Fotolia przedstawia trzeciego artystę międzynarodowego projektu TEN sezon 2 – Brazylijczyka Adhemasa Batistę. Jego praca pod tytułem Colors to Defy Gravity, będzie dostępna w pliku .PSD już w piątek 8 marca. 

To ju Fotolia_Adhemas_Batista-300dpiż trzeci projekt drugiego sezonu, rozpoczętej na początku 2013 roku kolekcji TEN. Podczas gdy pierwsze 2 kreacje, wykonane przez Gustavo Brigante i Soonguy Gwon, pobiły wszelkie rekordy z odpowiednio 23 454 i 31 265 pobrań, oficjalna strona kolekcji TEN zanotowała ponad 100 tys. odwiedzin w ciągu miesiąca. Marcowym artystą projektu jest Brazylijczyk Adhemas Batista, którego praca zatytułowana Colors to Defy Gravity,będzie dostępna do pobrania za darmo przez 24h już 8 marca.

Sprzedawca kolorów

Adhemas Batista Połyskujące kolory i rytmiczne wibracje to motywy, które nieustannie przewijają się przez prace Adhemasa. Dyrektor artystyczny, ilustrator i projektant w jednej osobie, sam siebie określa jako „sprzedawcę kolorów”. W 2004 roku Adhemas współpracował z renomowanym twórcą Marcelo Serpa w ramach projektu dla marki Havaianas w agencji AlmapBBDO. To wtedy ten samouk i grafik od 15 roku życia, rozwinął swoją graficzną osobowość. Na tle innych wyróżnia się bardzo kolorowym i silnym wizualnie stylem, który sprawił, że artysta zdobył wiele prestiżowych nagród. Jest to m.in. Golden Lion w kategorii „Koncepcja” podczas festiwalu nagród branży reklamowej w Cannes. Ten sam festiwal ogłosił go „Brazilian Young Creative” w 2003 roku. Wśród jego klientów znajdują się takie firmy jak: Danone, General Motors, Microsoft, Nestlé, Nike, Nokia, Pepsi, Puma, Unilever czy Volkswagen. – Ciągła praca pozwala mi zachować moją kreatywność, a robienie prywatnych projektów pozwala mi na wzbogacenie moich zawodowych prac – powiedział Adhemas Batista.

Artysta wierny swoim korzeniom

Można powiedzieć, że praca Adhemasa jest zaimpregnowana miejską kulturą Sao Paulo, gdzie się urodził w 1980 roku, oraz rękodziełem północno-wschodniej Brazylii. Mimo, że artysta wraz z rodziną od 2006 roku mieszka w Los Angeles, gdzie pracuje we własnym studiu, wciąż pozostaje wierny swoim korzeniom: – Myślę, że nasze środowisko i osobiste doświadczenia wpływają bezpośrednio na nasze życie, jako artystów i projektantów. Moja praca jest prawdopodobnie bardziej brazylijska niż ja.

Brazylijska kultura w projekcie TEN

W pracy Adhemasa zatytułowanejColors to Defy Gravity typografia, ilustracje oraz zdjęcia przenikają się w bardzo radosny i harmonijny sposób. Jego graficzna kreska inspiruje już całe pokolenia grafików.

Zaproszenie do projektu TEN pozwoliło mi na zaczerpnięcie i ukazanie kolorów mojego kraju na międzynarodowej scenie kreatywnej. To doskonała okazja do zaprezentowania zarówno kultury brazylijskiej jak i USA – powiedział Adhemas Batista. Przeglądając zdjęcia na Fotolii, znalazłam zdjęcie dziewczyny unoszącej się w kształcie litery X. Nie mogłaby być bardziej idealna, X to rzymski symbol 10. Poza tym, jej pozycja wyraźnie sugeruje graficzną eksplozję w tle. Dodałem do tego trochę inspiracji zaczerpniętych z komiksów oraz mangi i połączyłem to wszystko. Pozwoliło mi to na dodanie znajdującym się na płaszczyźnie kształtom przestrzeni i światła. Ta praca jest chaotyczną eksplozją grafiki przywołującą na myśl miejską kulturę i młodość, rodzaj energetycznego buntu, w jasnych kolorach i złożonych kształtach.

Adhemas Batista

Przygotowane zostały również dwa filmy, oba z napisami w 12 językach, które zostały nakręcone w kraju artysty. Zapowiedź pierwszego z nich, obrazującego jego codzienność, będzie dostępna na dedykowanej stronie TEN na Facebook od 6 marca. Drugie wideo na temat techniki pracy Adhemasa będzie dostępne w dzień inauguracji pracy, 8 marca na kanale YOU Tube kolekcji TEN oraz na stronie kolekcji TEN.

Plik .PSD z pracą Adhemasa Batisty będzie dostępny za darmo na stronie http://tenbyfotolia.com przez 24 godziny od momentu publikacji, 8 marca 2013 roku o godz. 10.00.

O projekcie TEN Fotolia

Kolekcja TEN to edukacyjna inicjatywa, która powstała przy współpracy Fotolii z dwoma wspólnotami graficznymi – Wisibility i Amkashop. Przez kolejnych 10 miesięcy użytkownicy internetu mogą pobrać za darmo, przez 24 godziny od momentu publikacji, plik .PSD z pracą jednego z 10 światowej sławy artystów cyfrowych, które powstały na bazie zdjęć z Fotolii. Użytkownicy internetu w każdym kolejnym miesiącu trwania projektu będą mieli dostęp do pliku .PSD, w którym będzie można zobaczyć wszystkie warstwy i wykorzystane techniki. Projekt TEN wspierają lokalni partnerzy Wilogo, EIZO, Ilford, Eduweb.pl oraz Digart.pl, a także międzynarodowi Adobe i Wacom. Twórcami drugiej edycji projektu jest 10 uznanych międzynarodowo artystów, z takich państw jak: Argentyna, Brazylia, Korea, Japonia, Rosja, Polska, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Niemcy[1].

Dodatkowe informacje na temat kolekcji TEN można znaleźć na stronie http://tenbyfotolia.com, skąd również można pobrać press kit (folder Menu, zakładka Koncepcja) oraz dedykowanej stronie na Facebooku.



[1] [1] Gustavo Brigante (10 stycznia), Soonguy Gwon (8 lutego), Adhemas Batista (8 marca), Marumiyan (10 kwietnia), Mike Harrison (10 maja), Alexander Otto (10 czerwca), Alexey Samsonov (10 lipca), Sergio Del Puerto (10 września), Alberto Seveso (10 października), Piotr Jaworowski (8 listopada)