Warsztaty EIZO na Olympus Perspective Playground
Już 14 lutego rozpocznie się wielkie święto fotografii – Olympus Perspective Playground. Przez miesiąc będzie można brać udział w licznych pokazach, warsztatach i koncertach organizowanych w związku z otwarciem biura tej firmy we Wrocławiu. Współorganizatorem części z nich jest EIZO Polska. Do współpracy zaprosiliśmy przyjaciół marek EIZO i Olympus.
Program wydarzenia zapowiada się bardzo interesująco. Waszej szczególnej uwadze chcielibyśmy polecić szereg warsztatów i prezentacji, które odbędą się z naszej inspiracji i z naszą pomocą:
17 lutego | 14:00-15:30 Chamski złoty, czyli iluzja widzenia barwnego
Łukasz Bożycki
Wszystko to, co widzimy jest złudzeniem stworzonym przez nasz mózg. Świadomość naszych niedoskonałości może być kluczowa w przygotowywaniu zdjęć do druku. Dlaczego kalibrujemy monitory i posługujemy się profilami kolorów? Po co fotografom wspólny mianownik w rozmowie z drukarnią?
17 lutego | 15:30 – 17:00 Mobilne studio w pracy fotografa przyrody
Łukasz Bożycki
– czyli jak wygląda praca fotografa przyrody przed i po naciśnięciu spustu migawki. Jak pogodzić niezliczone godziny spędzone w terenie, czekając na wymarzone zachowania dzikich zwierząt, z przygotowywaniem zdjęć do publikacji?
20 lutego | 15:00-18:00 „Co z tą barwą? Od fotografii do publikacji”
Marcin Dobas
Co wpływa na kolory w fotografii i gdzie zaczyna się proces panowania nad nimi? Czy ważny jest tylko postprocessing? Na ile istotne jest to, co dzieje się, zanim naciśniemy spust migawki.
Czy jesteśmy pewni że to, na co patrzymy na ekranie naszego monitora ktoś inny na swym monitorze zobaczy dokładnie w ten sam sposób co my? Dlaczego potrzebny nam skalibrowany monitor do fotografii? Na jakie problemy natrafimy podczas przygotowania zdjęć do druku w albumie, książce lub kolorowym magazynie? Jak poradzić sobie z drukowaniem problematycznych zdjęć w CMYK? Na te oraz inne pytania odpowie Ambasador EIZO, fotograf National Geographic Polska, Marcin Dobas.
25 lutego | 10:00 – 13:00 „To see, or not to see… – czyli co nieco o monitorach i zarządzaniu kolorem w cyfrowej postprodukcji foto.”
Dominik Trojanowski
Warsztaty poświęcone zagadnieniom związanym z właściwym ustawieniem monitora do użytku w postprodukcji foto. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się o niezbędnych czynnikach wpływających na właściwą interpretację i przewidywalność kolorów podczas pracy z monitorem – od wywoływania RAW do wydruku gotowej odbitki.
Uczestnicy będą mieli do dyspozycji profesjonalne monitory graficzne EIZO i tablety WACOM. Należy zabrać ze sobą komputer z zainstalowanymi programami do obróbki zdjęć.
25 lutego | 13:00 – 18:00 „Fotografia bez barier – kreatywnie o kolorach”
Arcadius Mauritz
Arcadius Mauritz – laureat prestiżowej nagrody VIVA! Photo Awards oraz autor głośnego projektu POP/ON Reloaded zaprezentuje swój workflow przy tworzeniu projektów fotograficznych bazujących na organicznej mocy wyrazu w opakowaniu z szalonych kontrastujących ze sobą kolorów. Warsztaty obejmują zarówno panel postprodukcyjny, jak i część praktyczną z udziałem modelki pod okiem Prowadzącego.
Wymagania: Uczestnicy powinni wziąć ze sobą aparaty (na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia apartów i obiektywów Olympus) oraz komputery z zainstalowanym oprogramowaniem LR (lub Capture One) i Photoshop
26 lutego | 13:00 – 18:00 „Shoot me & retouch me”
Kuba kaźmierczyk
Celem warsztatów jest pokazanie efektywnego cyklu pracy w fotografii portretowej – od wykonania zdjęcia, po przygotowanie gotowego do wydruku obrazu. Warsztaty będą miały charakter praktyczny, adresowane są dla osób znających podstawy obsługi aparatu, sprawnie poruszających się w oprogramowaniu Lightroom (lub/i Capture One) i Photoshop.
W pierwszej części uczestnicy wezmą udział w sesji zdjęciowej, podczas której wykonają własne ujęcia, na których będą dalej pracować. Część edycyjna przeprowadzona będzie na stanowiskach, w których skład wejdą profesjonalne monitory graficzne EIZO i tablety Wacom.
Uczestnicy powinni wziąć ze sobą aparaty (na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia apartów i obiektywów Olympus) oraz komputery z zainstalowanym oprogramowaniem LR (lub Capture One) i Photoshop
Udział w warsztatach i wykładach jest bezpłatny. Ilość miejsc na warsztatach ograniczona!
Olympus Perspective Playground to jedyny w swoim rodzaju festiwal z interaktywnymi instalacjami, stworzonymi przez światowej sławy artystów. W ubiegłym roku Olympus Perspective Playground zostałzorganizowany w szesnastu miejscach w Europie i gościł aż 400 000 osób. Od 15 lutego 2019 do 10 marca 2019, w starej zajezdni tramwajowej „Dąbie” przy ulicy Tramwajowej, na entuzjastów i zawodowych fotografów czeka ponad 2000 m2 atrakcji. Odwiedzający dowiedzą się więcej o firmie Olympus, a także przetestują kompaktowe i lekkie bezlusterkowce Olympus OM-D oraz PEN. Marka prezentuje wystawę we Wrocławiu, gdzie powstał nowy oddział firmy, w którym zatrudnienie znajdzie 300 osób.
Szczegóły na stronie Olympus.