Pod koniec listopada w warszawskiej Galerii EIZO odbyły sie warsztaty "Zarządzanie barwą w druku cyfrowym". Spotkanie prowadził ekspert z dziedziny Color Managementu – Marcin "Czornyj" Kałuża wspierany przed przedstawicieli firm RCS, Canon i Polkos.

Spotkanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, do tego stopnia, iż mogliśmy zaprosić tylko część chętnych. Na szczęście, w najbliższym czasie planujemy powtórkę tego spotkania, niestety nie znamy jeszcze dokładnie jego terminu.

Warsztaty adresowane były do pracowników małych drukarnii, specjalizujących się w druku cyfrowym. Marcin Kałuża rozpoczął od wprowadzenia do teorii barw, mówił jak barwy postrzegane są przez oko ludzkie, przedstawił podstawowe przestrzenie kolorystycznie i płynnie przeszedł do najpopularniejszych standardów, jakimi są RGB i CMYK i ich przełożenie na profile ICC.

W dalszej części program spotkania przedstawiał się następująco:

Kalibracja i profilowanie nowego plotera pigmentowego Canon imagePROGRAF 6450SP.

Kalibracja i oprofilowanie cyfrowej maszyny Canon imagePRESS C1+ z zewnętrznym kontrolerem RIP EFI Fiery.

Kalibracja i profilowanie plotera solwentowego Roland VersaArt640 z kontrolerem RIP Roland VersaWorks.

Kontrola i przygotowanie zleceń do druku cyfrowego z wykorzystaniem monitora LCD oraz oprogramowania Adobe.

Podczas warsztatów zaprezentowane zostały praktyczne aspekty wykorzystania sepktrofotomertru X-Rite i1Publish Pro 2 – nowego rozwiązania firmy X-Rite, umożliwiającego m.in. tworzenia profili barwnych.

Poniżej krótka dokumentacja fotograficzna z tego spotkania: