkretny system fotograficznego druku atramentowego. (część otwarta, nie wymaga rejestracji)
* Ze względu na ograniczoną ilość miejsc udział w pierwszej i drugiej części warsztatów, zarówno 26, jak i 27 stycznia, wymaga rejestracji. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: druk@medikon.pl. Więcej informacji na temat warsztatów oraz szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie Medikon.